הוסף למועדפים מערכת עיתון הצבי: 08-995-7777

ערד

והסביבה - ברוכים הבאים לערדניק, אתר החדשות המוביל בעיר ערד.

קורבנות המאבק

מאת: מערכת עיתון הצבי writer
אודות הכתב: ירון רבינוביץ
תאריך: 2016-12-21 20:54:41

קורבנות המאבק
"קורבנות המאבק"

בשבוע שעבר ביום חמישי נקראו עופר ומירב לייבה ל- "שיחה" בתחנת המשטרה שהפכה לחקירה תחת אזהרה בעקבות אירועי ליל שישי ה- 09.12.16. בעקבות החקירה החלו אירועי שרשרת שהובילו עד לפירוק מוחלט של יחידת הג'יפים בערד. נפגשתי עם הזוג, מירב ועופר לייבה, על מנת להבין ולשמוע את מה שיש להם לומר.

ירון רבינוביץ'

מדוע נקראתם לתחנת המשטרה?

"ביום שישי, 09.12.16 הגענו לבית הכנסת האשכנזי המרכזי לבצע מחאה כמו כל יום שישי ב- חודש וחצי האחרונים. אנחנו ואזרחים שונים מחאנו בשקט ללא כל פרובוקציה מצדנו. היו שם כ -80 איש. לא חיללנו שבת רק נכחנו במקום כדי לומר: 'זה גם שלנו'. קראו לנו לתחנה מכיוון שהוגשו נגדנו 10 תלונות על ידי אנשים שונים מחסידות גור".

אז למה עופר ומירב לייבה, הרי היו שם 80 איש כמו שאתם אומרים?

מירב: "מכיוון שאנחנו בולטים, אחד זה עופר כאיש גבוה והשני זו אני הדברנית. קשה היה לפספס אותנו.                              עופר: "נפגשנו כולם בחנייה של התיכון, כאשר התכנון היה להגיע לבית כנסת בחלמיש. הוחלט לבסוף להגיע בסופו של דבר לבית הכנסת המרכזי. אנחנו עדכנו את המשטרה היכן הולכת להיות המחאה ובגלל ששינינו את התוכניות הלכנו לחפש את השוטרים על מנת לעדכן אותם על השינוי. כאשר הגענו לחנייה של בית הכנסת נשים היו בעזרת נשים. וחלק ברחבת בית הכנסת, היו שם כמה תושבים מבוגרים מחוץ לבית הכנסת. בתוך ההיכל כמעט ולא היו אנשים. התושבים המבוגרים מהמגזר הרוסי היו בחוץ. כולם היו עם כיסויי ראש. הייתי שם גג 20 דקות. המשכנו את השבוע כרגיל וביום חמישי אני מקבל טלפון מקצין החקירות בתחנת ערד. ושם הוא מבקש ממני וממירב להגיע לשיחה בתחנה. הוא שאל אותי מתי אני יכול להגיע. אמרתי לו שתוך כמה שעות נגיע לתחנה. ראיתי שאנחנו מאחרים, אז אני הלכתי ראשון. דיברתי עם עופר ארצי והוא אמר לי שגם הוא נפגש עם קצין החקירות לשיחת 'נו,נו,נו', תיזהרו, כי מהשבת אנחנו מורידים את הכפפות. לפי מה שהבנתי, קראו לכל הדומיננטיים בקבוצה על מנת לספר להם את מה שאמרו לעופר ארצי. התיישבתי מול החוקר ואז הוא פונה אלי ושואל אותי אם יש עלי פלאפונים? עניתי לו שכן והוא ביקש ממני לשים אותם על השולחן. יש לך עוד דברים בכיסים? הוצאתי לו את המפתחות ושאלתי אותו אם הוא רוצה לעשות עלי חיפוש. הוא לקח את הפלאפונים, שם אותם בצד ואמר לי שהם מוחרמים. אז הוא שאל אותי אם אני יודע למה אני כאן. עניתי לו שלא ואז החוקר הודיע לי שאני נחקר תחת אזהרה".

במה אתם מואשמים?

"הגישו נגדנו תלונה על כך שהבאנו את הקהל הרוסי ואני ניהלתי את הפרובוקציה. אנחנו נאשמים בשיבוש הליכי חקירה ומסוכנות לציבור.

חלק מהשאלות שנשאלנו בחקירה
האם הבאנו את המגזר הרוסי לבית הכנסת?                                                                                                                           איך הגיע הקהל הרוסי?
מה היא פרשת השבוע?
מדוע אנחנו מגיעים לבית הכנסת?
והאם אנחנו נוסעים בשבת?

