הוסף למועדפים מערכת עיתון הצבי: 08-995-7777

ערד

והסביבה - ברוכים הבאים לערדניק, אתר החדשות המוביל בעיר ערד.

טרגדיה בערד

מאת: מערכת עיתון הצבי writer
אודות הכתב: ירון רבינוביץ
תאריך: 2017-05-17 21:34:04

טרגדיה בערד
"טרגדיה בערד"

פיצוץ של זיקוקים וחומרי נפץ שונים בתוך הבית, הביאו למותם של שתי תושבי ערד, פיליפ יוסף בן גוזי ובת זוגתו, איילת מלכה מימון

ביום שני בשעה 15:10 נשמע פיצוץ עז ברחוב יערה בערד. חובשים ופראמדיקים של מד"א שהגיעו למקום דיווחו על גבר כבן 50 ללא רוח חיים וקבעו את מותו. לאחר סריקה, כוחות כיבוי ומשטרה שהגיעו לזירה איתרו בדירה גופה שניה של אישהנוספת בשנות ה- 50 לחייה ללא רוח חיים.

במהלך פעילות הכיבוי והסריקות של השוטרים בבית, אותרו זיקוקים וחומרים נפיצים אחרים. גופותיהם של פיליפ ואיילה נשלחו למכון לרפואה משפטית ומשטרת ישראל ממשיכה בחקירת נסיבות האירוע.

סנ"צ גיא חיון, מפקד תחנת ערד:

"בשעה 15:14 התקבל דיווח למוקד 100 של המשטרה על שמיעת שתי פיצוצים ברחוב יערה בעיר. ניידות כיבוי ומשטרה הגיעו למקום והתחילו בפעולות כיבוי של האש שפרצה בתוך הבית. לאחר פעולות כיבוי ממושכות אותרו בתוך הדירה גופת גבר וגופת אישה שנשלחו למכון לרפואה משפטית באבו כביר. בסריקה נוספת בתוך הדירה איתרנו חומרים נפיצים וכנראה גם זיקוקים. אנו מבצעים פעולות חקירה נוספות של האירוע".

בתום חקירה עצרו ביום שני בלילה חוקרי משטרת ישראל שני חשודים, חייל ואביו, איתי מימון בן ה-20, חייל ביחידת יהל"ם של חיל ההנדסהושל אביו אלדר מימון, בן 50, בחשד לגרימת מוות ברשלנות ואחזקת חומרי נפץ בבית בו מצאו את מותם פיליפ ואיילה, זאת לאחר שבסריקות שנערכו בבית בו התגורר החייל ואשר אירע בו הפיצוץ שגרם למותם של השניים, נמצא חדר ובו חומרי נפץ מסוגים שונים בכמויות שונות.

בחיפוש נוסף שנערך בביתו של האב, אלדר, נמצא מחסן ובו מעבדה גדולה לייצור חומרי נפץ ומעבדת החבלה של משטרת ישראל פעלה במקום עד לשעות הבוקר המוקדמות על מנת לפרקה ולאסוף את הממצאים מהמקום.

ביום שלישי ביקשה המשטרה להאריך את מעצרם של השניים ובהנחיית פרקליטות מחוז דרום, לשניים מיוחסת עבירת הריגה, ולא גרימת מוות ברשלנות. על פי החשד, הבן איתי, שהתגורר יחד עם האם ובן זוגה, החזיק בחומרי הנפץ בניגוד לחוק וגרם למותם של השניים. אביו אלדר נעצר בחשד שעזר לבנו להחזיק ולייצר בביתו חומרי נפץ. על-פי החשד הם הפעילו יחד במחסן ביתו מעבדה לייצור חומרי נפץ. בנוסף, עזר האב לבנו החייל להעביר את חומרי הנפץ מביתו לבית האם, כאשר החומר הזה גרם לפיצוץ הקטלני. השניים חשודים בטיפול בלתי זהיר בחומר נפץ, הריגה, הכנת חומרים מסוכנים ועוד.

 

בדיון בבית המשפט עלה כי לאב היה בעבר רישיון הפעלת זיקוקים, שלא חודש, אולם למרות זאת הוא המשיך לעסוק בתחום. בחקירתו טען החייל כי הפעם האחרונה שבה הפעיל את הזיקוקים הייתה לפני כשנתיים.

סנגורו של איתי, עו"ד אדיר בן לולו מהסנגוריה הציבורית, אמר בדיון כי "מדובר בצעיר נעדר כל עבר פלילי, לוחם בהכשרתו אשר עבר שבעה חודשים בקורס טייס עד לאחרונה. מדובר במלח הארץ ובתאונה מצטערת עם תוצאות טרגיות שבה נהרגו אמו ובן זוגה. מדובר בצעיר שעולמו חרב עליו ושאינו יודע כעת איך להתמודד עם המציאות אשר עתידה לו".

 
 

השופט רון סולקין האריך את מעצרו של החייל בשישה ימים וקבע כי הראיות בתיק חזקות. יחד עם זאת ומטעמים הומניטריים, התיר לחייל לנכוח בהלווית אמו בליווי אנשי היחידה החוקרת.

