הוסף למועדפים מערכת עיתון הצבי: 08-995-7777

ערד

והסביבה - ברוכים הבאים לערדניק, אתר החדשות המוביל בעיר ערד.

פחי ההפרדה הכתומים לאריזות מגיעים לשכונות צמודי הקרקע

מאת: מערכת עיתון הצבי writer
אודות הכתב: מערכת עיתון הצבי
תאריך: 2016-11-30 20:32:38

מהעירייה מוסרים: "יש להקפיד על הפרדה נכונה ובכך לחסוך

לעירייה, בעצם לתושבים, קנסות של אלפי שקלים".

 

לפני כחצי שנה החלה היחידה לאיכות הסביבה בעיריית ערד את פרויקט הפרדת פסולת האריזות. השכונות הראשונות שנכנסו לפרויקט היו שכונות הבנייה הרוויה (בנייני הדירות). שזכו לצד הפחים המוטמנים גם לפחים כתומים המיועדים רק לפסולת אריזות של מוצרים. ראוי לציין שבמהלך הצבת הפחים נשלחו מדריכים מטעם הרשות לעבור מדלת לדלת בשכונות אלו והציגו והסבירו בפני הדיירים את משמעות החוק ומה צריך לעשות.                 הפרויקט בבניינים הגבוהים זכה להצלחה רבה. שיתוף הפעולה בקרב רוב הציבור היה מידי וכבר למחרת החלה פסולת אריזות להיערם בפחים הכתומים.

במהלך חודש דצמבר יגיעו הפחים הכתומים של האריזות גם לשכונות הבתים צמודי הקרקע, רותם, שקד, מעוף וכו'. הפח הכתום יוצב עבור 6 בתי אב ויהיה לפח משותף עבורם. ההדרכה הביתית להפרדת פסולת האריזות מפסולת המזון תתחיל בשכונת רותם ושכונת נעורים ואחריהן שאר השכונות. "מדריכים מטעם הרשות יבקרו בביתכם ויספרו לכם על משמעות הפרדת הפסולת, יחלקו שקיות ייעודיות ודפי הסבר וחשוב לשתף פעולה", כך נמסר מדוברות העירייה.

להזכירכם: אריזה משמעותה כל מה שמגיע עם המוצר שאותו רכשתם אבל הוא אינו המוצר עצמו כגון: גביעי היוגורט, שפופרות משחת השיניים ,קופסאות השימורים הריקות ,קרטוני חלב, מקל של ארטיק, שקית הפסטה, שקית סופר, קלקר שבו נארז הבשר, עטיפה של סוכריה, פלסטיק ורשת של הירקות ועוד. כל זה למעט פסולת אריזות זכוכית (כגון צנצנת, בקבוק שמן, בקבוק בושם וכד) אותם יש לזרוק לפחים ייעודיים בצבע סגול הפרוסים ברחבי העיר.          

"מפרידים נכון ונמנעים מקנסות"

הפחים הכתומים שונים מהפח רגיל לא רק בצבע אלא גם במבנה. מכסה הפח נעול ובראשו יש פתח מלבני אליו יש להשליך את האריזות. מטרת מבנה זה שניתן יהיה להכניס לפח רק פסולת אריזות ואילו שקיות אשפה ביתיות לא יוכלו להיזרק פנימה.

אם זאת, במשך הזמן חלק מהפחים הכתומים נפרצו, הנעילה נפגמה וכך ניתן לפתוח את מכסה הפח, ואנשים החלו לזרוק פסולת ביתית פנימה.

הפחים הכתומים נאספים פעם בשבועיים ומשאית האיסוף לוקחת את הפסולת עד לתחנה למיון אריזות שנמצאת בראשון לציון. שם, בתחנת המיון, בודקים את הרכב הפסולת במשאית וממינים את האריזות.

על פי החוק, מותר לרשות שבפח הכתום יהיה עד 13% חומר שאינו אריזות (כלומר שאריות מזון, נייר, גזם וכד). אחרת, תשלם הרשות על הטמנת החומר שאינו אריזות וייתכן גם כי המשאית כולה תיפסל וכל הפסולת תשלח להטמנה , פעולה שתגרור קנס לרשות.

חשוב לציין כי ברוב הפעמים בהם נתגלו שאריות מזון בפחי האריזות בעיר, לא נבעה מחוסר מקום בפח המוטמן לזבל הרגיל, אלא בשל חוסר הבנה, עצלות או אפילו זלזול.

בשל ההבנה כי מדובר בתהליך חינוכי שלחה הרשות אל אותן שכונות שוב את המדריכים כדי להסביר את משמעות ההפרדה ואת המשמעות של השלכת  פסולת ביתית בפח הכתום, שכן השלכת שאריות מזון, מורידה לטמיון את כל המאמץ של אותם תושבים שכן מתאמצים ומפרידים ועולה לרשות כסף רב.לאחרונה נפסלו לערד שתי משאיות. משמעות הדבר כי הרשות נאלצה לוותר על 2,700 ₪ עבור כל פסילת משאית (כלומר 5,400 ₪ בינתיים).

"הציבור מתבקש להקפיד על הפרדת האריזות ובכך לחסוך לעירייה, ובעצם לתושבים קנסות אלפי שקלים", נמסר מהעירייה.