הוסף למועדפים מערכת עיתון הצבי: 08-995-7777

ערד

והסביבה - ברוכים הבאים לערדניק, אתר החדשות המוביל בעיר ערד.

מסתמנת הצעת חוק ביטול אגרת השמירה

מאת: מערכת עיתון הצבי writer
אודות הכתב: מערכת עיתון הצבי
תאריך: 2017-06-12 06:35:14

 

בשבועות האחרונים מובילה ח"כ מלינובסקי מחאה ארצית בנושא אגרות השמירה. "בימים האחרונים פנו תושבים מערד בבקשה לסייע להם בביטול האגרה בעירם", אומרת חברת הכנסת.

לאחרונה הצליחה חברת הכנסת בסיוע לחץ התושבים לבטל את האגרה ברמת גן וביהוד- מונסון. ביום ראשון הקרוב תעלה הצעת החוק לוועדת השרים לחקיקה. בביטול האגרה תומכים גם ארגוני העסקים הקטנים, נשיאות הארגונים העסקיים, התאחדות התעשיינים ובעלי המלאכה, קופות החולים, המלונאים וגופים נוספים בהם האגרה פוגעת. גופים אלו פנו במכתבים לשר הפנים בבקשה לבטל את המס המיותר המכביד גם עליהם. כאשר בערים רבות אחרות אין כלל אגרת שמירה.

 

יוליה מלינובסקי (ישראל ביתנו):

 ״נושא אגרות השמירה נמצא על סדר יומי משנת 2006....הביטחון הוא סמכות הניתנת לשלטון המרכזי על ידי הסכם לא כתוב בינו לבין האזרח, שמשלם לשם כך מיסים. היום הרשויות המקומיות רוצות לגבות אגרת שמירה ומחר הן ירצו לגבות מהתושבים אגרת פינוי אשפה, סלילת כבישים ואפילו אגרה על האוויר שאנחנו נושמים. הגיע הזמן שנפסיק את הכנסת היד השרירותית לכיסי התושבים. אין כל סיבה שהרשויות יגבו מס נוסף מהתושבים על דבר בסיסי כמו ביטחון. במידה וראש העיר, יהיה מעוניין להמשיך ולהפעיל שירות שמירה בעירו, יוכל לעשות זאת מתקציב הרשות ולא להכניס את ידו לכיסי התושבים. הוראת השעה המאפשרת לרשויות המקומיות לגבות אגרה זו תפוג בסוף שנת 2017 ואני נלחמת על כך שלא יאורך ובמקביל, בימים אלו אני מקדמת בחקיקה את ביטול אגרות השמירה וקוראת לראש העיר להצטרף לראשי ערים אחרים ולבטל גביית מס זה.״

 

דו"ח מבקר המדינה משנת 2005 מתח ביקורת חריפה על השימוש שעשו הרשויות המקומיות בדמי האגרה. על פי הדו"ח, האגרה שימשה את הרשויות המקומיות במטרה להגדיל את הכנסותיהן. שנה לאחר דו"ח המבקר, עתרה ח"כ יוליה מלינובסקי לבג"ץ (בג"ץ מלינובסקי 7186/06) בבקשה לבטל את חוק העזר המאפשר לרשויות המקומיות את גביית האגרה. בג"ץ קיבל את טענותיה ופסק כי החל משנת 2011 לא יוכלו הרשויות להמשיך בגביית האגרה, עד שמשרד הפנים יקבע הנחיות ברורות בתחום. משרד הפנים קבע כי במשך שנתיים יוכלו הרשויות המקומיות לגבות אגרות והיטלים על שירותי השמירה עד לבחינתם מחדש של חוקי העזר ומאז החוק מאורך כהוראת שעה מדי שנתיים.

 

בהצעת החוק נכתב:

" הצעת חוק זו מטרתה לבטל את הסמכות האמורה של העירייה, וזאת מתוך ההנחה כי נושא הסדרת הביטחון והסדר הציבורי הוא עניין שצריך להסדיר השלטון המרכזי ולא הרשויות המקומיות. ביטחון הוא סמכות הניתנת לשלטון המרכזי על ידי הסכם בלתי כתוב בינו לבין האזרח, שכיום משלם על כך מס.

 

במכתבה של חברת הכנסת יוליה מלינובסקי כותבת לראש העיר, עו"ד ניסן בן חמו, את הדברים הבאים:

"בימים אלו אני מקדמת חקיקה שלא תאפשר את חידוש הוראת השעה עד הסדרה מלאה של התחום בחקיקה. סבורה אני שאם אכן ישנו צורך בביטחון ובשמירה, יועיל משרד הפנים ויקדם מתווה זה בחקיקה ראשית. אני קוראת לך להצטרף אליי ולראשי ערים נוספים ולבטל את הגזירה המיועדת למען תושבי עירך ולמען תושבי רשויות נוספות הנמצאות בהליכי חקיקת חוק עזר וגביית היטלי השמירה."

מדוברות העירייה נמסר: "כל עיר מתמודדת עם אתגרים שונים ולכל עיר ישנם צרכי ביטחון שונים. כאשר המדינה אינה מתקצבת בצורה מספקת את צרכי הביטחון הבסיסיים, נכנסת הרשות המקומית לנעליה, כפי שהדבר נעשה בתחומים רבים אחרים.

עיריית ערד תקדם בברכה כל מהלך של חברת הכנסת מלינובסקי מול משרד הפנים להגדלת תקציב הביטחון השוטף במרחב הציבורי.

כל עוד אין בנמצא תקציב ממשלתי כזה, החליטה הנהלת העיר, בתמיכת מועצת העיר, להגביר את תחושת הביטחון לעוברים במרכזים העירוניים, למנוע ונדליזם ולמנוע הפרות סדר במרחב הציבורי.

על פי החלטת המועצה אמור לקום בערד שיטור עירוני שיפעל 24 שעות ביממה, שיכלול הפעלת מוקד רואה 24/7, ניידות שירות ופיקוח, תוספת שוטרים עירוניים, הפעלת מצלמות ברחבי העיר, ועוד. מימון כל מערך הביטחון הזה אמור להגיע חלקו מתקציב העירייה וחלקו מהיטל שמירה משפחתי בעלות של שקלים בודדים לחודש למשפחה. בימים אלה ממתינה העירייה לאישורו של חוק העזר ע"י משרד הפנים משום שהנהלת העיר ורוב חברי המועצה מאמינים שמהלך זה דרוש לטובת העיר ותושביה והוא יתרום רבות לתחושת הביטחון ולשיפור איכות החיים".

ביום ראשון, 11.06.17, החליטה ועדת השרים שלא להחליט ודחתה את ההצבעה על הצעת החוק שהגשתי לביטול אגרת השמירה. "חשוב לי להודות לכל התומכים והפעילים במאבק הצודק הזה", אומרת חברת הכנסת וממשיכה: "נמשיך ונאבק עד שהרשויות המקומיות יחדלו מלהכניס את ידיהן לכיסי האזרחים ויפסיקו לגבות את המס המיותר הזה".