הוסף למועדפים מערכת עיתון הצבי: 08-995-7777

ערד

והסביבה - ברוכים הבאים לערדניק, אתר החדשות המוביל בעיר ערד.

המאבק המתרחש בערד נותן את אותותיו בכל הארץ.

מאת: מערכת עיתון הצבי writer
אודות הכתב: ירון רבינוביץ
תאריך: 2016-12-21 20:56:51

המאבק המתרחש בערד נותן את אותותיו בכל הארץ.
"המאבק המתרחש בערד נותן את אותותיו בכל הארץ. "

אסטרטגיית חסידי גור

המאבק המתרחש בערד נותן את אותותיו בכל הארץ. ביקשתי לשוחח עם מנחם גשייד ולהבין איך הוא כאסטרטג חסידי גור, רואה את המאבק.

 

ירון רבינוביץ'

מנחם גשייד, אסטרטג, איש חסיד גור העוסק באסטרטגיה ותקשורת. "התבקשתי לסייע ולהעביר את המסר ואני עושה זאת בשמחה רבה", אומר מנחם גשייד וממשיך: " אני חושב שהאנשים האלה באמת סובלים. הם לא התחילו לסבול לפני חודש, הם סובלים במשך זמן ממושך. אפילו בעיתון המודיע, שזה העיתון שחסידי גור קוראים, לא כתבנו עד לפני שבועיים ולו פעם אחת על כל הסבל  שהם סובלים. סבלנו בדומייה, בשקט. מה שקרה לפני שבועיים, שהתחילו לחלל ולפגוע בתוך בית כנסת בשבת ולהפריע לתפילה, כאן הבנו, עד כאן! כמה בושה שיהודים צריכים ללכת להתפלל בארץ הקודש ששוטרים צריכים לאבטח אותם."

מנחם, איך אתה רואה את המאבק בערד?

אני רואה את המאבק בערד בפרספקטיבה רחבה הרבה יותר ממה שמנסים לצייר אותה. אין לנו כאן מריבה בין קואליציה לאופוזיציה. החרדים לא נולדו בקואליציה ולא ימותו באופוזיציה. זה טבעו של משחק פוליטי. פעם אתה למעלה ופעם אתה למטה וזה לגיטימי. ברגע שראש עיר מטעם 'יש עתיד', הופך את המלחמה לסמל בחרדים, זה דבר נורא ואיום שאסור לו להתרחש במדינת ישראל. אני חושב שרק הלילה (יום שלישי), הניחו ראש של חזיר, בקברו של רבי נחמן מאומן ויושב ראש 'יש עתיד' הזדרז להוציא הודעת גינוי וקריאה לחקור את המקרה בדחיפות ופנה לשגרירות האוקראינית. זו צביעות במיטבה. הרי בעקבות ההסתה של איש מפלגתו, נתלו רגלי חזיר פעמיים על בית כנסת בערד. המשטרה תפסה את האנשים ויושב ראש 'יש עתיד' לא פצה את פיו. לא שלח הודעות לתקשורת. יותר קל לו לפנות לשגרירות באוקראינה מאשר לפנות לראש עיר במפלגתו ולהגיד לו: 'תקשיב, זה לא יקרה'. הוא מנסה לשחק פה משחק כפול. הוא מצד אחד מנסה להגיד שיש פה רק מחלוקת פוליטית ומצד שני הוא נותן לדברים כאלה לעבור. קח את ההודעה שהוא שלח לאוקראינה ותחליף את המילים 'קבר הרבי נחמן' ל- 'בית כנסת בערד'. זו אותה הודעה. פשוט הוא טעה בכתובת.

אתה חושב שיש דרך נוספת לפתור את הבעיה?

