הוסף למועדפים מערכת עיתון הצבי: 08-995-7777

ערד

והסביבה - ברוכים הבאים לערדניק, אתר החדשות המוביל בעיר ערד.

ניצחון נוסף בקרב הבלימה נגד הכרייה בשדה בריר

מאת: מערכת עיתון הצבי writer
אודות הכתב: מערכת עיתון הצבי
תאריך: 2016-07-28 11:28:29

ניצחון נוסף בקרב הבלימה נגד הכרייה בשדה בריר
"ניצחון נוסף בקרב הבלימה נגד הכרייה בשדה בריר"

 

וועדת הכלכלה של הכנסת ושר הבריאות קבעו לעצור את הליכי התכנון עד לבדיקה אובייקטיבית של הסיכונים הכרוכים בכרייה, אבל זה לא מנע מהתוכנית להתקדם במוסדות התכנון. ראש העיר ותושבים רבים בלמו את תכנית הכרייה בוועדה המחוזית, בינתיים.

עוד ניצחון קטן לעיר ערד ובכללם: ראש העיר, עו"ד ניסן בן חמו, העירייה והתושבים המתנגדים לכריית פוספט בשדה בריר הסמוך לעיר: בניגוד להערכות, הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה לא אישרה השבוע את הכרייה למרות שהנושא היה על שולחנה.

בניגוד להחלטה בכנסת

המאמצים שמשקיעה חברת כי"ל לקבלת אישור כרייה בשדה בריר יוצרים לעיתים תופעות די מוזרות. כמו זו למשל: לפני שבועות אחדים החליטו חברי ועדת הכלכלה של הכנסת ושר הבריאות ח"כ יעקב ליצמן כי הליכי התכנון לא יקודמו עד לקיומו של תסקיר סביבתי חדש ואובייקטיבי להערכת נזקי הכרייה לבריאות תושבי העיר, תושבי הפזורה וחיילי צה"ל בבסיסים הסמוכים. למרות החלטה זו, שדרשה את הפסקת הליכי התכנון לשדה בריר התכוננה השבוע הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה לקיים ישיבה ובה לתת אישור, בין יתר הנושאים, לכריית הפוספט. זאת תוך התעלמות מוחלטת מההחלטה של הדרג הפוליטי, זה שקובע מדיניות.

בשבועיים טרום הוועדה, נערכו דיונים מרתוניים של ראש העיר עם צוות ההיגוי העירוני שכולל אנשי מקצוע ונציגים מהציבור. תושבים פנו לעזרת פוליטיקאים והתקשורת וראש העיר קיים שיחות עם כל נציגי הוועדה טרום הדיון ובמהלך הדיון על חשיבות ביטול ההחלטה.

העובדה כי התוכנית הגיעה לשולחן הוועדה המחוזית לדון בכרייה הוסיפה לתחושות הקשות של ראש העיר, עו"ד ניסן בן חמו, שטען שמדובר בסיפור קַפְקָאִי- מצב של חלום בלהות ושל סיוט מתמשך שאין ממנו מוצא; שהאדם ניצב נבוך וחסר אונים מול בירוקרטיה עצומה, מאיימת ומרושעת.

 

