הוסף למועדפים מערכת עיתון הצבי: 08-995-7777

ערד

והסביבה - ברוכים הבאים לערדניק, אתר החדשות המוביל בעיר ערד.

ערד זוכרת את ששת המיליונים שנרצחו בשואה

מאת: מערכת עיתון הצבי writer
אודות הכתב: מערכת עיתון הצבי
תאריך: 2017-04-26 16:53:05

ערד זוכרת את ששת המיליונים שנרצחו בשואה
"ערד זוכרת את ששת המיליונים שנרצחו בשואה"

יום הזיכרון לשואה ולגבורה צוין השבוע במספר אירועים בעיר. הטקס העירוני המרכזי נערך באנדרטת השואה והגבורה סמוך לבית ספר אבישור בהשתתפות ניצולי שואה, בני משפחותיהם, ראש העיר, חברי הנהלת העיר, הרב הראשי של העיר, שוטרי ערד, חיילי בסיס הנח"ל ותושבים רבים. בטקס שהופק ע"י מחלקת האירועים של העירייה הודלקו 6 לפידים ע"י הניצולים, החיילים והשוטרים, תפילות וקטעי קריאה ושירה נישאו באוויר. ראש העיר, עו"ד ניסן בן חמו, נשא דברים ואמר בין היתר: "שישה מיליון יהודים נרצחו בבתיהם, ברחובות, בכפרים, בבורות מוות ובתאי גזים. והעולם שתק. העולם שתק אז. אף אחד לא האמין שהמדינה התרבותית ביותר באירופה מבצעת רצח עם שיטתי. גם כאשר לא היה ספק מה עולה בגורל היהודים - עדיין העולם שתק. לצערי אני חש חובה לומר שהעולם ממשיך לשתוק מול זוועות המתרחשות בעולם ואפילו אינו מצליח לגנות שימוש בנשק כימי מול אזרחים בסוריה. היום, יום הזיכרון לשואה ולגבורה אנחנו כאן, בערד הקטנה לא שותקים. אנחנו מדברים ומספרים ומנציחים את זכרם של בני עמנו ומבינים שאין לנו על מי לסמוך אלא על עצמנו בלבד".

בערב יום הזיכרון לשואה ולגבורה התקיים אירוע עירוני מרגש מאוד באולם אורון, בהשתתפות חברי המשלחת לפולין מחזור מ"ט מתיכון אורט ערד. והשנה הטקס "הצמיחו פרח בדמעה חמה", אופיין בסיפורו של היחיד בשואה. קהילות שלמות הושמדו במהלך המלחמה, מאות אלפי בתי אב.... השנה התמקדו הטקסים בסיפור של היחיד בשואה- כאבו, סבלו, זיכרונותיו.. יחיד ועוד יחיד ועוד יחיד.. ששה מיליונים יחידים.

משלחת בני הנוער מתיכון "אורט" ערד יצא למסע לפולין כקבוצה אבל גם קבוצה זו מורכבת מיחידים אשר כל אחד חווה את המסע בדרכו. הטקס השנה סיפר את הסיפור הגדול דרך היחידים.

כמסורת ארוכת שנים את הטקס הפיקה מרינה גלייזר, מנהלת מחלקת האירועים וקליטת עלייה, עופר סלע, מנהל הספרייה, כתב, אלימלך מור, מנהל מרכז תקשורת ערך את הוידאו,  דויד ולדמן הפיק מוסיקלית, מיכל יהודה ביימה, על ההגברה והתאורה היו אחראים צוות האחזקה של המתנ"ס.תיעוד ניצולי השואה בוצע על ידי דניאל אנג'ל ונדיה קוצ'נסקי , חניכי פרויקט עתיד בטוח במקום של ר"ן ,המופעל על ידי מחלקת הרווחה והשירותים החברתיים .

 

אירועי עירוני בולט נוסף היה פרויקט "זיכרון בסלון", שקיימה המחלקה לשירותים חברתיים בעירייה. בפרויקט זה שיתפו ניצולי שואה את סיפוריהם האישיים במפגשים שונים ברחבי העיר עם תושבים רבים. יחד עם האירועים העירוניים ציינה מערכת החינוך את יום הזיכרון בבתי הספר בטקסים ועצרות ברחבי העיר.