שר הבריאות, יעקב ליצמן, ישב במשך שעות, ימים ולילות עם ראש עיריית ערד וניסה להגיע אתו להסכם כזה או אחר. בכל הסכם ישנו ויתור. אף אחד לא חושב ששני הצדדים יקבלו במאה אחוזים את כל הדרישות. הניסון להגיע להסכם התפוצץ ברגע שראש העיר ביקש מליצמן התחייבות שלא יגיעו לערד חרדים נוספים. יש כאן מאבק על צרכים לגיטימיים מינימליים שאזרחים המתגוררים במקום צריכים לקבל.  אני חושב שראש העיר, זכותו לומר שאינו רוצה את החרדים בקואליציה, זה המשחק הפוליטי, זה בסדר גמור, אבל יחד עם זאת הוא לא יכול להפוך את המאבק בחרדים לסמל של מפלגתו. הוא פוגע בכל התושבים, חילוניים וחרדים.

האם הוראת השעה בחסידות גור היא להפוך את ערד לעיר חרדית?

אנחנו לא מבצעים כפייה חרדית על אף אחד, כפי שלא עשינו 37 שנה בערד. אבל אף אחד לא יכול לומר לי  'אתה לא תבוא לגור בערד', לא יכול מצב כזה. זה לא סוד שיש קשיי דיור בציבור החרדי. כשמתחתן זוג צעיר בחסידות גור, אם יש להורים שלו כסף, הם קונים לו דירה בירושלים. אם לא,  בבני ברק וכך הלאה. ברור שהפקטור של המחירים בערד כאשר הדירות הן יחסית זולות, אז ברור שיש לזה שיקול לאנשים שאין להם כסף. אין הוראה לקחת חסידי גור ולהעביר אותם לערד. אבל אם מישהו רוצה לגור בערד כי זה מתאים לו, לא יכול להיות שיקום אדם, ישר או חכם ככל שיהיה עם כח פוליטי זה או אחר לבוא ולומר: 'אתה לא תגור בערד'.

מה הקו האדום במאבק?

עברנו אותו מזמן.

האם אתה בקשר עם חסידי גור בערד, הרב ביאלסטוצקי?

אני לא בקשר עם הרב ביאלסטוצקי ולא שזה בכוונה אלא שבמציאות אין לי קשר אליו. המאבק הוא לא פרסונלי. הרב ביאלסטוצקי הגיע לערד על מנת לעזור לחבריו בקהילה שנאנקו תחת משטרו של איש יש עתיד. המאבק הוא לא ביניהם. זה הכל סימפטומים של המאבק. האינטרס של קהילת גור בערד הוא מאוד פשוט, 'תנו לנו לחיות בשקט', זה מה שאנחנו מקשים, לא יותר מזה.

ההפגנות שמתקיימות כרגע ברחבי הארץ, האם יגיעו לערד?

את היריבות הפוליטית השארנו בתחומי ערד. היא מתנהלת ואף אחד לא חושב שהפגנות יפתרו אותה כאיזה שהוא פטנט. ההפגנות הם שכל הציבור החרדי מזדהה איתם, שלא ייתכן שיהיה מקום בארץ ישראל שלא יתנו ליהודים להתפלל. פגעו בסמל. ערד היא לא הסמל, פגעו בבית הכנסת. אם הדבר היה קורה במסגד, הייתה פורצת כאן עוד אינתיפאדה. יש גבול!

תגובת ראש העיר לדבריו של מנחם גשייד:

"כמו הרב ביאלוסטוצקי, כך מגיע גם מר גשייד בשליחות השר ליצמן, כדי לומר לי ולתושבים איך לחיות ולנהל את העיר. האחדות הדתית בערד והשיתוף עם העירייה של כל הזרמים בעיר היא עובדה קיימת. רק חסידות גור אינה שותפה לכך וכל התנהלותה מכוונת לפגיעה בסטטוס קוו שבעיר. הניסיון לצייר את חסידות גור כקורבן, הוא למעשה ״זעקת הקוזאק הנגזל״. טוב יעשו בחסידות אם יעשו בדק בית מדוע זוכה ראש עיריית ערד לתמיכה מקיר לקיר גם בציבור החרדי מכל רחבי הארץ, שנושא את עיניו בציפייה למתרחש בערד ולא מפסיק לחזק את ידי ראש העיר במאבק מול חסידות גור".