ישיבת הוועדה המחוזית

אז אף-על- פי ולמרות החלטת ועדת הכלכלה של כנסת ושר הבריאות ומגעים קודמים, התכנסה הוועדה המחוזית ביום שני השבוע. על שולחנה אישור תכנית מתאר ארצית (תמ"א 14 ב') הכוללת אישור כרייה בשדה זוהר שבשטחו נמצא הר בריר רווי הפוספטים. תכנית מתאר זו עוסקת בחציבת חומרי גלם לשוק הבנייה וסלילת כבישים כגון חול, חרסית וכדומה, ומוזר היה לגלות ברשימת חומרי הגלם לבנייה את הפוספט של שדה בריר המשמש כדשן לחקלאות בימים כתיקונם. ראש עיריית ערד ותושבים שהגיעו לדיון השמיעו את התנגדותם לאישור הכרייה בדיון שגלש לעיתים לצעקות רמות. במהלך הדיון אמר ראש העיר, עו"ד ניסן בן חמו, לחברי הוועדה כדי למנוע את אישור הכרייה: "מומחה בעל שם עולמי קבע שישנה סכנה בריאותית בכרייה. לכן, ככל שמדובר בבריאות הציבור  עיקרון הזהירות המונעת מחייב אותנו למנוע פגיעה בתושבי ערד. העירייה השלימה בימים אלה תכנית אסטרטגית למינוף ענף התיירות והמכרה, אם יוקם, עלול לפגוע בענף זה". עוד הזכיר ראש העיר לנוכחים כי בג"צ נגד הכרייה שהגישה העירייה עומד ותלוי בבית המשפט. לגבי ההחלטה "להכניס" את הפוספט כחומר גלם למשק הבנייה אמר ראש העיר בלגלוג קל שהוא "מבין את הדחיפות לפתור את מצוקת הדיור בארץ".

חבר המועצה, מנו ביטמן שאף הוא נכח בדיון מספר: "לפני כשבועיים לערך, קיבלתי את התאריך בו תערך ישיבה בוועדה המחוזית לתכנון ובנייה, כאשר אחד הסעיפים היה תמ"א 14 ב'  (תוכנית מתאר ארצית ) אשר כוללת בתוכה גם אישור כרייה בשדה בריר. פניתי ליו"ר ועדת הכלכלה חבר הכנסת איתן כבל, שנכח בדיון בתאריך 30.5.16 אשר קבע שיש לעצור כל תהליך תכנוני עד אשר יבוצע תסקיר חדש. שאלתי את איתן כבל, האם ההחלטות שהוחלטו בוועדת הכלכלה, הינם ללא משקל? הזכרתי לו שבתאריך 18.1.16 החליטו שר הבריאות יעקב ליצמן והשר להגנת הסביבה לשעבר גבאי, על הכנת תסקיר חדש מאפס. גם פה שאלתי אותו מה עם ההצהרות הברורות של השרים? במקביל פניתי לארז צדוק אשר כותב באתר "דה מרקר". ארז כתב כתבה ברוח זו ושלח מיילים עם הכתבה לצורך קבלת תגובות מאיתן כבל, לשר האוצר כחלון, לשר הבריאות יעקב ליצמן, ולחברת הכנסת יעל כהן פארן. חברת הכנסת יעל כהן פארן, מיד נענתה לקריאה ובאולם הכנסת פנתה אישית לאיתן כבל והראתה לו את הפניה. איתן כבל יצר קשר מידי עם שר הבריאות ליצמן ועוד באותו יום קבעו פגישה דחופה, כ- 4 ימים לפני הישיבה המחוזית. בתום ישיבתם, שלח איתן כבל 2 מכתבים, האחד, לכחלון והשני לבינת שוורץ, ראש מנהל התכנון, שם רשם : "נודע לי כי ביום שני הקרוב 25 ביולי 2016 תתכנס הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה מחוז דרום לדון בנושא תמ"א  14 ב' - תוכנית מתאר ארצית לכרייה ולחציבה של חומרי גלם לבנייה ולסלילה. אבקש להסב את תשומת לבך לישיבת ועדת הכלכלה שהתקיימה ביום 30 במאי 2016 בנושא כריית פוספטים בשדה בריר. סיכום הישיבה כלל שני סעיפים מרכזיים:

יו"ר ועדת הכלכלה ייזום פגישה עם נציגי משרד הגנת הסביבה ונציגי משרד הבריאות על מנת לפעול בדבר ביצוע תסקיר השפעה שלא יתבסס על מחקרי עבר, אלא על עבודה חדשה ומקורית של גורם חיצוני, בינלאומי ואובייקטיבי. תסקיר אשר, אני מאמין, יוכל לשים סוף למחלוקות ויאפשר קבלת החלטות מושכלת וראויה.

