הוסף למועדפים מערכת עיתון הצבי: 08-995-7777

ערד

והסביבה - ברוכים הבאים לערדניק, אתר החדשות המוביל בעיר ערד.

בונים מנהיגים בערד

מאת: מערכת עיתון הצבי writer
אודות הכתב: בן שיף
תאריך: 2015-12-24 14:24:30

בונים מנהיגים בערד
"בונים מנהיגים בערד"

המכינה הקדם צבאית "נווה אביה" בערד ממשיכה בכל כוחה להשפיע ולעצב נוער איכותי לקראת גיוסו לצה"ל

בלב ליבה של שכונת רותם שוכנת מכינה קדם-צבאית "נווה אביה" שחרטה על דגלה פיתוח מנהיגות חברתית לאומית המשלבת לימוד תורה, עשייה, בנייה אישית והכנה לצבא ולחיים. "אנו רואים את האדם הלומד במכינה כמכלול רגשי, תודעתי, רוחני ופיזי", מספר ראש המכינה הרב יגאל ינאי, "יש לנו מטרה לקדם ולשפר את ההישגים של החניכים שלנו ולהביאם לרמה תורנית וערכית גבוהה ביותר". במכינה הלימוד נעשה תוך מתן תמיכה הוליסטית המשלבת התייחסות מערכתית, תורנית, פדגוגית, רגשית ואישית כשבראש סולם העדיפויות עומד הרצון ליצור תלמיד עצמאי ואחראי שבטוח בעצמו וביכולות שלו.

"אנחנו בונים לכל תלמיד תכנית אישית המאפשרת לו להגיע למיצוי כשרונותיו", מספר הרב ינאי, "כל תלמיד מקבל ארכז כלים שמכשיר אותו להתמודד עם האתגרים במציאות היום יומית וגם יוכל להתמודד עם המשך דרכו כשיגיע לצבא. בדרך זו, מחוללת המכינה שיפור בתפקוד היומיומי של התלמיד. אנחנו מפגישים אותם עם גורמים בכירים במערכת הביטחון וצה"ל שמכינים את התלמידים לשירות משמעותי. בנוסף, התלמידים משתתפים בטיולים, ניווטים, סדרות שטח, הישרדות, מורשת קרב, כושר קרבי ועוד וזאת על מנת להכשירם בצורה הטובה ביותר לקראת שירותם הצבאי". תלמידי המכינה מתנדבים רבות בקהילה בערד בעשייה קהילתית וחברתית ומובילים פעילויות חינוכיות ותורניות. "זה מגיע מתוך תפיסה של חינוך לאחריות חברתית לאומית", ממשיך הרב ינאי, "אצלנו אין מקום לבטלנות. כולם קמים בבוקר ושותפים ללו"ז, בלימוד חותרים להגיע גם להלכה למעשה ולמשמעות הרוחנית של הדברים- לומדים ועושים. לכל תלמיד יש תפקיד והוא לומד לעשות למען כולם, לקבל אחריות ולרתום את חבריו". המכינה הקדם צבאית "נווה אביה" הוקמה בערד כדי להוביל בעיר מהפכה רוחנית-חברתית. ההנחה היא שבית מדרש שסדר היום שלו חברתי-לאומי, שיאגד צעירים בני הציונות הדתית, יוכל להפיח בעיר רוח חיים חדשה. צוות המכינה מאמינים שדרך כך התלמידים יתאהבו בעיר, יתחברו לצוות ולקהילה וכשישתחררו מהצבא ירגישו כי מחכה להם בערד בית במידה ויחליטו לחזור. בהקמת המכינה קמו קשיים רבים מבניית תשתית של צוות, תלמידים, מבנים, אישורים ותקנים וכמובן להגיע לבסיס כלכלי שמאפשר הרצה שוטפת של המכינה. "ייתכן שבמקום אחר היה אפשר לקבל סיוע כלכלי של הרשות", מספר הרב ינאי, "טוב שיכולנו להיעזר בשנתנו הראשונה במפלס המבנה של הגרעין התורני ולהתחיל כשלוחת המכינה ביתיר, ותודתנו שלוחה לרב משה הגר. למרות זאת החזון והאמונה הגדולה שלנו בחשיבות השליחות מסייעים לנו להמשיך ולהתפתח מתוך השתדלות, תפילה ועבודה קשה". תלמידי המכינה כאמור מתנדבים רבות בעיר ערד, מחילוצים רבים תחת ידיהם המוסמכות של יחידת החילוץ ועד אריזות וחלוקת אוכל בהתנדבות בעמותת "יד לערד". הם גם מתנדבים במשפחתוני הרווחה, בחונכות עם ילדים בבית ספר, באקי"ם, בבית מדרש המפגיש נועל דתי וחילוני ולאחרונה על רקע המצב הביטחוני, החליטו התלמידים לאסוף צ'ופרים בכניסות לחנויות הגדולות בעיר ולחלקם לחיילים בגזרת חברון, "מפלא לראות עד כמה תושבי העיר שמחים ונותנים בעין יפה", הוסיף הרב ינאי. בנוסף שומרים במכינה על קשר הדוק עם יחידות צה"ל ולאחרונה אף נעשה קשר עם יחידת דובדבן אשר אירחו את התלמידים אצלם בבסיס להיכרות, לאימון ירי ולאימון כושר משותף. לוחמי היחידה הגיעו לערד ונעשו גם מפגשים בירושלים לשיחות על שירות צבאי משמעותי. "אנחנו משתדלים לצ'פר את לוחמי היחידה", מספר הרב ינאי, "כמו בזמן מבצע 'שובו אחים'. מובן שהיחידה החשובה הזו עסוקה רוב זמנה, בוודאי בחודשים אלו, בפעילות אינטנסיבית בשטח, אך הקר הזה מחזק מאוד את התלמידים ומקדם את הכנתם לשירות משמעותי בצה"ל".

