הוסף למועדפים מערכת עיתון הצבי: 08-995-7777

ערד

והסביבה - ברוכים הבאים לערדניק, אתר החדשות המוביל בעיר ערד.

מתקפת העקרבים הצהובים

מאת: מערכת עיתון הצבי writer
אודות הכתב: ירון רבינוביץ
תאריך: 2017-07-12 20:43:40

מתקפת העקרבים הצהובים
"מתקפת העקרבים הצהובים"

תוך יומיים נעקצו כ- 2 פעוטות ו- 2 ילדים מעקרב צהוב.                     איך צריך לנהוג במקרה כזה?

ביום שלישי השבוע בשעה 11:51 התקבל דיווח במוקד 101 של מד"א במרחב נגב על פעוטה (תושבת פזורה הסמוכה לערד) שככל הנראה, נעקצה על ידי עקרב צהוב והובאה לתחנת מד"א בערד. חובשים ופראמדיקים של מד"א העניקו טיפול רפואי ופינו לבי"ח סורוקה פעוטה כבת שנה במצב קשה.

חובש בכיר במד"א ישראל כץ ופראמדיק מד"א עמירם מועלם סיפרו: "היינו בתחנה ולפתע הגיע רכב לכניסה של התחנה. בזרועות האימא הייתה פעוטה כבת שנה, בהכרה, באי שקט עם סימני עקיצה של ככל הנראה מעקרב צהוב. הענקנו לה טיפול רפואי ראשוני, העלנו אותה לניידת טיפול נמרץ ותוך כדי הפינוי לבית החולים המשכנו להעניק טיפול רפואי מתקדם  כשהיא מעורפלת הכרה ומצבה מוגדר קשה אך יציב."

יותר מאוחר באותו היום בשעה 22:19 התקבל שוב דיווח על פעוטה שנעקצה גם כן ע"י עקרב צהוב והובאה ברכב לחבירה עם צוותי מד"א בכביש 40 סמוך לצומת רמת בקע. חובשים ופראמדיקים של מד"א העניקו טיפול רפואי ופינו לבי"ח סורוקה פעוטה כבת שנתיים במצב קשה.

ביום רביעי בבוקר בשעה 07:25 התקבל עוד דיווח על ילד שנעקץ ע"י עקרב צהוב והובא לתחנת מד"א בערד. חובשים ופראמדיקים של מד"א העניקו טיפול רפואי ופינו לבי"ח סורוקה ילד כבן 5 במצב בינוני.

באותו היום בשעה 13:04 התקבל דיווח נוסף במוקד 101 של מד"א במרחב נגב על ילד שנעקץ ע"י עקרב צהוב והובא למרפאה מקומית ברהט. חובשים פראמדיקים של מד"א העניקו טיפול רפואי ופינו לבי"ח סורוקה ילד כבן 4 במצב קל ובהכרה מלאה.

ראש הטופס

 

 

נעקצתם על ידי עקרב? כיצד יש לנהוג ועל מה להקפיד

במד"א מדגישים כי יש להזעיק את צוותי ההצלה ובמקביל לקבע את האיבר שנפגע. אם הנעקץ מתפנה עצמאית לבית החולים יש להקפיד על כך שלא יהיה בתנועה כדי למנוע מהירות זרימת הדם

ימי הקיץ החמים מספקים שורה רחבה של סכנות, ביניהן התייבשות, טביעות והכשות נחש, ובדומה לכך – עקיצת עקרב. רק ביממה האחרונה נעקצו שלוש ילדות בדרום ופונו לבית החולים סורוקה בבאר שבע, כשהאחרונה מהן, בת שנה וחצי, פונתה אתמול (ראשון) במצב קשה לאחר שנעקצה על ידי עקרב צהוב, שנחשב לארסי ומסוכן ויכול לגרום למוות.

כיצד יש לנהוג במקרה של עקיצת עקרב? ממגן דוד אדום נמסר כי בשלב הראשון יש לקבע את האיבר הפגוע ולהרגיע ככל הניתן את האדם שנעקץ. לאחר מכן יש להזעיק באופן מיידי את צוותי ההצלה ולהישמע להנחיות הפרמדיקים במוקד עד להגעת הכוחות למקום. באם האדם שנעקץ מתפנה עצמאית לבית החולים, מה שלא מומלץ, יש להקפיד על מנוחה ואי-תנועה כדי למנוע הגברה של מהירות זרימת הדם בגופו. לאחר עקיצת עקרב יחוש הנעקץ ככל הנראה באחד או יותר מהתסמינים הבאים: כאבים חזקים במקום העקיצה, דופק מהיר, חוסר שקט, נפחיות באזור הפגוע, אודם, הזעה והקאות

 

גורמי רפואה מציינים כי בקיץ הנוכחי נרשם מספר גבוה יחסית של פגיעת הכשות נחשים ועקיצות עקרבים, כשקבוצת הסיכון הגבוהה ביותר לפגיעה היא פעוטות עד גיל שלוש. בישראל חיים כ-21 מיני עקרבים המהווים סכנה לבני אדם, כשהמסוכנים בהם הם העקרב הצהוב, ממנו כאמור נעקצה תינוקת בדרום, והעקרב השחור בעל הזנב הגדול, המכונה עקרבוט. עונת הקיץ הנה עונת ההשרצה של סוגי העקרבים למניהם, דבר המגביר את הסכנה שבמגע עמם. יתכן שעקרבים יימצאו בחצרות, בבתי קרקע ובקומות בניין נמוכות, אך הוא יכול לטפס גם על קירות אבן וחומות.