הוסף למועדפים מערכת עיתון הצבי: 08-995-7777

ערד

והסביבה - ברוכים הבאים לערדניק, אתר החדשות המוביל בעיר ערד.

ראיון חגיגי עם ראש העיר טלי פלוסקוב לרגל שנה לכניסתה לתפקיד

מאת: ליאת בן-דב writer
תאריך: 2011-05-23 12:27:31

ראיון חגיגי עם ראש העיר טלי פלוסקוב לרגל שנה לכניסתה לתפקיד
"ראיון חגיגי עם ראש העיר טלי פלוסקוב לרגל שנה לכניסתה לתפקיד"

בימים אלו ממש חלפה לה שנה תמימה מאז כניסתה של טלי פלוסקוב לתפקיד ראש עיריית ערד. שנה רבת פעילויות, ביקורים, הבטחות, הפתעות ותקוות לעתיד. לרגל סיכום שנת פעילותה של טלי פלוסקוב כראש עיריית ערד, התארחנו בלשכתה לראיון אישי, מקיף וחגיגי. כך זה נשמע:

בימים אילו השלמת שנה בתפקידך כראש העיר ערד, איך את מסכמת בקצרה את התקופה?
"השנה הזו עברה לי במהירות, אם אני צריכה לסכם אומר כך, הקטר הישן שהיה תקוע זמן רב על המסילה התחיל לנוע. הגענו עכשיו רק לתחנה הראשונה בדרך ארוכה שעוד מצפה לכולנו, אני חושבת שתושבי העיר יודעים היום שיש על מי לסמוך, שהעיר מתפקדת בצורה טובה, שדברים התחילו לזוז ושערד נכנסה במהלך השנה האחרונה לתהליך חיובי של התפתחות".

בדיוק ביום השנה לכהונתך הגיעו הבולדוזרים שישדרגו את כביש 31 לכאן, עיתוי מושלם?
"יכול להיות, אבל לא הייתי מתלוננת אם הם היו מגיעים לפני חצי שנה. התחלנו השבוע את הקטע הראשון, הקטע העירוני של הכביש. במהלך השנה ניהלנו מאבק על הכביש הזה, הפרויקט כמעט ברח לנו מהידיים. זה היה לקראת אישור תוכנית החומש של מע"צ כשהייתה כוונה ממשית של אנשי אגף התקציבים באוצר להעביר את המימון של  1.2 מליארד ש"ח, לטובת פרויקטים תחבורתיים אחרים. הדבר נודע לנו ממש במקרה ממקורות שלנו. החלטתי שלא לפרסם את העניין בתקשורת הארצית. במקום לעשות מהומות, פעלנו בשקט אבל עם הרבה מאוד עוצמה פוליטית. הרמז שהועבר להם היה ברור ועבה, אם אין כביש 31 אין רוב לתקציב המדינה. עכשיו לא רק שיהיה כביש תהיה גם תוספת של 24 מליון שקלים לתאורה, ופיתוח סביבתי מיוחד בכניסה לעיר. הכביש ייבנה בהתאם לדרישתנו בחמישה קטעים ולא על ידי חברה אחת".

ומה לגבי העיכובים שנבעו בגלל ההתנגדות של מועצת כסייפה לתוואי הכביש?
"המאבק שניהלו במהלך השנה בוועדות הערר המחוזית והארצית לא היה נגד כסייפה. לי לא משנה אם הכניסה לכסייפה תהיה 500 מטר מצד ימין או 800 מטר משמאל. זו הבעיה שלהם מול מע"צ וזה גם מה שאמרתי שם, אני דרשתי הכרעה. אופן הצגת הדברים שלהם מאוד הפריע לי, הם ניסו להפוך נושא טכני לעניין לאומני, וזה עיוות מוחלט של המציאות.

