הוסף למועדפים מערכת עיתון הצבי: 08-995-7777

ערד

והסביבה - ברוכים הבאים לערדניק, אתר החדשות המוביל בעיר ערד.

מועדון ה- 5 – המשוגעים לדבר אירוע הצדעה שלישי במספר של מועדון החמש לערד ולפריפריה

מאת: מערכת עיתון הצבי writer
אודות הכתב: רבינוביץ ירון
תאריך: 2016-06-16 09:36:41

מועדון ה- 5 – המשוגעים לדבר                           אירוע הצדעה שלישי במספר של מועדון החמש לערד ולפריפריה
"מועדון ה- 5 – המשוגעים לדבר אירוע הצדעה שלישי במספר של מועדון החמש לערד ולפריפריה"

בתאריכים 17-18/06, השבוע,  חברי מועדון החמש (מועדון רכבי אספנות) יתארחו זו הפעם השלישית ב "צים סנטר" ערד.עמיצור היימס מוותיקי ערד הנו היוזם לרעיון האירועים .הוא בשיתוף חבריו המשוגעים לדבר, גם הם נרתמים לכל עזרה מתבקשת להצלחת האירוע.

 

ספר לי קצת על המועדון

 

מכונית אספנות בהגדרתה הינו רכב בן 30 ומעלה. המועדון נוסד בשנת 1985 והשם נבחר לאור העובדה כי רכבים בני 30 (אז משנת 1955) היו עם לוחיות רישוי של 5 ספרות.המועדון כולל בתוכו כ-1000 חברים, שלהם כ-3000 מכוניות וכ-800 אופנועים.הרכב הישן ביותר הוא מדגם Ford Tמשנת 1921. בערד יש מספר אספני רכב, חלקם רשומים כחברי המועדון.

בשאלה שלי לעמיצור מה חלקה של העירייה הוא אומר שהיא קיימת, אך עדיין אירוע באיכות וברמה כזו מחויבת להיות מתוקצבת בסכומים ראליים. מעבר לעזרה שנתנו, הוא מציין כי קיימת הבנה נכונות ורצון לעובדה שיש עלויות ובפרט בגלל העובדה שאירוע זה הוגדר כאירוע "עוגן". לדעתו, העירייה תעשה מאמצים להגדיל משמעותית את ההקצבה בשנה הבאה. חשוב לי שידעו הוא מוסיף, שבעלי מכוניות המגיעים לערד עושים זאת כדי לפרגן לתושבים ולפריפריה. "אני כמארח חייב לתת להם גוד טיים. נסיעה כזו ממרכז הארץ אינה עובדה קיימת, לכל אחד שמחליט להשתתף יש אופרציה שלמה שלצידה יש הוצאות כספיות לא מבוטלות. חלקם אף הזמינו חדרי לינה במלון בעיר".

 

ספר לי קצת על האוסף

 

"אנשים שנמצאים בתחום רכבי האספנות מכניסים רגל אחת, מגששים נתקלים בטעמים מיוחדים, שונים ונדבקים במחלה. מכאן והילך הגלגל מתגלגל, יש מטרה ורוצים להגיע אליה. אז מכניסים יד לכיס ומתחילים בעשייה. ככל שנכנסים למערבולת נשאבים פנימה ונסחפים, מגיעים למפגשים, גולשים בפורומים, מתעסקים בשיפוץ הרכב, רוכשים חלקים ועוד. הנאה גדלה ,אבל גם הרצון לעוד גדל יחד אתו, הכוונה היא שאתה מתחיל לחשוק ברכב אחר שונה מעניין, יפה, יקר, שלרוב הוא רכב נוסף שברשותך. מתחילות לצוץ לפניך הבעיות, ההוצאות שלך מתחילות לטפוח, אתה לא לבד, יש לך שותף לחיים ומשפחה לפרנס וסדרי עדיפויות והכל יחד זו חבילה שאתה נושא על כתפיך ואמרנו שאתה נדבקת למחלה ולכן אינך יכול לוותר, או קשה לך לוותר, מה שאומר שנדבקת בחיידק.

 

מה משמעות לייבא רכב?