 

את מעצרו של האב האריך השופט גם כן בשישה ימים לאחר שקבע כי הגרסה שמסר במשטרה אינה מדוייקת וקיימות ראיות שקושרות אותו לעבירות. סנגורו של האב, עו"ד מוטי יוסף, אמר כי זה עבר לאחרונה ארבעה אירועים מוחיים וכי הוא אינו הבעלים של החומרים שגרמו לפיצוץ.

 

 ראש העיר, עו"ד ניסן בן חמו: "זו טרגדיה גדולה עבורנו ועבור ערד עם מותם של שני תושבי העיר וותיקים ואהובים. עיריית ערד, מנהליה ועובדיה ואנוכי באופן אישי, משתתפים באבלן הכבד של המשפחות ומבקשים לחזק את ידיהן".

 

בעקבות הטרגדיה, עיתון הצבי בדק כיצד ניתן יהיה אפשר אולי למנוע טרגדיה נוספת.

"שריפות קורות", אומר ערן בן זאב, מנכ"ל חברת 'HWH'וממשיך: "נדמה כי לא ניתן למנוע שריפה מבעוד מועד ובפרט כאלה הנובעות מאסונות טבע כמו השריפה הגדולה בכרמל, אבל ישנן סיבות להתלקחות פתאומית של אש שהן בשליטה שלנו ועם מעט מחשבה והיערכות מתאימה אפשר למנוע אותן. מניעת שריפה יכולה להציל רכוש רב ודברים יקרים לליבנו וחס וחלילה, למנוע אף פגיעה בנפש. נדמה כאילו בכל רגע נתון קיימת סכנה שקטה שיכולה תוך דקות להפוך לאסון אש, שאותה כאמור אפשר למנוע, אם רק ידענו להיערך מראש. אבל למרבה הצער רמת המודעות של הציבור אינה גבוהה בכל הקשור למניעת שריפות והגנה מפני האש.בשוק קיימים פתרונות שונים לכיבוי אש ,רובן מצריכים השקעה גבוהה. לאחרונה נכנס לשוק הישראלי אמצעי עזר לכיבוי אש, שפועל אוטומטית או שיכול להיות מופעל ע"י כל אחד וזאת בקלות ובפשטות ובמחיר שווה לכל נפש. כך שעכשיו, עם מעט תושייה אפשר להקדים מניעה למכה".

 

שאלתי את ערן בן זאב , מנכ"ל חברת 'HWH' שעבורה פותח באופן בלעדי המוצר החדש, סנקס, 'קוביה לכיבוי אש', מספר שאלות:

 

מה החידוש במוצר ?

"ישנם הרבה חידושים והרבה יתרונות לקובית הסנקס. ראשית מדובר באמצעי לכיבוי אש שהוא מצד אחד קטן וקומפקטי, קל לשימוש ולתפעול ומצד שני בעל יכולת כיבוי רחבה. קובייה לכיבוי האש  השוקלת קצת יותר מק"ג אחד יכולה "לחנוק" אש בהיקף של 3 מטרים מעוקבים."

לאיזה שימושים מיועד המוצר?

"השימוש העיקרי של המוצר הוא למניעה אוטומטית של שריפות הפורצות בבית, בעסק, מתקנים בהם יש התכנסות כמו: ספריה, ארכיון, מפעלים ועסקים קטנים ואפילו בתוך הרכב. פתרון מיידי לקצר חשמלי בבית או בארון חשמל, תנור חימום שלא כובה, נרות שאש מהן עלולה להיתפס ווילון ועוד הרבה מקרים של אש שבקלות אפשר למנוע את התפשטותה, עם קיימת היערכות מראש". 

איפה מתקינים את המוצר?

"את המוצר רצוי להתקין ליד כל מקום שממנו יכולה לפרוץ אש או על מקומות שאנו רוצים להגן במיוחד. בראש ובראשונה הגנה על חיים ואחר כך על רכוש כמו מטבח, חדר, ארון ספרים. יש רבים המתקינים בארונות חשמל, מעל מפסקים , תקעים ושקעים שעלול להיות להם מגע רופף, במבנים יבילים ובכיתות של מוסדות. בכל מקום שאין הגנה אחרת הקובייה יכולה להציל חיי אדם או רכוש. השקט הנפשי גם הוא חשוב".   

כמה עולה קובייה כזו?

"עלות קוביית 'סנקס' גדולה 20*20, עולה כ- 300 ₪, ישנם גם מחסניות יותר צרות לכיבוי אש היותר זולות, כאשר ניתן למקם אותה בכל מקום שיש סבירות גדולה לפריצה של אש. לדוגמא, השריפה האחרונה בערד. ה- 'סנקס' היה יכול לטפל באש עוד בתחילתה ויכול להיות שהאסון היה נמנע".

ניתן למצוא מידע נוסף באתר האינטרנט של החברה:

מידע באתר האינטרנט http://www.snex.solutions/

ובטלפון: 052-8203815  

 

סרטונים כיצד ניתן לכבות את השריפה על ידי ה- 'סנקס', ניתן לצפות בעמוד הפייסבוק של עיתון "הצבי".