הוסף למועדפים מערכת עיתון הצבי: 08-995-7777

ערד

והסביבה - ברוכים הבאים לערדניק, אתר החדשות המוביל בעיר ערד.

העירייה יוזמת הגברת האבטחה והשמירה על הסדר הציבורי

מאת: מערכת עיתון הצבי writer
אודות הכתב: מערכת עיתון הצבי
תאריך: 2016-11-30 20:33:06

 

המדיניות החדשה של אבטחה ושמירה על הסדר הציבור שפורסמה על ידי עיתון הצבי בשבוע שעבר הוצגה השבוע ביום שלישי על ידי ראש העיר, עו"ד ניסן בן חמו וזכתה לאישור מועצת העיר.

 

ירון רבינוביץ'

על פי התכנית החדשה של "שיטור משולב", בעוד מספר חודשים יתווסף כוח אבטחה משמעותי לעיר לשמירה על ביטחון התושבים והסדר הציבורי. התכנית כוללת הוספת שתי ניידות אבטחה שתסיירנה בעיר 24 שעות ביממה שבעה ימים בשבוע, הפעלת המוקד העירוני 24 שעות ביממה שבעה ימים בשבוע, סייר על קטנוע יסייר 16 שעות ביום, הפעלת מצלמות אבטחה ברחבי העיר ותוספת של מאבטחים, שומרים, מוקדניות ושוטרי משטרת ישראל שיעסקו בשמירה על הסדר הציבורי.

"בעירייה לא שבעי רצון מהמצב הנוכחי "

בעירייה מתקבלות לעיתים תלונות מהציבור על ירידה בתחושת הביטחון האישי. מהדיווחים המתקבלים מהציבור, מתברר שתחושת הביטחון, בעיקר יורדת עם רדת החשכה ובנוסף מקרי הוונדליזם בעיר של השחתת פסלים, גני שעשועים ומקומות ציבוריים גוררת את העירייה (ואת הקופה הציבורית) להוצאות כספיות גדולות מאוד.

מאידך, מצב האבטחה כיום אינו מספק לדעת הנהלת העיר. השיטור העירוני שפעל בעיר עד לפני כשנה בוטל משום שהמשרד הממשלתי לביטחון פנים אינו מעביר תקציב לכך למרות התחייבות חתומה שנתן בעבר. מצלמות האבטחה אינן פועלות והמוקד העירוני אינו פועל בשעות הלילה ובסופי שבוע.

"הפתרון: אימוץ מודל שמירה שקיים ברוב הרשויות בארץ"

"עשרות רשויות מקומיות בארץ אינן מסתמכות רק על משטרת ישראל בנוגע לביטחון התושבים ובנו לעצמן כוח אבטחה ופיקוח משל עצמן במימון עירוני בעזרת אגרת שמירה שמשלמים התושבים", נמסר מדוברות העירייה ומוסיף: "כוח השמירה הזה מאושר על ידי משרד הפנים ומשרד הפנים הוא זה שקובע את תעריף אגרת השמירה ואת אופן החיוב שלה. כך למשל קבע משרד הפנים שאופן החיוב בכל הארץ יהיה על פי שטח הדירה (לפי מ"ר) וקבע גם את התעריף לתושבי ערד: 17 אג' למ"ר של דירה לחודש. כלומר התשלום החודשי עבור כל מערך האבטחה והשמירה שצוין למעלה יהיה בין 10 ל 20 ₪ לדירה לחודש. כמובן שכל זכאי ההנחה בארנונה יהיו זכאים לאותה הנחה גם בהיטל השמירה, מוסרים מדוברות העירייה".

יש לציין שלאחרונה הועלתה הצעת חוק בכנסת שקוראת לביטול אגרת השמירה ברשויות, זאת משום שכל רשות מקומית חייבה את תושביה באגרה בדרכי חישוב שונות (לפי בית אב ולא לפי מ"ר, למשל). מדוברות העירייה נמסר כי "בתגובה הוציא משרד הפנים הנחייה גורפת לכלל הרשויות לחייב את תושביהן באופן אחיד- לפי גודל הדירה. כך ייעשה גם בערד".

 

חבר המועצה, מנו ביטמן אמר: "הצעתי הצעה נגדית שאומרת שעל העירייה לממן את הפרוייקט שנה אחת ובתום השנה, יציג ניסן את היכולות ואת ההישגים של הפרויקט                           "משטרה עירונית",  או אז, הציבור יראה את ההצלחות או חוסר ההצלחות של פרויקט זה  ולפיכך תתקבל החלטה אם להמשיך ורק אז, להטיל את אגרת השמירה על התושבים".

עוד הוסיף חבר המועצה, מנו ביטמן: "בנוסף הצעתי שאם הצעתי הראשונה לא תתקבל , אבקש תיקון לחוק העזר העירוני שהינומגביל את רישום הדוחות על ידי הפקחים עד לשעה 19:00 בערב. לאור העובדה שאם יעבור חוק העזר, הפיקוח יעבוד 24/7 ואז תינתן היכולת להמשיך ולרשום דוחות".

מדוברות העירייה נמסר: "מדובר על שמירת הסדר הציבורי, מניעת וונדליזם, שתיית אלכוהול בציבור ועוד. דוחות יינתנו רק במידה והסדר הציבורי יופר".

כאמור: חברי מפלגת 'ישראל ביתנו' לא נכחו במליאה ולא הצביעו בעד או נגד החוק. מתי רוז, חבר המפלגה, מוסר בתגובה: "מפלגת ישראל ביתנו פועלת על הצעת חוק הקובעת שתושבי הערים לא ישלמו על שמירה בעיר. התושבים נושאים בנטל המיסים שגם כך כבדים. בערד בחרנו שלא להצביע על מנת לא לפגוע בהצעת החוק".

במסגרת ליד הכתבה:

שאלות ותשובות

א.     מה נקבל מהשיטור המשולב?

שתי ניידות 24/7, מוקד עירוני שיפעל 24/7, מצלמות אבטחה, תוספת שומרים, מאבטחים, פקחים ומוקדניות.

ב.     למה צריך את זה?

ישנן פניות של תושבים שרוצים יותר ביטחון אישי, ישנו וונדליזם בעיר. השיטור הקהילתי בוטל לאחרונה מהיעדר תקציב ממשלתי.

ג.      מי החליט על זה?

ראש העיר והנהלת העיר החליטו לאמץ מדיניות יוזמת לשמירת הסדר הציבורי, כפי שקיימת במרבית הרשויות בארץ.

ד.      האם השיטור המשולב פועל בעוד מקומות?

כן, בערים רבות ורואים אצלן ירידה בפשיעה ותחושת ביטחון עולה.

ה.     האם זה באישור משרד הפנים?

כן. המודל פועל על פי הנחיותיו של משרד הפנים והוא זה שקבע את סכום אגרת השמירה.

        ו. כמה נשלם אגרת שמירה?

            17 אג' למ"ר של הדירה, לחודש. אגרה לדירה בגודל 60 מ"ר תגיע לכ- 10 ₪             לחודש.

        ז. האם שיטת החישוב (לפי גודל דירה) זהה בכל הערים?

            כן, על פי הוראת משרד הפנים.

         ח. האם כולם מחויבים באגרת השמירה?

כולם כולל כולם. כל בית. הנחות ניתנות על פי הזכאות של הנחה בארנונה לבעלי מוגבלויות, קשישים ובעלי הכנסה נמוכה. מי שזכאי להנחה / פטור לתשלום הארנונה זכאי לאותה          הנחה / פטור באותו סדר גודל.

         ט. מתי הפרויקט ייצא לדרך?

             במהלך 2017.