הוסף למועדפים מערכת עיתון הצבי: 08-995-7777

ערד

והסביבה - ברוכים הבאים לערדניק, אתר החדשות המוביל בעיר ערד.

אנה קונצמן

מאת: דקלה שוקרון writer
תאריך: 2011-08-18 11:22:42

אנה קונצמן
"אנה קונצמן"

תשמעו אני גאה, ואולי זוהי יוהרה לומר שאני גאה, אך למען האמת, אני מודה ומתוודה – כולי גאווה!
השכבה בה למדתי, כאן בתיכון אורט ערד, מלאה  באנשים מוכשרים, מוכשרים מאוד.


לא מזמן קיבלתי מידע על גרפיקאית מצליחה,תושבת ערד לשעבר, אנה קונצמן שמה, שפרויקט הגמר שלה סיים בהצטיינות, במהלך הלימודים ובסיומם היא הצליחה מאוד (טפו, טפו) וכיום היא עוסקת בעיצוב הגרפי על כל תחומיו ולא רק במישור התל אביבי  - שדרות רוטשילד (השייך  כמובן למחאת האוהלים, ובהמשך תבינו את כוונת המשורר), אלא גם במישור הארצי.


למען האמת, השם של אנה צלצל לי מוכר, אבל לאחר כמעט 12 שנים מתום ביה"ס התיכון, בוא נהיה כנים, הזיכרון לא בשיאו. טלפנתי לאמא של אנה וביקשתי את מספר הטלפון של הגרפיקאית המפורסמת, וכשנפל האסימון והבנתי מי זו אנה, תוך כדי מבט חטוף באתר הפייסבוק שלה, חשתי גאווה, עוד תגלית מוכשרת והפעם כישרון לא רגיל. התמונות מדברות בעד עצמן.


אנה, מציירת מאז ומתמיד, מגיל קטן מאוד היא ידעה שתחום האומנות הוא חלק בלתי נפרד ממנה, תמיד ידעה שתעסוק בתחום כשתהיה גדולה. אחרי הצבא, החלה לגשש בתחום העיצוב, היא לא ממש ידעה היכן היא מתכננת ללמוד, ומה בדיוק, אבל ידעה שזהו הכיוון והחלה לבדוק בתי ספר לעיצוב תעשייתי, עיצוב גרפי ותקשורת חזותית בארץ. לבסוף ההחלטה נפלה על מבחנים במכון אקדמאי טכנולוגי בחולון. במבחנים, להפתעתה הרבה של אנה, באופן מקרי, פגשה בשני ערדניקים נוספים, בני שכבתה (כפי שציינתי למעלה את גאוותי כלפיי בני השכבה), שניגשו גם הם למבחני עיצוב תעשייתי. כבר אז במבחנים, אנה הבינה כי תחום התקשורת החזותית הוא שהכריע את ליבה ושם היא רוצה להיות ולהתפתח בתחום. בתקופת הלימודים, אנה התגוררה בחולון, במהלך הלימודים היא הכינה עבודות שונות ומגוונות, כמו למשל מיתוג ללהקת המחול הקיבוצי ועוד.


את  פרויקט הגמר שלה, היה לה קשה לבחור, היא מספרת בבלוג שלה : " תמיד דמיינתי את הפרויקט גמר שלי קשור לפולקלור הרוסי, אי אפשר לברוח מהשורשים... אבל לא היה לי תוכן, לא נושא ולא רעיון, ואז ברטל אמר "אז תצאי מהטכניקה" אז יצאתי מהטכניקה, חיפשתי נושא שיהיה קשור לסגנון,


אבל לא רציתי לעשות עוד פרויקט של סטודנטית רוסיה שמספרת על קשיי העלייה והקליטה ועל זה שהבנים ניסו להציץ לי מתחת לחצאית הכי יפה שלי, שאמא שלי הלבישה אותי לכבוד היום הראשון שלי בבי"ס בישראל, כי פה לובשים רק..." לבסוף אנה החליטה ללכת על נושא הסחר בנשים לפרויקט הגמר שלה , היא מצאה את הספר "במחוזות זרים" של אילנה המרמן ועל ידי הספר קיבלה את הסיפור לתסריט,  אנה מספרת : " הספר עוסק בדיוק בנושא זה ומורכב מעדויות אישיות של זונות וזונות לשעבר, כל אחת והסיפור שלה, שבסופו של דבר, הסיפורים די דומים,התחלתי לקרוא ולהזדעזע, לא יאומן שדברים כאלה באמת קורים, שישנם אנשים שחיים ככה, כמו קליפת שום, אפילו גרוע יותר...על פי סיפורים אלה בניתי סיפור אחד שמשמש אותי כתסריט. וחיפשתי שחקנית עם מבטא רוסי שתדובב את הסרט ותיכנס לדמות. פרסמתי מודעה ולמזלי ענתה לי שחקנית באותם הימים הצטלמה לסדרה העוסקת בסחר בנשים והיא משחקת בה זונה, כמובן שהיא הכירה את הנושא מצוין וישר התחברה לדמות". את סרט האנימציה אנה בחרה לעשות מהסיבה שהאנימציה עוזרת לצופה לא להירתע, ואף אולי להזדהות. כך היא עשתה את יקטרינה הגדולה. סיפורה של נערה שהוברחה ונמכרה לזנות. האנימציה עשויה מאיורים ידניים בצבעי מים בסגנון הפולקלור הרוסי. פרויקט הגמר שלה קיבל הצטיינות והיא קיבלה פניות להקרינו מעמותות ומשרדים שונים, הסרט הוקרן בכנס " אלימות כלפיי נשים" , באתר ל"זכויות האדם" ובמשרד עורכי דין הפועל למען זכויות האדם.
בנוסף, הסרט הופיע בתערוכת מעצבי העתיד במוזיאון לעיצוב, שמבחינתה של אנה, זהו ההישג הגדול באמת. כעת הסרט מוקרן בפסטיבל אנימציה בסינמטק בתל אביב.


עוד מבין עבודותיה, היו עבור פסטיבל הקולנוע בירושלים. במהלך הלימודים של אנה, בעל הסטודיו בסטודיו לאנימציה "אריק בועז", היה המרצה שלה בלימודים, הוא אהב את העבודות שלה והמליץ עליה לעבודה. הסטודיו עשה את הגרפיקה לפסטיבל הקולנוע בירושלים ואנה הצטרפה לעבודה, מכאן בא ביטוייה הייחודי גם  בפוסטרים, פרסומים, תוכניות ושילוט לפסטיבל הקולנוע בירושלים 2010.


כיום אנה עובדת בערוץ 10 ועובדת בנוסף כעצמאית. עוד מבין כישוריה של אנה , היא גם מאפרת בסרטים והפקות.
האטרקציה הנוספת לחיים התל אביביים, היא כמובן – קפיצה לשדרות רוטשילד עם אוהל למען המחאה. אך אנה ובן-זוגה, לא סתם מוחים, אלא בעזרת התאגדות של כמה חבר'ה טובים (במיוחד בעיצוב), הם מעצבים את כל השילוט עבור המחאה – עבור כל הארץ. הם עושים כרזות, סטיקרים, לוגואים, חולצות, פרומואים, סרטונים קצרים וצילומים. פונים אליהם ממאהלים בכל הארץ לבקשות של מוצרי גרפיקה לצורך המחאה. שיהיה בהצלחה.