עד אז, וכפי שאמרתי בסוף דבריי, הוועדה קוראת למנהלת מינהל התכנון לעצור כל התקדמות תכנונית בנושא."

עוד מוסיף איתן כבל ורושם: "איננו מעוניינים בפעולות פזיזות, אלא בתהליך קבלת החלטות ראוי ולכן אבקשך לוודא שאכן לא תתקבלנה החלטות אופרטיביות בישיבה המתוכננת שתשפענה על התקדמות בנושא שדה בריר."

לוועדה המחוזית הגענו עם חששות רבים, בעת שאנו בוועדה המחוזית, חברת הכנסת יעל כהן פארן, נשאה דברים לטובתנו במליאת הכנסת. בשלב מסוים בדיוני הועדה המחוזית, הרגשתי צורך עז לומר ליושב ראש הוועדה שאין לו מנדט לדון בנושא זה. הלחץ שלחצנו לאורך שבועיים יום יום! הגיע לשיאו. כאשר המאבק הינו סיסטמטי, ברור, ללא "הנחות", יש הישגים. תם ולא נשלם, ממשיך מנו ביטמן באומרו "הדרך עוד ארוכה עד ביטול המכרה בשדה בריר. אנו נמשיך להיות שם על מנת לעשות ככל יכולתנו על מנת למנוע את הקמת שדה בריר".

הבדואים הצטרפו למאבק בתוכנית

לעמדת ראש העיר, בן-חמו, הצטרף גם ראש המועצה המקומית, כסיפה סאלם אבו רביעה. עבד אלכרים אבו רביעה, מראשי הפעילים בכפר הבדואי אל פורעה, הביע מחאה על ההתעלמות הבוטה מתושבי הכפר: " מאז קום המדינה אנחנו מוזנחים וגם בדיון הזה אנחנו בכלל לא מוזכרים. מזכירים מחצבות ולא מזכירים תושבים. אני עבדתי במכרות ומכיר אותם היטב. עושים שם הצגה כאילו הכל נקי. אל תעבדו עלינו בעיניים! את אל פורעה בכלל לא מזכירים. אותנו אפשר להעביר בקלות. לטייקונים יש יותר מידי כוח ואם היו רוצים, היו מעבירים ממקומה גם את ערד". מוחמד אבו ג'ודה, תושב אל פורעה תבע לדעת מהי החלופה המוצעת לתושבי כפרו: "המכרה הזה הולך לקום בדיוק על ביה"ס של אל פורעה בו לומדים 2,500 תלמידים. מתכננים לעקור אותנו ולא אומרים לנו מה החלופה. יש לנו תביעות בעלות באדמות הכפר ואנחנו לא מוכנים לעבור. אני מבקש לא לעקור את התושבים שלנו ואת הילדים שלנו".

ההחלטה

לאחר דיון סוער ומתוח החליטה הוועדה המחוזית לגרוע את שטח שדה זהר הכולל את שדה בריר מאישור תכנית המתאר הארצית. כך שבשלב זה התכנון הארצי לכרייה בשדה בריר נעצר. לפחות זמנית. לאחר הדיון אמר ראש העיר, עו"ד ניסן בן חמו כי, "לאחר דיון ארוך ומייגע החליטה הוועדה לקבל את בקשתה של עיריית ערד ולהמליץ על גריעת שדה זוהר מתוכנית מתאר 14ב׳. זוהי אמירה ברורה וחשובה על כך שההליכים התכנוניים אינם יכולים להימשך כל עוד לא בוצע תסקיר מקיף על ההשפעות הסביבתיות והבריאותיות של הכרייה ועד שלא נבחנו כל החלופות לכרייה בצורה מעמיקה. אני רוצה להודות לכל התושבים והנציגים שהגיעו והשמיעו את קולם ובייחוד לכל חברי הוועדה שאימצו את ההחלטה פה אחד!".