 

מה קרה במהלך החקירה?

"אמרתי להם, אני בהלם שאתם חוקרים תחת אזהרה. אני אחד מכם. אתם מבינים שעצם העניין שאני כרגע תחת אזהרה אתם גורמים לי לאבד את רישיון הנשק שלי ורישיון של מארגן שמירה. זה רישיון שנותן לי את האפשרות להקים חברת אבטחה, רישיון ממשרד המשפטים, משהו שקשה מאוד להשיג. אחד ההתניות לרישיון כזה הוא שהגיליון הפלילי שלך לבן וזה כולל חקירה תחת אזהרה. קצין החקירות מסביר לי שכל עוד זה בתוך ערד, יכולנו להחליק את זה. ברגע שאתם עירבתם את הפוליטיקה, הגעתם 'לאורך ולרוחב של מדינת ישראל', (מפקד מרחב דרום במשטרה), אנחנו לא יכולים לעשות כלום. אמרתי להם שאני יכול לאבד את הפרנסה שלי. הוא ענה לי: 'זה סיכון שהיית צריך לקחת כשהחלטת לעשות את מה שאתה עושה'. כשמירב נכנסה לחקירה, גם לה החרימו את הפלאפון. פניתי אליו ואמרתי לו שיש לנו ילדה חולת אפילפסיה בבית ואנחנו חייבים מכשיר על מנת להתעדכן כל הזמן. החוקר אמר לה: 'זה מה יש'.

מירב: "אמרתי לו, שים האזנה על המכשיר, תשאיר לי מכשיר אחד. אם בבית הספר צריכים להשיג אותי שיוכלו להתקשר אלי. אם קרה משהו באמצע הרחוב".

עופר: "אני היית המום, לא נתנו לי להוציא את הסים של העבודה. על דף קטן הספקתי לרשום כמה טלפונים חשובים".

 

הרי כתוצאה ישירה של החקירה שלכם הוחלט על פירוק יחידת הג'יפים בצורה סופית

כאשר נודע להם על החקירה והתוצאה של החקירה נמרוד, מתנדב ביחידת הג'יפים, יצא ואמר שהוא פורש מהיחידה ובעקבותיו כל השאר פרשו. תוך חצי שעה, כולם פרשו.

 

אבל היחידה כבר לא עובדת חודשיים וחצי?

עופר: "כשהתחילה המחאה הבנו שיש כאן ניגוד אינטרסים. תוך עשרה ימים משפרץ המאבק קיבלנו זימון לחקירה תחת אזהרה. אמרנו, שעד לא מסיימים את הטיפול בנשים שהוזמנו לחקירה, אנחנו לא מבצעים את העבודה שלנו ביחידה. אחוזי הפשיעה עלו במאות אחוזים". ביום שישי פגשנו את ח"כ מאיר כהן, הוא הוציא לנו דף שעליו מתנוססת דמותה של מירב ועליו כיתוב של ליצמן: 'תראה, מלחמת דת'.

הצילום נלקח מפוסט של מירב שהעלתה בפייסבוק ומדבר על כך שערד לא תיכנע על צביונה של העיר וקוראת לתושבים להתגייס למאבק.

עופר: "עם זה הוא רץ הכנסת וצועק מלחמת דת".

מירב: "הפוסט יצא ב- 13.12.16. ביום חמישי, 15.12.16, נקראנו לחקירה".

עופר: "כל מה שאנחנו מבקשים זה להחזיר את הסטטוס-קוו לערד. אנחנו 40 שנה בערד. כילד אני זוכר את חסידות גור וחב"ד ושאר האוכלוסייה, כולם מכבדים האחד את השני. קיימנו את זה והבנו שיש גם אחר".

"היום, אנו רואים טעם לפגם, כאשר קצינים מתחנת ערד יושבים בסעודות עם חסידי גור וזה מוכח".

אתם חושבים לעזוב את ערד?

עופר: "אם נראה שהמאבק לא הולך וכולנו נפסיד בסופו של דבר, יש סיכוי מאוד גדול שנגיד שהמדינה הזאת לא ראויה שנגור בה.

למה לא עיר אחרת?

עופר: " ומה יקרה שהם יגיעו גם לשם? עוד פעם נעבור?  עם כל הכבוד אין לי את היכולת לקנות בית במדינת תל אביב.

אנחנו מסיימים את השיחה כאשר עופר ומירב מקווים להצלחת המאבק כשהם מדגישים שוב ושוב. "המאבק בצורה חוקית בלבד! לא באנו על מנת לפגוע בחסידי גור, סך הכל אנו רוצים להחזיר את הסטטוס-קוו.