אנשי מע"צ הביאו 8 חלופות לתוואי ואת כולם הם דחו, אמרתי להם, בואו נלך ביחד, הכביש הזה יקדם את כל האזור, היזמים יגיעו, במפעלים שיוקמו כאן יעבדו גם התושבים שלכם, כל יום של עיכוב ממשיך לסכן את הנוסעים בכביש, יהיו פחות תאונות, לכולנו יהיה טוב יותר ובטוח יותר. אבל הם המשיכו להתנגד".

אז לדעתך התאונה הקטלנית שהתרחשה בשבת האחרונה נגרמה בגללם?
"כל העובדות לגבי העיכובים בפרויקט הכביש ידועות. אין לי כוונה להתעמת עם אף אחד, אני מקווה שאלה יהיו הנפגעים האחרונים בכביש הדמים הזה ומתפללת לשלומם של הפצועים, אבל אני גם חושבת שמישהו שם צריך לעשות חשבון נפש".

ראש עיר הוא גם דמות פוליטית, כיצד את משלבת את התחומי העשייה עם הפוליטיקה?
"אני פועלת בדיוק בהתאם לעקרונות שהבאתי בפני הציבור לפני הבחירות. התחייבתי להיות ראש עיר של כולם עם קואליציה רחבה וחזקה וזה בדיוק מה שעשיתי. הקואליציה בראשותי מייצגת את כל הזרמים הפוליטיים והחברתיים בישוב, ימין ושמאל, דתיים וחילונים, וותיקים ועולים וכל זה תוך שמירה על סטאטוס - קוו וכיבוד האחר. זאת קואליציה של אחדות, שמעבירה מסר ברור לתושבים: אנחנו ביחד למען העיר שלנו. כולם פועלים ותורמים למען ערד ואני גאה על כך ומודה להם. אני גם בהחלט משתמשת ומנצלת את הכוח הפוליטי שיש לנו בירושלים לקידום האינטרסים של העיר, איך אומרים? ברומא תנהג כרומאי, עכשיו כולם יודעים שנגמרו הימים של התעלמות מערד".

איך זה בא לידי ביטוי, את יכולה לתת דוגמאות?
"בוודאי. שימי לב למספר סיורי העבודה של שרי הממשלה בערד בשנה האחרונה, מעולם לא היה דבר כזה. היו כאן שרי התחבורה, החוץ, החינוך, בטחון הפנים, התשתיות, הקליטה, הבריאות, התקשורת, הדתות והתיירות ואני מקווה שלא שכחתי מישהו. אלה לא היו סיורי בחירות, השרים מגיעים לכאן עם צוותים מקצועיים, מקיימים סיורים וישיבות עבודה, ומקבלים סקירות, נתונים ודרישות שלנו. אני אגלה לך סוד קטן, אף אחד לא יוצא מהעיר לפני שהשאיר לי על השולחן התחייבויות כספיות ממשיות. עד כה, גייסנו השנה בדרך זו עשרות מיליונים לפרויקטים שונים בתחומי העיר. למה עכשיו הם פתאום מגעים לכאן? הם מגיעים כי אנחנו חזקים פוליטית. תוך שנה הצלחתי יחד עם חברי לשבור את תקרת הזכוכית שהייתה בירושלים. בממשלה הפסיקו להתעלם מערד, שרי ממשלה מתקשרים ושואלים במה הם יכולים לעזור, זה מהפך אמיתי".

בתקופת הבחירות שמת לך למטרה והבטחת לתושבים שתשפרי את החינוך בערד, האם את יכולה להרחיב מה הספקת לעשות בתחומים אילו?
"נכון. מערכת החינוך עומדת בראש סדר העדיפות של הנהלת העיר הנוכחית, אני מעורבת אישית בכל התוכניות והשדרוגים שאנחנו מבצעים במערכת. בהקשר הזה אני חייבת לציין את התמיכה של שר החינוך גדעון סער. הגדלנו השנה את ההשקעה בחינוך, ויש ניצנים ראשונים של שיפור בהישגי התלמידים, עלינו בזכאויות לבגרות ב- 8.2% מבין כלל תלמידי ערד, וב - 12% באורט ערד. זה יפה, אנחנו במגמת שיפור, אבל עדיין לא מספיק. אני מצפה שתוך שנתיים תהיה עליה משמעותית נוספת, אשר תעמיד אותנו במקום גבוה ביחס לישובים אחרים.

