הוסף למועדפים מערכת עיתון הצבי: 08-995-7777

ערד

והסביבה - ברוכים הבאים לערדניק, אתר החדשות המוביל בעיר ערד.

צו הארנונה לשנת 2018 אושר

מאת: מערכת עיתון הצבי writer
אודות הכתב: ירון רבינוביץ
תאריך: 2017-06-28 20:49:44

צו הארנונה לשנת 2018 אושר
"צו הארנונה לשנת 2018 אושר"

לאחר דיון סוער, אישרה המליאה את צו הארנונה לשנה הבאה                     ראש העיר: "10 מיליון שקלים חוזרים לתושבים בצורת הנחות"

 

ראש העיר פתח את הדיון שלא מן המניין ואמר:

"אני רואה שהגיע לכאן קהל רב, אני מבקש לכבד את הישיבה ללא צעקות וללא קריאות, אחרת לא נמשיך בישיבה. אני אסביר את הדברים, אם חברי המועצה ירצו להתייחס לדברים, יוכלו".

רינה יוסף, גזברית העירייה, סקרה את צו הארנונה בהתאם לחוק ההסדרים: "הצו כולל את העדכון האוטומטי כפי שנדרש בשיעור של 2.18%. בנוסף פירטנו את כל השינויים שאנו עורכים בצו. זה כולל הגדרה ותעריף למערכות סולריות הגדולות מ-200 מטר (לא מערכות ביתיות), תעריף למחצבות וכריית פוספטים, תעריף שונה למוזיאונים וגלריות והעברתם לסיווג של תעשייה, דבר שיאפשר לתת תעריף מופחת ופתחנו תתי סיווגים חדשים למסלול המוטורי".

"עובדתית, עיריית ערד לא ביקשה להעלות ארנונה, לא במגורים, לא בתעשייה ולא במסחר", ואמר ראש העיר וממשיך: "זהו עדכון אוטומטי. עיריית ערד מקבלת מענקי איזון בגודל של 28 מיליון שקל ממשרד הפנים. המענקים מותנים בגביית הארנונה. עד שלא נהיה רשות איתנה, אנו לא נוכל לגעת בארנונה. ישנם 15 רשויות כאלו במדינת ישראל מתוך 256 רשויות. הרשויות האיתנות יכולות להקפיא את צו הארנונה כי יש להם הכנסות עצמאיות אחרות שהן יכולות להסתמך עליהן. מתוך 162 מיליון שקלים, תקציב העירייה, 52 מיליון שקלים נגבים מהארנונה. מתוך זה אנו מחזירים לתושבים 10 מיליון שקלים בצורת הנחות. ההנחות נקבעו על ידי משרד הפנים על מנת להקל על האוכלוסייה החדשה".

ראש העיר הוסיף: "כשתהיה לנו היכולת להוריד את הארנונה, אנו נוריד אותה, אין שום סיבה להעמיס על התושבים. התמהיל של הארנונה הוא 65% ארנונה ביתי ו- 35% ארנונה עסקית. על מנת להיות רשות איתנה זה צריך להיות הפוך....אם לא נאשר את הצו, זה יצריך קיצוץ מהחינוך מהרווחה או מקום אחר".

מנו ביטמן, חבר מועצה ביקש להעלות הצעה נגדית: "דחיית ההצבעה עד לפנייה אל משרד הפנים".

במליאה החלה סערה בין ראש העיר למנו ביטמן ודודי אוחנונה על ידי זריקת האשמות הדדיות וזריקות הערות מהתושבים שנכחו בישיבה.

משה קוואס, חבר מועצה הציע: "לחתום על בקשה דחופה לשר הפנים עליה חתומים כל חברי המועצה ללא הבדל בה מפורטים כל הבעיות ובקשה לדחיית ההעלאה של הארנונה ולקחת את הבקשה אישית לשר הפנים".

ראש העיר דחה את הצעתו של משה קוואס.