המכינה מיועדת לצעירים המעוניינים לעבור תהליך משמעותי עם עצמם גם מבחינה תורנית וגם מבחינת האישיות כהכנה לצבא ולהמשך החיים, "אנחנו עושים את זה ביחד עם לימוד תורה מגוון, חיבור לעם ישראל ועשייה בערד וחיבור למדבר. באמצעות סדנאות כמו אימון יהודי לומדים בין השאר להציב מטרות וללמוד את הדרך להגיע אליהן, ובסדנת התחברות מתקדמים בעבודה  רוחנית בעזרת דמיון מודרך, התבודדות ומודעות עצמית". כשנשאל מהו רגע הסיפוק הגדול ביותר בעבודתו, ענה ראש המכינה הרב יגאל ינאי: "לראות את כולם פותחים את הבוקר ב'מעגל כוח': מצב 2, עם הרגליים על הגב של החבר שמאחוריך במעגל, אומרים יחד את מה שהאר"י הקדוש אמר להגיד כהכנה לתפילה: הריני מקבל עליי מצוות עשה של ואהבת לרעך כמוך, והריני אוהב כל אחד ואחד מבני ישראל בכל לבבי ובכל נפשי ובכל מאודי;לראות תלמידים שבתיכון לא ממש אהבו גמרא לומדים מסכת בבא בתרא בעיון ובשמחה מדי בוקר, מביא הרבה סיפוק".

לבסוף, ציין הרב ינאי הכרת תודה לאנשים טובים שמלמדים באופן קבוע במכינה בהתנדבות מליאה: הרב בוסי, ר' ברוך אביבי, הרב משה ביגל- הרב של היישוב מיתר. במכינת "נווה אביה"  מזמינים אנשים מהעיר לתת מידיעותיהם וכישוריהם במגוון נושאים ותחומים כמו מורשת קרב, ציונות ותחומים מעניינים נוספים. ובאם מישהו מוכן לתרום למכינה או להירתם בדברים נוספים כמו תיקונים, אחזקה, אינסטלציה, חשמל, ציוד, ריהוט ומכשירי חשמל למטבח המכינה, הוא מוזמן ליצור קשר עם צוות המכינה.