 

 באופן כללי  על פי החוק  מותר לייבא לארץ  רכב שנתיים אחורה  ו/או  רכב אספנות  (בן 30). התחשיב הוא מחיר הרכב  כולל  הוצאות  ההובלה  היבשתית הימית  ו/או האווירית כפול 110% + הוצאות רישום בארץ מוכס ושמאי. סתם לשם דוגמא: רכב שנקנה בחו"ל במדינת  המוצא שלו בערך של 3000$ מחירו בארץ עשוי להגיע ל 40000 ש"ח.

כעת מתחיל הסיפור מה מצב הרכב כמה עוד יעלה לנו להעמיד את הרכב במצב טוב. לכן לעתים כדאי לרכוש את אותו הרכב בארץ תוך כדי התחשבות בכל ההוצאות שמסביב.

 

 

כיצד אתה הגעת לתחביב הזה ?

 

כבר בהיותי בתיכון בניתי קרטינג עם עוד שני שותפים, המנוע היה מנוע אופנוע של "וילרס" נעזרנו  באביו של אחד מהחברים שהיה אז מנהל החזקה ראשי בחברת החשמל, זה בהחלט היה הניצוץ הראשון, היינו יושבים ומנסים לזהות איזה רכב מתקרב רק על פי הרעש, חוויות ילדות. מאוחר יותר ולמעשה עד היום כל חיי סובבים את מקצועות התעבורה, החל ממורה לנהיגה, מנהל בית ספר, קצין בטיחות בתעבורה ושמאות רכב, התחלתי עם רכבי הראשון שעליו גם הוצאתי הרבה מאוד כסף  שברולט  בלאייר 1953 שעומד כעת בהמתנה להמשך השיפוץ, לאט לאט קרצתי לצדדים ורכשתי עוד רכבים. אמרתי לך זו מחלה . אתה לא תבין. פה הוא כבר הפך להיות המראיין ושאל: "ירון מה דעתך לרכוש רכב ראשון לא יקר ולהצטרף למועדון?"

תשובתי הייתה, שלאחר כל מה ששמעתי, צריך להיות באמת משוגע לדבר כדי להיכנס לתחום.

 

מה החלום שלך?(חזרתי לשאול, לפני שהוא לוקח את תפקיד המראיין)

 

"תראה, החלום של אשתי, להעיף את כל המכוניות ולהישאר עם רכב אחד בלבד. אבל כן, יש לי חלום לפתוח מקום בערד, שזה יהיה מועדון חברים שיאמץ אליו את הנוער שלעתים אינו מוצא עצמו, לתת לו גירוי בנושא הרכב להעסיק אותו וכך למעשה תפסנו כמה דברים בעסקה אחת. זה יקום! חזור אלי בשנה הבאה.

הייתי רוצה להוסיף עוד דבר חשוב. בתצוגה הקרובה הזמנתי את  הסטודנטים מאוניברסיטה של באר שבע מ-מגמת מכונות להציג רכב  שלישי או רביעי במספר, שהם ייצרו. הרכב מדגם פורמולה, אך הפעם זהו רכב חשמלי. הם נענו להזמנתי ויגיעו לאירוע. אני מזמין את תלמידי התיכון להגיע ביום שישי, לשאול שאלות ולהתרשם מהפרויקט האדיר הזה ואולי להיחשף למקצוע  מכובד  שנקרא  הנדסת מכונות. כלי רכב נוסף שאציג הוא, רכב שנבנה ע"י תושב ערד, אלדר חיון, שסיים את לימודיו במגמת מכונות במדרשת רופין וזכה בציון 100% בלימודיו ובפרויקט הגמר. ביום שבת, יצטרפו לתערוכה אופנועים שיגיעו מכל רחבי הארץ. מכאן אני רוצה להודות לחברי מועדון החמש וכלל המשתתפים: ל"צים סנטר" והצוות הנפלא בעיר, לעיריית ערד - ליהושוע אשכנזי ,לדודי שושטרי ולאנה סנדלר מתיירות ערד.לחברת 10Ten, לנאיף מהסעות שער הדרום, לאוניברסיטת הנגב -הפקולטה למכונות, לאלדר חיון -הצגת רכב החשמלי, לפנינה מפז תיירות ולחברי הקרובים על התמיכה לאורך כל הדרך ולכם כמובן, עיתון הצבי, על הפרגון בכתבה.מה שנשאר, זה להגיע בסוף השבוע הזה וליהנות