הוסף למועדפים מערכת עיתון הצבי: 08-995-7777

ערד

והסביבה - ברוכים הבאים לערדניק, אתר החדשות המוביל בעיר ערד.

ישראל בוערת - שריפות בכל הארץ

מאת: מערכת עיתון הצבי writer
אודות הכתב: ירון רבינוביץ
תאריך: 2016-11-24 09:10:02

לאחר התראות רבות שיצאו החל ממוצ"ש 19.11.16 מרשות הכבאות וההצלה לגבי מזג אוויר קיצוני המהווה פוטנציאל נזק גבוה, החלו התרחישים להתקיים. תושבים רבים פונו מבתיהם. שריפות מנהריה שבצפון , דולב וירושלים במרכז, קרית גת ואזור באר שבע בדרום

לאחר התראות רבות שיצאו החל ממוצ"ש מרשות הכבאות וההצלה לגבי מזג אוויר קיצוני המהווה פוטנציאל נזק גבוה, החלו התרחישים להתקיים.

להלן פירוט וסיכום האירועים עד לסגירת הגיליון:

נווה שלום, לטרון: שריפה שפרצה ביום שני בשעה 23:30 כילתה כ-600 דונם חורש, יער מחטני וצמחייה, ונמשכה 14 שעות עד שלוחמי האש השיגו שליטה בשעה 12:45 בצהריים. כל תושבי הישוב פונו מבתיהם במהלך הלילה. לא היו נפגעים בנפש באירוע.

בחורפיש - אלקוש, גליל: שריפה פרצה בסביבות 02:20 לפנות בוקר של יום שלישי וחרף קשיי גישה כובתה ולא התפשטה לבתי הישובים הסמוכים.

בעתלית: שריפה שפרצה ברח' הזית בעיר בסמוך לבית ספר וגן ילדים. 200 ילדים פונו מחשש להתלקחות המבנים. 11 צוותי כיבוי ו4 מטוסים פעלו באירוע, שהושגה בו שליטה בתוך כשעה.

 

בזכרון יעקב: שריפה שפרצה בסביבות השעה 12:30 בצהריים ביום שלישי, צברה תאוצה במהירות רבה בשל הרוחות העזות והיובש. כבר בתחילת האירוע הובן כי מדובר באירוע עם פוטנציאל סיכון גבוה והוכרז נוהל "מכת אש" קרי, קריאת גיוס לוחמי אש מהבתים, וחבירת כוחות ממחוזות נוספים. כמו כן גויסו לאירוע לוחמי פיקוד העורף. גם מערד הוקפצו כוחות לאזור על מנת לתגבר את הכוחות שפעלו בשטח. השריפה התפשטה ויצרה מספר מוקדים ברחבי המושבה.

60 רכבי כיבוי פעלו באירוע, כ-130 לוחמים ו-14 מטוסי כיבוי שחדלו מפעולתם עם רדת החשכה. באירוע נפגעו קל 10 תושבים. תשעה פונו לבי"ח הילל יפה ואחד לרמב"ם. מבין הנפגעים ארבעה ילדים (בהם תינוק בן 10 ימים) ושישה בגירים. כ-10 בתים נשרפו כליל ומס' גדול יותר נפגעו.

השריפה הגדולה בזכרון יעקב התחדשה לפנות בוקר של יום רביעי והנזק ניכר היטב. בתים ומכוניות עלו באש.המשטרה הודיעה כי תאסור כניסה לשכונות רבות עד ליום שישי.

בזכרון יעקב פעלו יותר מ-60 צוותי כיבוי ו-12 צוותים של כבאים צבאיים. ארבעה מטוסי כיבוי הוזנקו לסייע לכוחות מוקדם יותר. בתום הערכת המצב שקיים מפקד מחוז חוף ניצב עמוס יעקב עם שירותי הכיבוי, פיקוד העורף והרשות המקומית נמסר כי "הצפי הוא שגם בימים הקרובים לא תתאפשר חזרת תושבים עקב משטר הרוחות וסכנת החיים". המסוק המשטרתי סייר מעל אזורי השריפה השונים כדי לאתר "נקודות חמות" שבהן קיים חשש להתלקחות מחודשת משום שהקרקע עדיין חמה מאוד. המסוק מצויד בין השאר במצלמות תרמיות.

