הוסף למועדפים מערכת עיתון הצבי: 08-995-7777

ערד

והסביבה - ברוכים הבאים לערדניק, אתר החדשות המוביל בעיר ערד.

מלחמת הגירסאות

מאת: מערכת עיתון הצבי writer
אודות הכתב: מערכת עיתון הצבי
תאריך: 2016-11-30 20:30:36

מלחמת הגירסאות
"מלחמת הגירסאות"

 

האם התחוללה פרובוקציה מכוונת בתוך בית הכנסת?

האם נזרקו סידורי תפילה?

האם הנשים נכנסו בכוונה תחילה לתוך ההיכל והפריעו למתפללים?

 

ירון רבינוביץ

ערב שבת האחרונה הגיעו תושבים רבים לבית הכנסת האשכנזי המרכזי כהמשך מחאה כנגד חסידי גור. ישנן כמה גרסאות למה שהתחולל שם.

על פי חברי כנסת ושרים, נעשה חילול בית הכנסת עד כדי זריקת סידורי תפילה וכניסת נשים אל ההיכל עצמו.

על פי תושבים שנכחו באירוע, לא היה ולא נברא. מחאה הייתה, לא פרובוקציה.

 

שר הפנים ויושב ראש ש"ס, אריה דרעי, אומר: "מדובר במקרה מזעזע שכל יהודי צריך להתקומם נגדו. אדרוש לקיים בדיקה מקיפה לאירוע החמור ונקיטת אמצעים חמורים נגד מי שביצע זאת".

דרעי התייחס לטענות כי חבר סיעת 'יש עתיד' בעיר יחד עם פעילי המפלגה עמדו בראש הפרובוקציה, ואמר: "אני דורש מיו״ר יש עתיד, יאיר לפיד, לגנות את המעשה ולדווח מי הנשים שביצעו את המעשה המזעזע".

גם חברת הכנסת יפעת שאשא-ביטון מכולנו גינתה את האירוע: "לגופו של מעשה, זה מעשה שלא יעשה, מעשה מופרע לחלוטין הראוי לכל גינוי. מי שמבקש לגיטימציה להלכותיו ואורח חייו צריך אף לכבד את הלכותיהם ואורח חייהם של אחרים. אני בהחלט מאמינה שלכל אחד יש הזכות לקיים את יהדותו בדרכו שלו אך לא ייתכן שיהיה ביזוי של הדת בכל צורה שהיא. הדבר לא רק שאינו מקדם את הפתיחות כלפי הזרמים השונים ביהדות, הוא פוגע בניסיונות לקדם לגיטימציה מלאה לכולם וחבל".

גם במחנה הציוני גינו את האירוע. חברת הכנסת, קסניה סבטלובה, אמרה לאתר 'חדרי חרדים' כי  "האירוע שקרה בערד לא אמור להתרחש במדינה יהודית ודמוקרטית ועלינו לעשות הכל כדי שהדבר לא יחזור על עצמו". לדבריה, "הערך של חופש דת, שחשוב כל כך לכולנו, משמעו גם לא לפגוע במתפללים, וודאי שלא חילול בית כנסת. משמעו גם לכבד את זכותו של כל אדם להאמין בדרכו ולחיות את חייו לפי צו מצפונו. עלינו לזכור זאת כשאנו דורשים, ובצדק, גם חופש מדת – את זכויותיהם של חילונים, בין אם הם רוב ובין אם מיעוט."

מנגד בסיעת 'יש עתיד' אומרת חברת הכנסת, עליזה לביא, כי "זאת לא דרכה של יש עתיד". לדבריה, "מבדיקה שעשיתי נמסר לי שלא היה ולא נברא. לא נזרקו סידורים ונשים לא נכנסו להיכל. אני מכירה את המתח הקיים בעיר שהחריף מאד לאחרונה ומציעה לחזור ל-'ביחד' הקהילתי בערד. לשוב לגור בשכנות טובה מתוך התחשבות וכבוד הדדי. אני קוראת להקים שולחן עגול בהשתתפות חילונים, מסורתיים וחרדים תושבי העיר, ואני משוכנעת שדרך ההידברות תנצח".

רב קהילת גור, צבי ביאלסטוצקי אומר: "חלק מהמפגינים מתפללים איתנו וחלק עושים שיירת רכבים להכעיס"

