הוסף למועדפים מערכת עיתון הצבי: 08-995-7777

ערד

והסביבה - ברוכים הבאים לערדניק, אתר החדשות המוביל בעיר ערד.

שיקום שכונות סביבתי: פאנלים סולאריים על הגגות

מאת: מערכת עיתון הצבי writer
אודות הכתב: עיתון הצבי
תאריך: 2017-04-23 10:33:57

שיתוף פעולה בין המשרד להגנת הסביבה לקק"ל: שכונות ב-16 ישובים, בהם גם ערד, ישוקמו בהשקעה של 111 מיליון שקל. 35 רשויות שיתייעלו אנרגטית יקבלו סיוע של 77 מיליון שקל. הפרויקטים יאפשרו שיקום מבנים ישנים ושיכונים, וכן יכללו התקנת מערכות סולאריות על גגות ופרישת תאורה חסכונית


המשרד להגנת הסביבה וקק"ל הכריזו על פרויקט של שיקום שכונות ביישובים בפריפריה החברתית והגאוגרפית של ישראל. במסגרת המיזם, המכונה "קק"ל לנשום", יקבלו עשרות רשויות מקומיות תמיכה שתסייע להתייעלות אנרגטית, חיסכון בעלויות לתושבים, שיקום שכונות, ושיפור החזות האורבנית.

 

 111 מיליון שקל בפיתוח סביבתי

במסגרת התוכנית, יושקעו בין השאר 111 מיליון שקל ב-16 רשויות מקומיות שנבחרו בהליך קול קורא, ובהן יתבצע פיתוח סביבתי בחצרות ובגינות שבין השיכונים, והפחתת זיהומים סביבתיים ברשויות מוחלשות בדירוג חברתי-כלכלי 1-5.

 

במסגרת הפרויקט, הרשויות בחרו רצף של 10 מבני שיכון לשיקום, והתחייבו בנוסף לשקם שטח ציבורי הצמוד לשיכונים שנבחרו. כחלק מהתוכנית יותקנו מערכות פוטו-וולטאיות על גגות המבנים לייצור אנרגיה סולארית(PV), וההכנסה מהן תושקע באחזקה השוטפת. כמו כן, יותקנו מערכות תאורה חסכונית, הצללה ומערכות השקיה אוטומטיות. המערכות החכמות והחסכוניות ישפרו את פני השיכון והשכונה, יחסכו בעלויות אחזקת הבית וייצרו רצף של שטחים ציבוריים ופרטים מטופחים.

 

16 הרשויות שנבחרו הן: באר שבע, אילת, נתיבות, ירוחם, ערד, לוד, קריית גת, קריית מלאכי, עכו, קריית ים, אופקים, עפולה, דימונה, נתניה, אשקלון ושדרות.

 

77 מיליון שקל באנרגיה ירוקה

תוכנית נוספת, הכוללת עשרות רשויות מקומיות, איגודי ערים ואשכולות, תעניק מענקים לפרויקטים של התייעלות אנרגטית וחיסכון במשאבים משני סוגים - בהיקף של 77 מיליון שקל. סוג אחד יעסוק בהתקנת פאנלים סולאריים לייצור חשמל על מבנים - כמו מבני עירייה ובתי ספר. במסגרת הסוג השני יותקנו מערכות מיזוג אוויר ותאורה חסכוניות. מערכות התאורה יותקנו הן ברחובות והן בתוך המבנים.

 

לטענת יוזמי הפרויקטים, הרשויות המקומיות מוציאות כיום יותר מ-2 מיליארד שקל בשנה על חשמל, כש-45% מסכום זה מיועד לתאורת חוץ. ההערכה היא שהרשויות יוכלו להגיע לחיסכון משמעותי על-ידי שדרוג מערך הבקרה ומעבר לתאורתLED, ולהחזיר את ההשקעה בתוך שנים בודדות.

 

החיסכון המשוער בעלות צריכת החשמל לרשויות המקומיות יעמד על כ-45 מיליון שקל בשנה. היזמים מעריכים, כי בתוך כ-5 שנים ניתן יהיה להביא לחיסכון של כ-230 מיליון שקל בהוצאה הכוללת של הרשויות שיבצעו את הפרויקט על תאורת חוץ, תאורת מבנים ומיזוג אוויר.  בנוסף, הפרויקט צפוי להפחית כ-60 אלף טון גזי חממה לשנה, ובסך הכול כמיליון טון לאורך כל הפרויקט.

 

בתוכנית זו ישתתפו: דימונה, מטה בנימין, מעלה יוסף, מועצה אזורית שומרון, שדרות, מועצה אזורית עמק יזרעאל, צפת, מועצה אזורית גליל עליון, מעלות תרשיחא, מועצה אזורית מרחבים, מועצה אזורית אשכול, איגוד ערים שומרון, עראבה, נתיבות, רהט, כרמיאל, נווה מדבר, ערד, אילת, אשכול נגב מערבי, באר שבע, מועצה אזורית מגידו, עפולה, ירוחם, אופקים, ירכא, עכו, נצרת עילית ושפרעם.

 

שיתוף הפעולה כולל גם את פרויקט הרכב הנקי, שהושק בחודש שעבר, להפחתת זיהום האוויר מכלי תחבורה באמצעות מוניות היברידיות, אוטובוסים חשמליים ועוד. התקציב הכולל של כל הפרויקטים והתוכניות יעמוד על 390 מיליון שקל.

 

"מהפכה חברתית סביבתית בכלים של המאה ה-21"

השר להגנת הסביבה, זאב אלקין, אמר: "אני גאה שהתוכניות שלנו הן המשך ל'שיקום שכונות' המפורסם שהובילה ממשלת בגין בשנות ה-80, רק שהפעם עם כלי סביבתי ומודל כלכלי מוכח.

 

"הוספנו את נושא התחזוקה באמצעות פאנלים פוטו-וולטאיים - שלא היה בתוכנית המקורית של שיקום שכונות, כך שתושבי השכונות ייהנו מפירות הפרויקטים גם מבחינה פיזית וגם חברתית מרווחי הפרויקטים. יצרנו מהלך חברתי-כלכלי-סביבתי עם מודל ייחודי. זהו שיקום שכונות חדש, מהפכה חברתית סביבתית בכלים של המאה ה-21".

 

יו"ר קק"ל, דני עטר, הוסיף: "פרויקט שיקום השכונות והתייעלות אנרגטית, הם חלק מהמחויבות שלנו לצמצם את הפערים בפריפריה הגיאוגרפית והחברתית במדינת ישראל והפיכתה לשוות תנאים וזכויות לישובים במרכז הארץ. אני בטוח שפרויקטים אלו יסייעו לרשויות המקומיות לחסוך בעלויות ויאפשרו להם להקצות משאבים לטובת קידום החינוך והרווחה, לצד שיפור איכות הסביבה והאוויר של התושבים".