אנחנו נשים דגש  גם על הקמת תשתית להענקת רצף חינוכי לילדי העיר, המשמעות המעשית היא, שלכל ילד, בכל גיל, יהיה מענה במסגרת המערכת העירונית מתוך מטרה שילדי העיר יבחרו להישאר ולהשתקע בה בעתיד. התחלנו בקידום תוכניות פדגוגיות ואנחנו בשלבים מאוד מתקדמים לקראת פתיחת תוכנית מרחבי החינוך. תלמיד ביסודי יוכל להתמחות במקצוע מסוים אשר לא נלמד בבית ספרו אלא בבית ספר אחר. הילד יוכל להתמחות שם בימי שישי באותו מקצוע שבחר. לכיתות הנמוכות תתקיים התוכנית בתחום בית הספר. חשוב לציין, כי פתחנו מגמת שוחרות משולבת טכנאות ותעודת בגרות בשיתוף חיל החימוש וגם מגמה מדעית הנדסית בשיתוף בסיס נבטים ומרכז אילן רמון". 

ומה באשר לנושא הביטחון האישי ואיכות חיי התושבים?
"הבטחתי לטפל בנושא הביטחון האישי. לאחר משא ומתן קשה ומייגע, עם משרדי האוצר וביטחון הפנים, הגענו להסכמה בנושא המימון לפרויקט השיטור העירוני, שיגביר באופן משמעותי את רמת הביטחון בעיר. הם דרשו ממני 2.5 מליון ש"ח להשתתפות, אמרתי להם, אין לי וגם אם היה לי, בסכום הזה אני לא צריכה אתכם.

אנחנו נכנסים לפרויקט ללא השתתפות של שקל אחד מקופת העירייה, זה מה שנסגר השבוע. אנו מצפים לקבל בכל יום את ההתחייבות הכספית, נאשר בועדת הכספים ובמועצת העיר ונצא לדרך לקראת פריסת מערך מצלמות ברחבי העיר אשר יתנו לנו מידע בזמן אמת ואפשרות תגובה מהירה, ובנוסף, תגבור כוח השיטור בשמונה שוטרים אשר יפעלו רק בתחום ערד. במקביל יוגדל הפיקוח העירוני ולאחר הכשרה מיוחדת יקבלו הפקחים סמכויות שיטור מיוחדות. 

לגבי נושא איכות חיי התושבים, ביצענו לאחרונה מהלך מאוד משמעותי כשהעברנו את הסעות 1,400 עובדי מלונות ים המלח למתחם חדש שבנינו עבורם. מאות תושבי שכונת "אבישור" החלו לנשום אוויר ולישון ללא הפרעות רעש בלתי נסבלות, זה נקרא שיפור איכות חיים. אני גם רואה בחזות העיר חלק בלתי נפרד מאיכות החיים ואני חושבת שהתושבים כבר רואים את השיפור, אבל זאת רק ההתחלה".


הנושא התקציבי בעירית ערד תמיד היה לקושי, כיצד את מתמודדת עם הקשיים התקציביים?

"עיריית ערד היא עירייה נתמכת כמו כל ערי הפריפריה. ההכנסות העצמאיות שלנו מצומצמות, 70% מארנונה פרטית ורק 30% מתעשייה, ומכאן נובע הקושי העיקרי. חשוב שהתושבים ידעו את ההבדל בין תקציבי הפיתוח, שאותם אנחנו מצליחים להשיג ממשרדי הממשלה בצורה טובה, לבין התקציב השוטף. כאן אנחנו תלויים בכל מיני נוסחאות ומדדים וקיצוצי מענקים אשר מכבידים עלינו מאוד. מדובר כאן על מתן השירות לתושב בכל התחומים החל מניקיון ועד לתרבות. ההתמודדות היא יום יומית, קשה ומתישה. פגשתי בשבוע שעבר את שר הפנים אלי ישי, הצגתי לו את הנתונים, אני מצפה להתערבותו".

