הוסף למועדפים מערכת עיתון הצבי: 08-995-7777

ערד

והסביבה - ברוכים הבאים לערדניק, אתר החדשות המוביל בעיר ערד.

בית הספר הדמוקרטי בערד בסכנת סגירה

מאת: מערכת עיתון הצבי writer
אודות הכתב: בן שיף
תאריך: 2015-10-22 09:08:29

בית הספר הדמוקרטי בערד בסכנת סגירה
"בית הספר הדמוקרטי בערד בסכנת סגירה"

 

15 שנים מתקיים הדמוקרטי בערד בקושי, ללא תקצוב או בתקצוב חלקי, ודווקא בשנה שבה היה אמור לקבל הכרה כמוסד רשמי, עלול בית הספר להיסגר בגלל התעקשות פקידים על תשלום חוב מדומה

 

 

בשנת 2000 ייסדה קבוצת הורים בערד בית ספר אידיאולוגי מיוחד -  בית הספר הדמוקרטי, קד"ם. רוב צוות בית הספר היה של ההורים עצמם, שעבדו במשכורות נמוכות מאד מתוך תחושת שליחות והגשמה. בשנים אלה מתגבשת קהילה שפועלת יחד לקיומו של בית הספר – לומדים יחד, מטיילים יחד, מנקים יחד, משפצים יחד ובעיקר - מחליטים ביחד.

במשך 15 שנות פעילות, בית ספר קדם הוא בית הספר הדמוקרטי היחיד בדרום.  במשך כל השנים פוקדים את שערי קדם מדי יום  70-90 ילדים ובני נוער. בית הספר מארח בהתנדבות את תנועות הנוער, חיילים שמגיעים לערד, ופותח שעריו לקבוצות נוער מהארץ ומהעולם שמגיעים לביקור במסגרות שונות.

במשך תשע שנים פעל בית הספר פעילות עצמאיות לחלוטין, והחל בשנת 2009,  באיחור לא אופנתי של שלוש שנים מהחלטת בית המשפט בעניין (!) מכיר משרד החינוך מכיר ב"קדם", ומעניק לו מעמד של "בית ספר מוכר שאינו רשמי", המוכר יותר כבית ספר של חינוך עצמאי הנפוץ בעיקר במגזר החרדי.   ככזה, בית הספר, תוקצב חלקית על ידי המשרד והשאר - מתשלומי הורים.

למרות שהחלטת בית המשפט מחייבת לתקצב את הלימודים ב-12 שנות לימוד, משרד החינוך תיקצב מאז שנת 2009 רק את בית הספר היסודי (א-ח), ועמותת בית הספר, סופגת למעשה את עלויות ההוראה והאחזקה של התיכון, וממשיכה להתקיים בקושי רב.

לפני כשנתיים, החל תהליך העברת בתי הספר הדמוקרטיים בישראל לחינוך הרשמי, והפיכתם לבתי ספר מוכרים לכל דבר ועניין, אשר מנוהלים ומתוקצבים במלואם על ידי משרד החינוך והרשות המקומית. זאת, במטרה כפולה: להכניס פיקוח על הלימודים בבתי ספר אלה מחד גיסא, ולעניק את הזכות לחינוך דמוקרטי גם לילדים של מי שידם אינה משגת לשלם מאות שקלים בחודש.

ועדה מיוחדת המחליטה על תהליך המעבר בוחרת בבית ספר קד"ם להיות בין חמשת בתי הספר הדמוקרטיים הראשונים בארץ שיקבלו את ההכרה. שנת הלימודים תשע"ה מוגדרת "שנת היערכות", במהלכה גם מנוסח החוזה המשפטי בין עמותת בית-הספר, לבין עיריית ערד ומשרד החינוך מנוסח, במטרה להפוך את בית הספר למוכר בשנת הלימודים הנוכחית. במרץ 2015 מתכנסת מליאת מועצת העיר ומאשרת פה אחד את הפיכת בית הספר הדמוקרטי בערד ל"מוכר ורשמי ייחודי ועל אזורי".      

 

*החוב מן האוב

 

אבל השמחה הייתה מוקדמת, רגע לפני סיום תהליך המעבר המיוחל, מעלה משרד החינוך מן האוב דרישה שהעמותה תשלם כחצי מיליון שקלים לצוות בית הספר בעבר ובהווה. למרות שאנשי הצוות – כאמור, רבים מהם מהורים בקהילה - קיבלו את כל השכר על פי הסיכומים בקהילה.

