הוסף למועדפים מערכת עיתון הצבי: 08-995-7777

ערד

והסביבה - ברוכים הבאים לערדניק, אתר החדשות המוביל בעיר ערד.

ראש עיר - מלחמה

מאת: מערכת עיתון הצבי writer
אודות הכתב: מערכת עיתון הצבי
תאריך: 2015-09-09 23:21:18

ראש עיר - מלחמה
"ראש עיר - מלחמה"

הוא נראה ילד טוב ירושלים, אך שלושה חודשים בתפקיד מלמדים על רוח הקרב שבו: מול הממשלה, מול הסודנים, מול ביאלוסטוצקי וליצמן ומול כל מי שחושב לפגוע בתושבים שלו. ראיון אישי עם ראש העיר, עו"ד ניסן בן חמו

אדוני ראש העיר, התרגלת כבר לתואר הזה?

"תשמע, עד היום אני מקבל טלפונים מחברים רבים ששואלים אותי מה אני הייתי צריך את זה. כולם מסבירים לי שתפקיד ראש העיר הוא תפקיד כפוי טובה, שתמיד יהיו כאלה שיהיו להם תלונות וכדומה. ואני אומר להם שזה האתגר שבחרתי בו, כמו שבחרתי בכל האתגרים הקודמים בחיי. ולשאלתך, לא היה לי את הזמן לעכל כי מיד הוצפתי בכמות משימות שלא משאירה זמן לחשוב".

 

כיצד היית מסכם את החודשים הראשונים בתפקיד?

"כשנכנסתי לתפקיד החלטתי לעשות סדר בסדרי העדיפויות העירוניים. יש לנו כל כך הרבה אתגרים וידעתי שאסור לי להתפזר בעשייה. ייצבתי את השדרה הניהולית בעזרת הסגנים שלי והמנכ"ל החדש והתחלנו בקביעת סדרי העדיפויות לפי דחיפות וחשיבות הדברים. אחד הדברים ההכרחיים שבהם טיפלנו היה סגירת הגירעון העצום שהיה בתקציב העירייה. אני גאה שהצלחנו לעשות זאת מבלי לפגוע כלל בשירות שהעירייה נותנת לתושבים".

 

מה ההבדל בגישת העבודה שלך בין היותך יו"ר אופוזיציה לראש עיר?

"ההבדל הוא משמעותי ביותר. בתפקידי כיום ניתנת לי האפשרות ליישם את החזון שיש לי עבור ערד. עכשיו יש לי את הכלים להוביל את התהליכים עליהם דיברתי בהיותי יו"ר האופוזיציה. דיברתי על אכיפה שווה לכולם, דיברתי על זכויות שוות דיברתי על הובלת חזון עירוני והציבור מקבל היום את מה שאמרתי בדיוק קודם לכן. יש קו ישיר בין אמירות של הבחירות לבין הדברים בפועל. אני לא בורח מהאתגרים אלא עומד מולם".

 

עניין השקיפות והנגישות אל ראש העיר מתחבר לכאן?

"בוודאי שהכול קשור זה בזה. בחודשיים האחרונים למשל הגיעו אליי למעלה מ- 90 תושבים לפגישות אישיות, עם כל הקושי שיש לטפל באופן אישי בכל אחד ואחת. יש לי עמוד פייסבוק שאני מאוד פעיל בו מתוך רצון לשתף את התושבים במה שקורה. באמצעות המדיה החברתית אני מנגיש את המידע לתושבים כי אני יודע שכאשר חסר מידע אז אנשים נוהגים להשלים אותו לעצמם, תכונה טבעית כזו, ולרוב המידע הזה אינו שלם ואף מוטעה. לכן אני משתדל לשתף במידע רב ומדויק על החלטות, התלבטויות ופעילויות שנעשות בעירייה, בעיקר מהזווית האישית שלי".

 

תקופה קצרה אמנם, אך מלאה באתגרים: אבטלה וסגירת מגה, "מלחמות" עם החרדים, הטבות המס, פליטים. כיצד משדרים אופטימיות לתושבים?

"כפי שהבטחתי בעבר, הציבור רואה שיש כאן דרך ומדיניות ברורה. יש קברניט לספינה. יחד עם הצוות שסביבי אנחנו לא בורחים מאחריות ומהבעיות שבדרך ועובדה זו מייצרת חוסן עירוני שיש מי שמוביל ושאנחנו יודעים לאן אנחנו רוצים להגיע. אנחנו כבר רואים ניצנים של דרך חדשה בתחום התיירות למשל, בפסטיבל ערד שמשך קהל מחוץ לעיר, ועוד".

 

אז בוא נדבר קצת על החזיתות האלה. ההחלטה להעמיד פקחים בעיר מול המסתננים ממתקן חולות, עשתה כותרות ארציות וציירה את ערד באור שלילי, מה עמד מאחורי ההחלטה הזו?

"כראש עיר אני מחויב קודם כל לתושבי העיר. לאור העובדה שערד כבר סבלה בעבר מריבוי פליטים בעיר והמדינה לא טרחה לטפל בהם , וגרוע מכך- היא חוקקה חוק שאסר עליהם להגיע למרכז הארץ, היה חשוב לי להבהיר באופן חד משמעי שהמדינה צריכה לתת את הפתרון לבעיית הפליטים ולא תושבי ערד. בעבר שלחו אותם אלינו וגם ציפו שאנחנו ניתן להם שירותי חינוך, רווחה ושאר שירותי העירייה ללא תמיכה כספית מהמדינה. הדבר הזה לא מקובל עליי".