בניגוד לטענות שנזרקו סידורי תפילה על הרצפה, הרב צבי ביאליסטוצקי מכחיש בתוקף כי אנשים השתוללו בבית הכנסת וזרקו ספרי קודש בבית הכנסת - "לא היה ולא נברא. הייתה הפרובוקציה הקבועה, כמידי שבוע בארבע השבתות האחרונות וחלק מהמפגינים נכנסו להתפלל לצדנו בצורה מכובדת".
לדברי הרב ביאליסטוצקי, "בארבע השבתות האחרונות מגיעים כחמישים עד מאה איש ומפגינים מחוץ לבית הכנסת נגד חרדים ואף נגדי - על שאני עומד בראש קהילת גור. ציבור המתפללים שלנו שמר על איפוק, ולא התייחסו כלל לפרובוקציות מחוץ לבית הכנסת. אנו שומרים על שיח טוב עם הציבור החילוני ולא נגררים אחריהם וזה הביא לכך שחלק מהמפגינים נכנסים באמצע ההפגנה להתפלל אתנו ואני מחלק לילדים שלהם סוכריות לאחר התפילה. חלק מהמפגינים ממשיכים להפגין בחוץ ולעורר פרובוקציות, תוך שהם עושים שיירת רכבים 'לחלל שבת' לנגד עינינו בכוונה".            הרב ביאליסטוצקי מוסיף ואומר: "המפגינים שנכנסו להתפלל אתנו בבית הכנסת, אומרים לי שזה מעורר בהם רגש, לאחר שרובם לא התפללו בבית הכנסת הרבה שנים". 

השבוע שוב הוציא הרב צבי ביאלסטוצקי כרזה המזמינה את תושבי ערד להמשיך להגיע ולהתפלל עימם. "בואו לבית הכנסת המרכזי האשכנזי....בית הכנסת של כולם....עזרת נשים פתוחה", נכתב בכרזה. (ראה בתמונה).

 

מירב לייבה שמול, פעילה מובילה במחאה הגוברת, כתבה בדף הפייסבוק שלה:

"כמה קלה האצבע על המקלדת?...
הייתי שם ביום שישי בבית הכנסת, אני יודעת מה היה ואיך, גדלתי על ערכים ומוסר ולא רק דת ...

לא היו הדברים מעולם!מוזמנים להיות שם בעצמכם לנהל שיח ולא להיום מורעלים מהמקלדת".

עוד מוסיפה מירב לייבה שמול: " לכל סיפור יש שני צדדים, אל תהיו השופט הדיין והתליין בטרם תדעו את כל העובדות...צביון העיר חשוב לי ולחבריי, חיה ותן לחיות, בכבוד והדדיות, כך היה מאז ומעולם וכך יהיה.פני לשלום ושלווה, לא להסתה ואלימות. אנו יהודים, לזרוק סידור על הרצפה פוגע בנו!

 

פניתי לעיריית ערד על מנת לקבל את תגובתם לנושא וכך נמסר:

"מספר תושבים הגיעו לבית הכנסת כדי להביע מחאה על השתלטות חסידות גור על המבנה.

בניגוד לנטען, ביום שישי האחרון לא נכנסו נשים לבית הכנסת, לא נזרקו ספרים ולא הייתה אלימות. המעניין הוא, שמשום מה עזרת הנשים הייתה סגורה בפני ציבור המתפללות. בחסידות גור סוגרים את עזרת הנשים למרות שמדובר בבית כנסת עירוני לציבור הרחב.

לאחר כשלוש שנים של התגרויות מצד הרב וקיצוני החסידים בסגנון "באנו לכבוש את העיר" ושאר מעשי ההטרדות יש תושבים שקצו בעניין וזכותם למחות.

יש להדגיש כי ראש העיר, עו"ד ניסן בן חמו, קרא לא אחת לציבור להימנע ממעשים לא רצויים, ולאפשר לעירייה לטפל בעבירות השונות בכלים המשפטיים העומדים לרשותה.

בהתייחס לאירוע בבית הכנסת- מדובר בזעקת הקוזק הנגזל ולכן מן הראוי להציג את האמת במלואה:

בית הכנסת המדובר נפרץ ונגזל על ידי חסידי גור לפני כשנתיים תוך שבירת מנעולים, דלתות וחלונות זכוכית והשתלטות פיזית על המבנה.

כל זאת תוך השלכה מהמקום של ציבור המתפללים הדתיים שנהג להגיע בקביעות לבית כנסת זה והשלכת כל ציודו מהמקום.

התנהלות זו של חסידי גור מתקשרת להסתה הפרועה שמנהלים ראשי הקהילה בעיר נגד ראש העיר ועובדי עירייה, ומתקשרת לכל מעשי ההצקה, ההטרדה וההקנטה כלפי הציבור החילוני כמו תליית שלטים בכל רחבי העיר, פתיחת חניות בבנייני מגורים בניגוד לחוק, פתיחת בתי כנסת בבניי דירות, אי- כיבוד שכנים בשעות המנוחה, הפעלת צופרי שבת להכעיס, קריעת מודעות מלוחות מודעות, ועוד.

יש להדגיש, הציבור החילוני וחסידות גור חיו בנחת ובכבוד הדדי למעלה משלושים שנה. בשנים האחרונות הגיעו לעיר "גנרל המלחמות" של החסידות הרב ביאלוסטוצקי ומספר קיצונים שכל מטרתם היא לחרחר מאבקים ולפגוע בסטטוס קוו.

למרות כל זאת, הרוב החילוני המובהק בעיר מכיל את הפרובוקציות החרדיות באיפוק רב".