לאחרונה התברר, כי ברגע שהוא משתתף בתקצוב בית הספר, משרד החינוך דורש שמבנה שכר הסגל ישונה, ויתבצע על פי כללי שכר המורים של המשרד. לדוגמה – אם עד שנת 2009 שילמה העמותה את שכרם של אנשי הצוות גם בשנת השבתון, משנת 2009 ואילך נדרשה העמותה להפריש תשלומים לקרן שבתון שהיא זו שתשלם את השכר בשנה השביעית – ולא העמותה ישירות. למרבה הצער (והאיוולת הביורוקרטית), המשרד לא רק שלא יידע כיאות את העמותה המפעילה את בית הספר, אלא שגם לא טרח לקיים ביקורת שכר כלשהי במהלך השנים. העמותה המשיכה לשלם משכורות כחוק ועל סמך החלטות הקהילה בעוד משרד החינוך אינו אוכף את דרישתו זו (פעולה פשוטה של בקשת תלושי המשכורת הראשונים שהוצאו אחרי תחילת התקצוב) או אפילו מיידע באשר לדרישתו זו, ובכך מונע היווצרות פערים שאינם ניתנים לגישור.

רק השנה התקבל מכתב מלווה במסמך עב כרס של ביקורת השכר ששילמה העמותה לעובדיה, ובשורה התחתונה, כאמור, חוב לכאורה של כחצי מליון שקל.

בשל אותו חוב לכאורה עצר משרד החינוך את מעבר בית הספר לניהול העירייה ומשרד החינוך, ואף יותר מכך -  בנוסף "הענישה" חשבות המשרד את בית הספר, עצרה גם את התקצוב החלקי שלו, וסגרה את הברז סופית. המגוחך ביותר הוא שללא מימון תיסגר העמותה מחוסר תקציב, ובכך יאבד כל סיכוי שמשרד החינוך ישיג את מבוקשו, מכיוון שאיש לא יקבל אגורה מאותם כספים שהמשרד טוען שעל העמותה לשלם. למרות זאת, כשחלו אנשי הקהילה ללמוד את הנושא התברר, כי אותה התעקשות ביורוקרטית כבר הביאה לסגירתם של כמה וכמה מוסדות חינוך בארץ  - כששיא השיאים הוא סגירת בית ספר ערב לנערי רחוב שהמשרד דרש ממי שהקים אותו לשלם לעצמו (בדיעבד) משכורת גבוהה יותר. 

ואלא אם מישהו יתעשת - כך גם הדמוקרטי שלנו בערד. לא הועילה הבטחת העמותה להגיע להבנות עם חשבות משרד החינוך בדבר גובה החוב, ולהיכנס להסדר ארוך טווח של השבת הכספים; לא הועיל ההסבר שללא מימון תיסגר העמותה ולא תוכל לשלם דבר לאיש, לא הועילו הצהרות אנשי הצוות מהעבר ומההווה כי מבחינתם לא חייבים להם דבר, ואפילו לא הועילה התערבות ראש העיר, ניסן בן-חמו, שעשה ועודנו עושה כל מאמץ לפתור את המשבר, ואף נפגש עם פקידי המשרד בניסיון לפתור את הבעיה. כל הפניות לאנשי החשבות של משרד החינוך בירושלים נופלות על אוזניים ערלות, והם מסרבים לכל פשרה, ולכל הפשרה של התקציבים המוקפאים. הם יודעים שקופת העמותה ריקה, ושללא פתרון מיידי - עתידו של בית הספר להיסגר.

וועד ההורים העירוני בהנהגת יושב הראש טל צחי מלווה את מאבקו של בית הספר בשנתיים האחרונות על בסיס יומיומי ובכל הפעמים הרבות בהן עלה הנושא לדיון בישיבות הוועד, עמדו כל חברי הוועד פה אחד על חשיבותו של בית הספר כחלק בלתי נפרד ממערכת החינוך העירונית.

בישיבה שלא מן המניין שקיים וועד ההורים העירוני, ביום שני השבוע, במקביל לישיבת הורי בית הספר עם ראש העיר, קיבל הוועד החלטה שיתמוך ויצטרף לכל מהלך שימצאו לנכון הורי בית הספר לנקוט בהמשך למאבקם.

"אנו מקווים שהמאמצים הרבים שעושה ראש העיר על מנת לפתור את הבעיה יישאו פרי ושלא יהיה צורך בהחרפת המאבק על גבם של ילדי והורי העיר", מסכמים חברי וועד ההורים.