מתי רוז, חבר מועצה: "צריך להעמיד את הדברים בפרופורציה, יש פה חברים שנמצאים בוועדת ההנחות בארנונה. ואני מאוד שמח לשמוע את הסכומים שאושרו להנחות. מי שעומד מאחורי זה, אלה אנשי מועצה ואנשי ציבור שבאים בזמנם ויושבים שעות רבות כדי לבחון כל מקרה בפני עצמו. כמי שמנהל את הוועדה הזו כבר זמן לא מבוטל, אני מוכרח לומר שאין בקשה שאפילו נראית לא הכי נכונה אבל לפנים משורת הדין, הרצון שלנו, כאנשי ציבור, זה לעזור וזה בכיוון. סכום ההנחות שניתנו בשנה האחרונה הוא 10 מיליון שקלים. הנושאים בנטל הם אלו שמשלמים את סכומי הארנונה המלאים. העיקרון של ההעלאה האוטומטית, הוא מעצבן, פוגע באופן כללי בתושבים. גם אנחנו תושבים ומרגישים את זה. עדיין, קורים פה דברים טובים. אני מזמין את התושבים שמתקשים ויש להם קושי כזה או אחר, זמני או קבוע להגיע ואנו נמצא את הדרך לעזור ויש דרך כזו. בין זה לבין לבוא ולהגיד שנעשה כאן עוול, זה לא נכון".

 

לאחר הדיון הסוער, המליאה העלתה להצבעה את ההצעה של מנו ביטמן ודחתה אותה.

המליאה אישרה את צו הארנונה לשנה הבאה. לאור אישור המועצה, תתייקר הארנונה בכ- 10-18 ₪  לתשלום דו-חודשי (בהתאם לגודל הדירה) ובהשוואה לרשויות אחרות, רמת הארנונה בערד נמצאת במקום טוב באמצע ודומה לתעריפים המשולמים באזור הדרום. יחד עם זאת, תעריפי הארנונה בערד נמוכים משמעותית לתעשייה, מסחר ול"קרקע תפוסה", דבר שמאפשר עידוד יזמים להקמת מפעלים עתירי שטח בתחום העיר.

לצד ההתייקרות האוטומטית שהכתיב משרד הפנים, תימשך מגמת מתן ההנחות בארנונה לתושבים זכאים, הן על פי החוק והן מתוך רצון עירוני לסייע למי שזקוק לכך. רמת ההנחות בארנונה תחצה השנה את קו ה- 10 מיליון ₪, ובהן זוכים קשישים, גמלאים, בעלי מוגבלויות, משפחות במצוקה כלכלית, ועוד.

ראש העיר, עו"ד ניסן בן חמו: "הניהול הפיננסי האחראי הוא נר לרגלנו, אנחנו ממשיכים בניהול תקציבי אחראי מול משרד הפנים. בשנתיים האחרונות הצלחנו לסגור גירעון עצום של 9 מיליון ₪ וזאת מבלי לפגוע בשירות לתושבים ולמעשה הצלנו את העירייה מפשיטת רגל. בשנה האחרונה אף הצלחנו לצאת מתוכנית התייעלות מעיקה שהגבילה את ההתנהלות הכלכלית של העירייה וכל זאת על ידי ניהול כלכלי אחראי ומקצועי. באותה נשימה ניתבנו את כספי הארנונה על מנת להקל על התושבים במחירי קייטנות הזולים בארץ, מחירי קאנטרי אטרקטיביים, סבסוד חוגים, מלגות לסטודנטים ולמעוטי יכולת והרשימה עוד ארוכה.. לכן, ההקפדה שלנו על תכנון תקציבי ועמידה ביעדים היא המפתח להצלחת העיר. אנו כבר רואים את ההתקדמות בשטח בפיתוח התשתיות שהוזנחו במשך עשרות שנים כגון השקעות אדירות במוסדות חינוך, פיתוח גני משחקים, בצמיחה עירונית כמו בענף התיירות, בהבאת מפעל בטחוני עם עשרות מקומות עבודה חדשים והדחיפה שלנו להגיע למצב של כלכלה עירונית יציבה ביצירת פרויקטים מניבים כמסלול המוטורי, התקנת גגות סולריים לחיסכון באנרגיה, ועוד".