 

וחזית נוספת: הנהגת חסידות גור לוחמנית מאי פעם מאז היבחרותך לראשות העיר, כיצד מתמודדים עם הכוח שלהם בפוליטיקה הארצית?

"חסידות גור מסרבת לקבל את תוצאות הבחירות ואת העובדה שהם נדחקו פתאום לאופוזיציה בעיר. התחייבתי לפני הבחירות שלא יהיו תושבים שהם מעל החוק והתחייבתי לאכוף את חוקי העזר העירוניים על כל התושבים בלי הבדל דת, גזע ומין. אז למרות הרעש הגדול שעושים נציגי גור עם עשרות התביעות המשפטיות שהם מגישים נגדי ונגד עובדי עירייה מתברר בסופו של דבר שכל תכליתן של תביעות אלה היא הטרדה ובזבוז כספי ציבור. יחד עם זאת, לשמחתי הרבה, מאז שנכנסתי לתפקיד כבר קיימתי עשרות פגישות עם בכירי ממשל ואף אחד לא מנע ממני תקציבים או פרויקטים. אני מאמין שחסידות גור תבין בסופו של דבר שהיא אינה יכולה לכפות את רצונותיה אלא שהדרך לקבל את צרכי הקהילה היא רק דרך של הידברות ושיתוף פעולה".

 

לאור כל הקרבות האלה, אני חייב לשאול מאיפה רוח הקרב הזו? עניין של אופי? מהילדות? צבא?

"אני לא איש של מלחמות אבל אני בהחלט איש שמאתגר את עצמו כל הזמן. משום מה אני תמיד בוחר ללכת בדרך הקשה, לטוב ולרע, ולהתאמץ כדי להשיג את המטרה. אתן לך דוגמא. בצעירותי הייתי שחקן כדורסל בינוני. לא הייתי גבוה מספיק, לא מהיר מספיק אבל הייתי שחקן נשמה. כשהייתי עולה על המגרש הייתי משאיר את הכל מאחוריי ונותן את כל מה שיש לי. מאמן הכדורסל האגדי שלי, יוסי מרקו , הגדיר אותי בחיוך כ"השחקן הבינוני הכי טוב שהיה לי".  אתן לך עוד דוגמא: התקבלתי להתמחות במשפטים במשרד היי-טק שכולם דיברו בו אנגלית בלבד. להם היתה זו שפת אם ואני באתי עם האנגלית מהתיכון. כל מכתב שלוקח להם לכתוב 5 דקות לי זה לקח שעה וחצי. ואני לא אדבר על המבוכה שאתה נמצא כשאתה צריך לדבר בישיבות עם האנגלית הרצוצה. אבל שברתי את השיניים וירקתי דם ויצאתי משם עם אנגלית ברמה גבוהה. ככה זה כשאתה רוצה להיות הכי טוב שאתה יכול".

 

האם אתה יכול להצביע על הדבר העיקרי שמדיר שינה בעינייך בעיר?

"נושא התעסוקה הוא הדבר החשוב ביותר בו אני מטפל. נבחרתי על בסיס אג'נדה כלכלית וברור לי שלא משנה כמה החינוך יהיה טוב וכמה מופעים יהיו בערד. כאשר אין לך עבודה אין לך מצב רוח לכלום, ויבוא הרגע שבו תקום ותלך למצוא עבודה במקום אחר. בינתיים כבר קידמתי הוזלה בתעריף הארנונה למפעלים באזור תעשייה ב', אנחנו רואים שענף התיירות בתנופה ואנחנו רואים כיצד בימים אלה מתחילים תהליכים אזוריים משותפים לערד, דימונה, ירוחם וכסייפה. שיפור תשתית התעסוקה זה תהליך ואני משוכנע שהזרעים שאנחנו טומנים היום יתנו פירותיהם בעתיד הקרוב והרחוק".

 

בכל זאת, אומרים שדברים שרואים מכאן לא רואים משם. האם אתה מסכים?

"יש אמת באמירה הזו. כשהייתי יו"ר האופוזיציה ראיתי דברים בזווית מסיימת כי לא תמיד ניתן לראות משם את התמונה המלאה. ניקח למשל את עבודת העירייה שלעיתים הייתה מטרה לביקורת. 

היום אני רואה כיצד עובדי העירייה עובדים קשה ומשתדלים לתת שירות לתושבים בצורה הכי טובה. היום אני רואה את האילוצים התקציביים שהם עובדים בהם והמחסור הקבוע בכוח האדם. אני יכול רק להביע את תודתי והערכתי לעובדים אלה".

 

מה תאחל לנו לשנה הבאה?

"אני מבקש באופן אישי לאחל לכולם שנה טובה, שנזכה להיות עם המשפחה שלנו יותר מהשנה שחלפה, שנצליח לאהוב יותר מהשנה שחלפה, שנרווה יותר נחת מילדנו, בני ובנות  זוגנו ומעצמנו מהשנה שחלפה. שתהיה שנה מתוקה לכולכם ולכל בני משפחותיכם.

אני מאמין שכולנו ביחד נצעיד את ערד בנתיבים הנכונים, שבשנה החדשה נצליח לחזק את העיר בכל המישורים וכמובן שנרגיש כולנו שהעיר שלנו היא מקום טוב לחיות בו ולגדל את ילדנו".

שנה טובה, ובהצלחה לך ולכולנו.