הוסף למועדפים מערכת עיתון הצבי: 08-995-7777

ערד

והסביבה - ברוכים הבאים לערדניק, אתר החדשות המוביל בעיר ערד.

למי צלצלו הפעמונים?

מאת: מערכת עיתון הצבי writer
אודות הכתב: מערכת עיתון הצבי
תאריך: 2017-05-04 11:10:02

למי צלצלו הפעמונים?
"למי צלצלו הפעמונים?"

 

בעוד יוקר המחייה גואה, הנדל"ן ממשיך להתחמם וקשה יותר לסגור את החודש – מאות משפחות בנגב  מצאו את הדרך להעביר את החשבון מאדום לירוק. ארגון פעמונים המלמד כלכלת  משפחה נבונה מתחיל לפעול למען המשפחות בערד בשיתוף יחידת ההתנדבות  במחלקת הרווחה והשירותים החברתיים  של העירייה, במטרה  לשנות את התמונה הכלכלית.  שי כהן  מבאר שבע סוגר מעגל,  ואחרי שסגר את המינוס של משפחתו,  עבר הכשרה והצטרף  למתנדבי פעמונים. " הרגשתי שאני חייב ללמד אנשים אחרים שיש תקווה ואפשר לצאת מחובות ומקשיים."

שי ושירן כהן מבאר שבע, כבר חשבו שלהם זה לא יקרה. נגזר עליהם לחיות במינוס. הם בני שלושים הורים לשני ילדים  בני ארבע ושנתיים וחצי   מרווחים טוב ומגדירים עצמם מעמד ביניים שי  מפעיל ב"טבעטק" ושירן ושירן יועצת.

המפגש עם פעמונים היה מקרי לגמרי. "יום אחד ניגש אלי הבוס בעבודה," מספר שי, "ואומר לי שאנחנו חייבים לפנות לפעמונים".

זה לא סיפור על משפחה שפשטה רגל,  אבל בגלל הלוואות על מותרות, ופרויקטים שלא היו בהישג ידם, נכנסו שי ושירן לחובות שדרדרו אותם אל קצה מסגרת האשראי.  משפחה סטנדרטית שמעולם לא למדה את מלאכת כלכלת המשפחה. הלוואות גדולות שקיבלו בקלות ולא יכלו להחזיר,  הוצאות גבוהות יותר מהכנסות בכל חודש, הביאו  ל"אובר" בחשבון הבנק. "עד שהחלטנו לשים לזה סוף ולשנות את אורח החיים שלנו" אומר שי , "וקיבלנו החלטה לשנות כיוון."

משנים כיוון

שי ושירן פנו לקבלת סיוע מארגון פעמונים. מלכ"ר הפועל על ידי 2,800 מתנדבים בכל הארץ המלמדים כלכלת בית נכונה אלפי משפחות מכל רבדי האוכלוסייה, בהתנדבות מלאה וללא כל תשלום. בארגון מדווחים על הצלחה בקרב המשפחות שמסתייעות ולומדות להתנהל נכון כלכלית. "לאחר תהליך הליווי שלנו אנחנו רואים שהמשפחה הצליחה לצמצם את הפער בין ההוצאות להכנסות בכל חודש  בכ -1500 שקלים", אומרת  אלה מדמוני מנהלת אזור  הנגב בפעמונים. "ברוב המקרים זה בדיוק הפער בין לחיות במינוס וחובות לבין חיים מאוזנים ורגועים יותר".

השינוי בא מהר" מספרים שי ושירן . "ערב אחד נוחת בבית שלנו מתנדב מפעמונים בחור בשם רומן  ומתחיל ללמד אותנו איך מנהלים את משק הבית נכון".

איך עושים את זה?

"קודם כל אספנו את כל המסמכים שמתעדים את ההוצאות ואת ההכנסות שלנו. ברגע ששמים את כל הנתונים על השולחן - רואים את התמונה המלאה. אחר כך המתנדב הביא קובץ אקסל שבעזרתו בנינו את התקציב השנתי והחודשי שמתאים לנו. התחלנו לאסוף כל קבלה ולרשום כל הוצאה והפכנו למחושבים הרבה יותר". חשוב להם להדגיש כי לא מפסיקים לחיות טוב גם בתוך התהליך, "בנינו תקציב שאפילו מתחשב בבילויים והוצאות פנאי. אם שומרים על התכנון ועל התקציב ולא מתפתים להוצאות ספונטניות לא רק שיוצאים מהמינוס אלא גם מצליחים להפריש כסף לחיסכון".

אפשר דוגמא?

"רק על סעיף ההוצאה של קניית אוכל חסכנו 600-700 שקל בחודש. פשוט עוברים לקנייה מחושבת יותר, במקומות זולים יותר. למדנו לא לקנות בתשלומים כדי לא להיגרר סתם לחובות מיותרים.  אין היגיון בלפרוס קניות בסופר לתשלומים. הרי כל שבוע נגרור את זה הלאה". שינוי נוסף הוא "לא לוקחים יותר הלוואות לדברים שאין לנו  כסף לשלם עליהם. " אחרי שנים של חיים בחוב משפחת  כהן הצליחה להפוך את המינוס לפלוס. "אם אין לך – אתה לא קונה. אם אתה קונה משהו – הוא צריך לבוא על חשבון משהו אחר. צריך להבין; יש פה עוגה. אם לקחת ביס מצד אחד צריך להשלים בצד השני. אין יד נעלמה שמכניסה כסף אחר ומכסה על בזבוזים".

על המלווה שלהם מטעם פעמונים שסייע להם ללמוד איך עושים את זה הם לא חוסכים במילים. "הוא היה מדהים. בא עם הרבה רצון טוב לסייע, היה קשוב אלינו ועם הרבה אהבה. תמיד זמין אלינו לכל שאלה ולאורך כל הדרך עזר לנו לקבל החלטות נכונות יותר".

"אחרי כמה חודשים של עשייה אנחנו קולטים שהתהליך שעברנו הציל אותנו. במקום להיכנס לבלגן שלם עם הבנק ולפני שהמצב מדרדר לגמרי - אנחנו היום מאורגנים ומאוזנים. אפשר לישון בשקט. החיים בפלוס שווים כל רגע. ואז החלטתי שאני צריך "להעביר את זה הלאה", אומר שי.  "הרגשתי שאני חייב ללמד אנשים אחרים שיש תקווה ואפשר לצאת מחובות ומקשיים  והצטרפתי להכשרה של פעמונים לליווי משפחות. עכשיו כשאני בא למשפחה אני יכול להראות להם שזה אפשרי".

"אנחנו עכשיו נמצאים בשיא הקליטה של משפחות חדשות באזור ערד", מסכמת אלה מדמוני "ואני קוראת לכל משפחה שרוצה לשנות את חייה הכלכליים לטובה להיכנס לאתר שלנו לפנות ולהסתייע בנו. התהליך לא מחייב תשלום אך הוא מחייב מוטיבציה גבוהה מאוד להצליח"