במהלך השנים הקרובות צפויות להגיע לנגב אלפי משפחות של צבא הקבע, כיצד ערד מתכוונת למשוך משפחות אלו להתגורר כאן? 
"כדי לגרום לאוכלוסייה חדשה להגיע לכאן אנחנו חייבים ליצור תנאים אשר יהפכו את ערד למקום אטרקטיבי. מי שחושב שהתחרות שלנו היא מול דימונה או ירוחם, טועה. איש קבע שישקול להגיע לאזור עם משפחתו, ישווה אותנו ללהבים, למיתר או אולי לבאר שבע, מאחר שבסיסי המודיעין יעברו לאזור צומת שוקת. אנחנו יותר רחוקים, ואנחנו צריכים להדביק פערים בכל התחומים. שלושת הנושאים העיקריים הם החינוך, תרבות הפנאי ואיכות הסביבה, על זה בדיוק אנחנו עובדים עכשיו. 

גם לתושבים יש הרבה מה לתרום בשיווק העיר, אני אומרת בביטחון מוחלט כי הדימוי הגרוע של ערד שנוצר בשנים האחרונות אינו משקף את המצב האמיתי של העיר. אנחנו הרבה יותר איכותיים מהרבה מאוד ישובים שזכו ליחסי ציבור ללא כיסוי ממשי בשטח. ערד היא עיר הרבה יותר איכותית מרוב ערי הפריפריה. כשהתושבים יהיו גאים בעיר הם יהיו השגרירים הטובים ביותר שלה וזה מה שאני בטוחה שיקרה".  

אחת מהצהרותיך לפני כשנה היו שתהפכי את העירייה לגוף הפועל עם הפנים לתושב, מהם הצעדים אותם ביצעת לטובת הדבר?

"הצעד הראשון הוא שיפור תשתיות פיזיות של מתקני העירייה עם הפנים לתושב. דוגמה ממשית לכך היא משרדי מחלקת הגביה. במשך שנים ממתינים שם התושבים בתור מחוץ לבניין, בימי הקיץ החמים ובימי החורף הקרים וגם בגשם. זה היה מצב בלתי נסבל, ככה לא נותנים שירות. אני יכולה לבשר כי ממש בימים אלה אנחנו מסיימים את העבודות לבניית אולם המתנה ראוי לרווחת התושבים. פרויקט נוסף לשיפור השרות לתושב עומד לקראת סיום: האגודה לתרבות הדיור תעבור בתחילת חודש יוני מהמתנ"ס למשרדים חדשים שהכשרנו במתחם העירייה. בנוסף, משרדי מחלקת החינוך ישופצו עוד השנה. הנושא השני שקיבל דחיפה בחודשים האחרונים, הוא תפעול שוטף ויום יומי של אתר האינטרנט והפייסבוק של העירייה, אלפי תושבים כבר נרשמו, המידע זורם אליהם ממש בזמן אמת, כפי שלא היה מעולם". 

ידוע כי הנוער שמסיים צבא יוצא לרכוש לימודים אקדמיים מחוץ לעיר, האם את חושבת שניתן יהיה להציע לימודים אקדמיים בעיר או לחילופין שהסטודנטים יתגוררו בעיר וייסעו לבאר שבע ללמוד באוניברסיטה?

"ללימודים האקדמיים יש הרבה מאוד תחומים ואנחנו צריכים לנסות לתפור משהו שמתאים לנו ולגופים האקדמיים. בסופו של דבר מדובר בעסק כלכלי לכל דבר, אף אחד לא יבוא לכאן כדי להפסיד כסף.

