הוסף למועדפים מערכת עיתון הצבי: 08-995-7777

ערד

והסביבה - ברוכים הבאים לערדניק, אתר החדשות המוביל בעיר ערד.

למען הים הנעלם:

מאת: מערכת עיתון הצבי writer
אודות הכתב: מערכת עיתון הצבי
תאריך: 2016-11-16 19:16:45

למען הים הנעלם:
"למען הים הנעלם:"

 30 שחיינים מהארץ והעולם עשו ביום שלישי השבוע לראשונה בהיסטוריה, את צליחת ים המלח - מירדן לישראל – למען הצלתו ועצירת הנזקים הסביבתיים

 

יום ג' 15.11, קבוצה אמיצה של כ-30 שחיינים מישראל, ירדן, הרשות הפלסטינית, ארה"ב, אוסטרליה, דנמרק, בריטניה, ניו-זילנד, דרום אפריקה ומדינות נוספות ביקשה לעשות את הבלתי אפשרי ויצאה באור ראשון של בוקר, לראשונה בהיסטוריה, לצלוח את ים המלח בשחייה מהגדה הירדנית אל עבר הצד הישראלי בסגנון חופשי. כל זאת מתוך מטרה אחת - לעלות האת המודעות להזנחה המתמשכת של ממשלות ישראל וירדן למצב הים והאזור.

המשחה, הינו פרי שיתוף פעולה בין המועצה האזורית תמר, ארגון אקופיס מזרח תיכון, והמשרד לשיתוף פעולה אזורי. מטרתו לגרום ליישומה של פעולה ממשלתית מקיפה להצלת ים המלח. "הגענו לתובנה העצובה שככל הנראה אנחנו הדור האחרון שיכול לעצור את התייבשותו של ים המלח ואת ההשפעה ההרסנית על סביבתו. לכן, אנו מחויבים לפעול באופן מידי ובצורה הטובה ביותר שאנו יודעים בה להביע את עצמנו, והיא שחייה", מעידים השחיינים.  

ים המלח מתייבש בקצב מדאיג ועד כה איבד למעלה משליש משטחו, בזמן שמפלסו ממשיך לרדת בכמטר ועשרים מדי שנה. תוצאה נוספת של ההזנחה היא תופעת הבולענים - מדי שנה מידי שנה נפערים כ-300 בולענים חדשים וסה"כ ישנים כ- 5000 בולענים בחופי ים המלח.

המשחה מתבצע לרוחבו של ים המלח, כ- 16 ק"מ, ונערך כ-7 שעות. הצוותים, אשר התאמנו למשחה קרוב לשנה, יצאו באור ראשון של בוקר, על גבי סירות, מהגדה הירדנית- נחל מוג'יב (ארנון) אל עבר חוף חמי עין גדי, שם תתקיים בשעות הצהריים, קבלת פנים לשחיינים וטקס הענקת מדליות ותעודות במעמד שגרירים ונציגים בכירים. עודד רהב, מיוזמי המשחה ואחד השחיינים, מציין כי: "צליחת ים המלח טומנת בחובה סיכונים רבים שכן מספיקה טיפה אחת שתחדור לעין כדי לגרום לגירוי משמעותי, ובליעה אפשרית של מים יכולה להיות קטלנית אם לא תטופל באופן מידי".

דב ליטבינוף, ראש המועצה האזורית תמר שפועל להעלאת המודעות להצלת ים המלח ואף עשה קטע קצר מהמשחה: "המועצה האזורית תמר חוגגת 60 שנה להיווסדה וכמי שמלווים את פלא הטבע לאורך כל אותן שנים קצרה ידינו מלהושיע - ים המלח תרם את גופו למדינה והאזור כולו חווה את הנזק המתמשך שנגרם כתוצאה מהזנחת המדינה. זו בעיה לאומית וכך יש להתייחס אליה. מה שעתיד היה להיות אחת מפנינות התיירות של מדינת ישראל, הופך אט אט לאזור אשר הקושי בפיתוח ותוכניות ארוכות טווח מותירות אותו שומם. אם לא נייצר פתרון קבע בהקדם, יהיה ים המלח רק אזכור בספרי הגיאוגרפיה של דור העתיד".

גדעון ברומברג, מנכ"ל אקופיס מזרח תיכון מציין כי: "האזור עומד לשלם מחיר בלתי הפיך אם לא יתוקן העוול רב השנים שנגרם לים המלח. בעידן הטכנולוגי הנוכחי בו ישראל מחזיקה ביכולות התפלה מתקדמות, ניתן לייצב את מפלס ים המלח באמצעות הזרמת מים מהכנרת דרומה אל הירדן הדרומי והים. שיתוף הפעולה של שחיינים מכל העולם מהווה כר לתקווה לשיתוף פעולה זהה בשיקום ים המלח. הזמן הינו קריטי, ופועל כנגדנו. אחרי 50 שנה של גרירת רגליים והתעלמות מהמשך הדרדרות מצבו של הים, הגיע הזמן שכלל הגורמים המעורבים, ובהם ממשלת ישראל, ישנו את דרכיהם וינקטו פעולות אקטיביות להצלתו".

סגן השר לשיתוף פעולה אזורי, ח"כ איוב קרא: "ים המלח הוא אתר ייחודי מסוגו בעולם, וככזה אנו מחויבים לשמור עליו. לצערי, לאורך השנים גורמים שונים הביאו לפגיעה בים המלח עד כדי סכנה ממשית לקיומו, ואני מחויב לשינוי מגמה זאת ולשיקום ים המלח, על מנת שהדורות הבאים יזכו ליהנות גם הם מאתר זה. אחד הצעדים שאני נוקט לצורך כך הוא תמיכה במשחה זה, שנועד להעלות את המודעות הציבורית לבעיות העוטפות את ים המלח, לצד קידום פרויקט תעלת הימים, שיסייע להעלאת מפלס ים המלח ופרויקטים אקולוגים נוספים המשקמים את האזור".