הוסף למועדפים מערכת עיתון הצבי: 08-995-7777

ערד

והסביבה - ברוכים הבאים לערדניק, אתר החדשות המוביל בעיר ערד.

בתי המשפט פסקו השבוע מספר החלטות במסגרת האכיפה של העירייה במגוון נושאים

מאת: מערכת עיתון הצבי writer
אודות הכתב: מערכת עיתון הצבי
תאריך: 2016-12-14 21:04:43

בתי המשפט פסקו השבוע  מספר החלטות במסגרת האכיפה של העירייה במגוון נושאים
"בתי המשפט פסקו השבוע מספר החלטות במסגרת האכיפה של העירייה במגוון נושאים"

 

 

 

חלק מפסקי הדין מדברים על אכיפת עבירות בנייה, התקנת בלוני גז ללא היתר בנייה, פלישה למבני ציבור וביטול צו הריסה מנהלי

בית משפט המחוזי בבאר שבע הורה לתושב העיר להרוס  את חריגות הבניה שבנה ללא היתר, וזאת כתנאי לקבלת היתר בנייה עתידי. במקרה אחר, בית המשפט השלום ביטל את צו הפינוי שניתן לבית הכנסת האשכנזי המרכזי וקבע שתביעת העירייה לצו פינוי בית הכנסת  יידון בתוך חודש ימים. בפסיקה שניתנה השבוע בבית המשפט העליון נקבע כי התקנת בלוני גז ללא היתר תוך סיכון חיי אדם היא אסורה.

אכיפה ללא אפליה

השבוע קיבל בית המשפט המחוזי בבאר שבע את עמדת העירייה, שתושב ערד שהחליט להפוך את ביתו בשכונת חצבים לבית מלון קטן ואינו יכול לעשות כל שעל רוחו. "התושב הוסיף לביתו תוספות בניה מבלי לקבל היתר של הוועדה לתכנון ובנייה, ותוך התעלמות מהפגיעה בשכניו לרחוב השקט והקטן". טענתו התבססה על כך שלא נותנים לו היתר בגלל אמונתו הדתית.

בית המשפט קבע: "הגיעה העת לבער את התופעה שאזרחים בונים ורק אחר כך מבקשים היתר, ואם רוצה התושב לקבל היתר בנייה בביתו עליו להרוס תחילה את כל התוספות הלא חוקיות שבנה". התושב גם חויב בהוצאות משפט בסך של 20,000 ₪.

חובה לקבל היתר להתקנת בלוני גז

השבוע נקבע בבית המשפט העליון תקדים משפטי בזכות התעקשותה של עיריית ערד ביחד עם פרקליטות המדינה. וכך היה: תושב התעקש להתקין לעצמו בלוני גז בבניין דירות. העירייה תבעה ממנו להסיר את המפגע הבטיחותי אך הוא טען שהעירייה בכוונה מתנכלת לו כי הוא מחסידות גור. התביעה המשפטית התבררה בבית המשפט השלום והתושב הורשע. התושב ערער לבית המשפט המחוזי וזוכה. העירייה בגיבוי מלא של פרקליטות המדינה ומנהל התכנון פנתה לבית המשפט העליון כדי להחזיר את ההרשעה. עמדת העירייה התקבלה - ונקבע תקדים לפיו אסור להתקין בלוני גז ביתיים ללא קבלת היתר ממחלקת ההנדסה. "זה לא משנה כלל מאיזה מגזר אתה, כי מדובר בבטיחותם ובחייהם של דיירים ושכנים", אומרים בעיריית ערד.

צו פינוי לבית הכנסת האשכנזי המרכזי – בוטל צו הפינוי שניתן וכמו כן ניתנה ארכה ל'גור' להגיש בקשת רשות להתגונן

בסרטון וידאו שצולם לפני כשנתיים נראים חסידי גור פורצים למבנה בית הכנסת האשכנזי מרכזי ששייך לעירייה ומשתלטים עליו שלא כחוק. משטרת ערד לא פעלה בטענה שמדובר בסכסוך אזרחי, בעקבות כך, פנתה עיריית ערד לבית המשפט ותבעה את פינוי המבנה והשבתו לחזקתה. מאחר והנתבעים לא הגישו כתב הגנה ובית המשפט פסק על צו פינוי במעמד העירייה בלבד. השבוע ביטל בית המשפט את צו הפינוי שניתן לעירייה במעמד צד אחד כדי לאפשר לנתבע, צבי ביאלוסטוצקי, להגיש תוך 30 ימים בקשת רשות להתגונן מול תביעת הפינוי שהגישה העירייה. בעקבות טעות של העירייה בכתב התביעה בזהות אחד הנתבעים, בית המשפט כותב ואומר: "זהות הנתבע היא דבר חשוב ומהותי עד כי היא יורדת לשורש פסק הדין". בית המשפט נותן ארכה לעיריית ערד להודיע האם היא מעוניינת לתקן את כתב התביעה כנגד אותו נתבע. וממשיך וקובע בהחלטתו לאשר רשות להתגונן, עקב הטעות במסירה של כתב התביעה. בנוסף, בית המשפט הטיח ביקורת על התנהלותם של הנתבעים מחסידות גור. "לעניין נתבע מספר  4, ראוי כי פסק הדין יבוטל משיקולי צדק גם אם לא הראה כי קיימים סיכויים רבים להגנתו מפני תביעה". כלומר בית המשפט מציין כי מעטים הסיכויים להגנתו של ביאלסטוצקי בכתב התביעה ובכל זאת מאשר רשות להתגונן. ממשיך בית המשפט ואומר: "ראוי כי פסק הדין יבוטל למרות הערתו המקוממת של הנתבע 4, כי לא יקיים פסק דין חלוט לפינוי בית הכנסת. הלל הזקן אמר: "במקום שאין אנשים , השתדל להיות איש"( משנה, סדר נזיקין, מסכת אבות, פרק ב', משנה ה')".

 

ביטול צו הריסה מנהלי

השבוע ניתן ביטול צו הריסה מנהלי שניתן לתושב עקב בניית סוכה. בית המשפט כותב בהחלטתו: "אי הדיוק החמור בהודעת המשיבה בבית המשפט המאומתת בתצהיר, בנוגע לשאלת הוצאת צו הפסקה מנהלי מטילה גם צל כבד על כל יתר העובדות שנטענו מפי המפקח.....כאשר הוברר כי הנתונים שפורטו בתצהיר אינם מדויקים בפרט מהותי ומשמעותי – נשמט הבסיס תחת אותה החלטה". בית המשפט חייב את העירייה לשלם את הוצאות המשפט בסך 3000 ₪.