המטרה שלי היא להקים מרכז אשר בתוכו יפתחו שלוחות של מוסדות אקדמיים. אנחנו במגעים מתקדמים עם "בצלאל" לפתיחת שלוחה ללימודי ארכיטקטורה ואומנות, הנושא נמצא עכשיו בבדיקת היתכנות. בית הספר הממשלתי למלונאות "תדמור" ייפתח כאן, שר התיירות הודיע כי ערד תהיה מרכז לימודי לכל איזור הדרום. זו בהחלט התפתחות חשובה עבורנו.

לגבי סטודנטים שיגורו בעיר, אנחנו בודקים אפשרות להקים כפר סטודנטים. המטרה לתת אפשרות לדיור זול ובמקביל לשלב אותם בפעילויות חברתיות וחינוכיות בעיר. בתקופה האחרונה הגברנו מאוד את הפעילות של מרכז הצעירים, אשר נותן מענה למשפחות צעירות אשר מגלות עניין בערד. רק בימים האחרונים החלו לשוב לעיר 16 זוגות צעירים ואנחנו נמשיך במאמצים להחזיר את הילדים הביתה. מנתון אחרון שקיבלתי ממשרד הפנים נראה שלראשונה מזה זמן רב יש הגירה חיובית לעיר". 

מאז שנבחרת, מה היה היום הטוב שלך ומה היה היום הקשה שלך?

"היום הטוב והמאושר שלי בשנה הזו היה כשהטלפון שלי צלצל והודיעו לי כי בעוד 3 שעות יתחילו להגיע הבולדוזרים הראשונים של כביש 31 לחניון בכניסה לעיר. הרגשתי שהחלום של כולנו מתחיל להתגשם. 
היום הקשה ביותר היה עבורי ביום הזיכרון, אני מוצאת את עצמי עומדת מול המשפחות השכולות, מייצגת את תושבי העיר ואין מילים שיכולות לנחם. ואני חייבת להוסיף את התחושה הקשה שהייתה לי כשקיבלתי את הבשורה הקשה על התאונה בכביש 31 בשבת בבוקר. יצאתי מיד לבית החולים, פגשתי את המשפחות, זה קשה, קשה מאוד".

ולסיום, בשנה השנייה לכהונתך, איזה נושאים מרכזיים את מתכוונת לקדם?

"בנוסף לכל הדברים שאמרתי ונמצאים כבר בתהליך ביצוע אנחנו חייבים לסיים את פרשת המרכז המסחרי. כל העסק שם נבנה עקום משלב התכנון ועד לביצוע. אנחנו גם נצא למכרז גדול מאוד להקמת היכל תרבות במבנה אולם אורון, מדובר בעלות של 14 מליון ש"ח. נמשיך גם להריץ את פרויקט המתנ"ס. אחד הדברים שמאוד מפריעים לי בסיורים שאני עושה בעיר הוא נושא המדרכות והנגישות.

קיימת הזנחה של שנים רבות בתחום זה, ונדרשים כספים גדולים להחלפה ושדרוג של רחובות שלמים בעיקר בשכונות. השנה נעמיד לטובת הנושא מיליון ש"ח. זה פרויקט של מספר שנים, אנחנו מתחילים וזה מה שחשוב. גם נושא הסדרת החניה במרכז יקבל עדיפות, מי שאינו גר בעיר ורוצה לחנות במרכז, שישלם, בדיוק כמו שאנחנו משלמים בערים אחרות, לתושבים שלנו החניה תהיה בחינם. נקים בשנה הקרובה בגן ההרפתקאות מתקן סקייט-פארק לצעירים, ונציב בקרוב עשרות תחנות אוטובוס חדשות לרווחת התושבים. 

אני אומרת בכל הזדמנות, ואומר זאת גם כאן, יש לנו רוח חדשה ואנחנו מאמינים בעתידה של העיר, ערד בדרך הנכונה".