הוסף למועדפים מערכת עיתון הצבי: 08-995-7777

ערד

והסביבה - ברוכים הבאים לערדניק, אתר החדשות המוביל בעיר ערד.

ועדת הכלכלה של הכנסת נגד הכרייה בשדה בריר

מאת: מערכת עיתון הצבי writer
אודות הכתב: בן שיף
תאריך: 2016-03-09 19:14:41

 

השבוע (ב') התקיים דיון בוועדת הכלכלה של הכנסת בנושא כריית הפוספטים בשדה בריר, הסמוך לעיר ערד וליישובים נוספים מהפזורה הבדואית. לו הייתה נעשית בדיקת ניטור לעמדתם של חברי הכנסת, השבשבת הייתה משתוללת במהירות. רוב חברי הוועדה הביעו בנחרצות את התנגדותם לכרייה. ואליהם הצטרפו נציגי משרד הבריאות ומשרד הביטחון בהתנגדות גורפת וחד- משמעית. בדיון השתתף ראש העיר, עו"ד ניסן בן חמו ועו"ד אפי מיכאלי, שמייצג את העירייה בבג"צ, נציגי עמותת "רוצים לחיות בלי מכרות" ונציגי חברת כימיקלים לישראל. הדיון הנוכחי הוא חלק מהמאבק הכולל באישור תכנית הכרייה, כפי שפועלת העירייה: במישור הפוליטי כלהלן, המישור המשפטי עם הגשת עתירה לבג"צ ובמישור הציבורי עם צירופם של 2,000 תושבים לעתירה המשפטית ללמד על ההתנגדות הציבורית הרחבה לנושא. במהלך הדיון נחשפו המשתתפים לתהליכים הסותרים של נציגי משרדי הממשלה: נציג משרד התשתיות ציין כי הנושא אינו עובר לטיפול הוועדה הארצית לתכנון ובנייה, בעוד הנציגה עצמה של הוועדה הארצית לתכנון והבנייה ציינה כי הנושא מקודם תחת תכנית מתאר ארצית מפורטת, באופן חריג ולא מקובל. לעניין זה, שאל יו"ר הוועדה, כבל, את נציגת הוועדה הארצית לתכנון ובנייה, האם "קידום התכנית היא החלטה שלהם או שמא מישהו "ביקש" מהם לקדם זאת". השאלה נשארה פתוחה באוויר.

במהלך הדיון חזרה נציגת משרד הבריאות והדגישה כי קיים סיכון לעלייה בתחלואה ובתמותה באופן הרבה יותר גבוה מהמקובל בעולם". ח"כ דוד ביטן מהליכוד תהה, כיצד יתכן כי למרות הצהרת משרד הבריאות, בכלל עוד דנים בנושא. נציג משרד הביטחון הביע התנגדותו אף הוא: "10,000 חיילים נמצאים באזור שלא מתוך בחירה. צה"ל שם אותם במקום הזה והוא האחראי לביטחונם ובריאותם. רמת הסיכון מהכרייה גבוהה ולכן משרד הביטחון מתנגד לכרייה".

ח"כ אילטוב אמר כי הכרייה תפגע אנושות בפיתוח ערד, כאשר כבר כיום יש ירידה באוכלוסיית העיר. ח"כ חנין הוסיף וציין כי: "חוות דעת של מומחה בלתי תלוי, שהזמין משרד הבריאות, טוענת שהמכרה מסכן חיים ובריאות של תושבי ערד והסביבה, ובכל זאת מקדמים כרייה תוך התעלמות מעמדת המשרד ותוך פרשנות מסולפת של חוק האוויר הנקי". ח"כ תמר זנדברג טענה כי "זה הקשר של הון-שלטון-שחיתות. בעוד שבכנסת ובכל מקום מתנגדים לכרייה גורמים אחרים במוסדות התכנון ובעלי אינטרסים מתקדמים בכיוון אחר. משפחת עופר קיבלה רק השבוע הטבת מס פסיכית שאי אפשר לדמיין, במקום 900 מיליון שקל הם ישלמו למדינה רק מאה אלף, אז אולי שיחפרו יותר עמוק במקומות אחרים ובמקום להרוויח 900 מיליון ירוויחו רק מאה אלף". לדברי נציגת משרד הבריאות, איזבלה קרקיס, הדו"ח של המומחה הבלתי תלוי העריך תוספת של 7 מקרי מוות על כל 10,000 מקרים ידועים, ואחרי פגישה בין שר הבריאות לשר להגנת הסביבה הוסכם לבצע תסקיר חדש. ראש עיריית ערד, עו"ד ניסן בן חמו אמר בדיון בכנסת: "אני פה כדי להשמיע את קולם של תושבי ערד והסביבה כולה. אל תעצרו את תנופת העיר - תורידו את החרב הזו מעל ראשנו. יש חלופות לשדה בריר והן לא נבחנו לעומק. אישור הכרייה מתקדם בוועדות למרות שישנה עתירה לבג"צ נגדה ולמרות החלטת השר להגנת הסביבה על ביצוע תסקיר סביבתי חדש". אורי יסעור, סמנכ"ל אקולוגיה ברותם אמפרט, סיפר מנגד שהוא גדל בערד ועובד כבר 30 שנה במכרות ומכיר את הנתונים לעומק. לדבריו, גם חוות הדעת של משרד הבריאות לא מצאה אינדיקציה לתחלואה עודפת במכרות פוספטים. מנהל מנהל אוצרות הטבע במשרד התשתיות הלאומיות האנרגיה והמים, יוסי וירצבורגר מחה על דברי ח"כ זנדברג על הקשר בין הון שלטון ושחיתות. הוא הוסיף כי עדיין לא ניתן אישור כרייה והתוכנית עברה לוועדה המחוזית לשמיעת התנגדויות. לדבריו, רק לאחר מכן התוכנית תחזור למועצה הארצית לתכנון ובנייה ואליה יוגש התסקיר של שרי הבריאות והגנת הסביבה. הוא אף ציין כי אין כוונה לקדם את התוכנית בהליך מהיר במסגרת הוועדה לתשתיות לאומיות. נציגת מנהל התכנון הוסיפה כי אנחנו עדיין רחוקים מהכרייה וכשירצו לקדם זאת יצטרכו לבצע הליך מסודר שלוקח בין שנה ל-12 שנים. ח"כ טלי פלוסקוב, ראש העיר ערד לשעבר: "איני מתנגדת שהאחים עופר ירוויחו, אבל לא על חשבון תושבי ערד. כתושבת ערד, אלחם למן העיר". דר' שרית עוקד ויעקב לקס, תושבי ערד, הביעו גם הם את התנגדותם לכרייה בדיון שהתקיים בוועדה.

הדיון שערך כשעתיים סוכם ע"י יו"ר הוועדה, ח"כ איתן כבל: "אני לא אלך לגור בערד כל עוד העננה הזו מרחפת מעל ראשה. ערד ידועה באוויר הצלול שלה ובאזור היפה. אם נוטלים ממנה את שני אלה, אפשר לקפל אותה. כיו"ר וועדת הכלכלה אעשה הכול שההליך הזה לא יצא לפועל".