 

בדולב,  63צוותי כיבוי ומתנדבים פעלו מיום שלישי בליה וביום רביעי בבוקר לכבות את האש ביישוב במועצה האזורית בנימין. שניים נפגעו קל משאיפת עשן ופונו לבית חולים. ביום שלישי בלילה פונו משפחות מהיישוב. הרוח העצימה את הלהבות שגרמו נזק למבנים ולקרוואנים. הכוחות נאבקו בלהבות שהגיעו לגובה של 20 מטרים בשלושה מוקדי בעירה שונים. מכלי גז בערו ונשמעו פיצוצים, ושלושה מבנים נדלקו וניזוקו. בתום הערכת מצב ביום רביעי בבוקר, התקבלה ההנחיה לא לאפשר חזרה לבתים שפונו עקב משטר הרוחות והסכנה להתלקחות מחודשת. ביום רביעי בבוקר נותרו בדולב חמישה צוותי כיבוי בסיוע מכלית. עם עלות השחר הופעלו ארבעה מטוסי כיבוי.

בנהריה הכבאים השתלטו על שריפת קוצים בשכונת נהריה הירוקה.                                                             בשפרעם, חמישה צוותי כיבוי הוזעקו לטפל בשריפת יער בשכונת אלקרק

 

בנשר: שריפה שפרצה ברח' התעשייה ביום שלישי בסביבות השעה 13:35, גרמה לפינוי שלושה מפעלים. האירוע הסתיים ללא נפגעים.

בי-ם, שכונת בית חנינא: שריפה פרצה בבניין מגורים ביום שלישי בסביבות השעה 13:30 והבעירה 3 קומות. לוחמי האש השיגו שליטה באירוע תוך זמן קצר. לא ידוע על נפגעים.

עוד בי-ם: משאית עלתה באש במנהרת הר הצופים בסביבות 13:50, גרמה לעשן סמיך שאפף את המנהרה, ולעומסי תנועה. לא דווח על נפגעים.

בנטף, 25 צוותי כיבוי שהסתייעו במטוסים פעלו להשתלט על שריפת יער גדולה שפרצה ביום רביעי בסמוך ליישוב בהרי ירושלים. כמה בתים ניזוקו, התושבים ומוסדות החינוך פונו.התושבים פונו למתנ"ס ביישוב אבו גוש הסמוך.

גבעות-ראש צורים, גוש עציון: שריפה פרצה בסביבות 17:10 ביום שלישי לאחר שלושה ימים של בערה לסירוגין באזור. 5 צוותי כיבוי פעלו באירוע. דווח על הצתות מוקדים שונים.

רבדים: שריפה שפרצה בקיבוץ בסביבות השעה 19:30 בערב, בסמוך לרפתות ולולים, הסתיימה ללא נפגעים בנפש.

בקרית גת דווח על שריפת יער גדולה ביום שלישי בסביבות השעה 22:00.

 

השר ארדן: "בודקים אפשרות להביא מטוסי כיבוי מיוון וקרואטיה"
השר לביטחון הפנים, גלעד ארדן, כתב בטוויטר כי נשקלת אפשרות לבקשת סיוע ממדינות שכנות: "אנחנו בודקים אפשרות לממש את הסכמי הסיוע ההדדי עם יוון וקרואטיה ולהביא לארץ מטוסי כיבוי מהן במידה שיידרש. ההחלטה תתקבל בהתאם למספר זירות האש ובהתאם לזמינות ההגעה של מטוסי הכיבוי הזרים".

 באזורנו, לוחמי האש המשיכו בעבודתם השוטפת לתת סיוע לכל דורש:

בתאריך 18.11 התקבלה קריאה במוקד המבצעים על אישה שתקועה במקלט בעיר. צוות מתחנת ערד בפיקודו של רס"ר דוד אזרזר הגיע למקום וחילץ את האישה. לאישה שלום.                                           בתאריך 19.11 פעל צוות הלוחמים לכיבוי שריפת קוצים בתל ערד.

ב-21.11, יום שלישי, בשעות הבוקר המוקדמות יצא צוות לוחמים מתחנות ערד ודימונה ליישוב הבדואי כסייפה. באירוע זה פעלו הצוותים כמספר שעות לכיבוי ערימת פסולת ומתבן קש גדולה.

בשבוע שעבר פורסם על ידי כבאות ערד שהתקבלה קריאה על מפעל פמול. יש לציין כי מדובר בטעות ואנו מתנצלים על כך. עוד מוסרים מדוברות כב"ה כי למרות השריפות הגדולות ברחבי הארץ בימים האחרונים, ימשיכו צוותי הלוחמים והמתנדבים לתת מענה לכל אזור בו יצטרכו סיוע.

 

המשך עדכונים בדף הפייסבוק של עיתון הצבי 

https://www.facebook.com/hatzvi/