הוסף למועדפים מערכת עיתון הצבי: 08-995-7777

ערד

והסביבה - ברוכים הבאים לערדניק, אתר החדשות המוביל בעיר ערד.

סכנה: עקרבים

מאת: מערכת עיתון הצבי writer
אודות הכתב: בן שיף
תאריך: 2015-08-19 23:48:07

סכנה: עקרבים
"סכנה: עקרבים"

השבוע: נער כבן 14 מהפזורה הגיע יחד עם הוריו  ביום שני לחדר המיון שאלר בערד  לאחר שנעקץ בכתף ובחזה ובאצבע ע"י עקרב צהוב. הצוות הרפואי של המיון ייצב את מצבו והזעיקו את מד"א שפינו אותו במצב קשה לסורוקה. לפני כחודש נעקץ תינוק בן שנה וחודשיים מהדרום על ידי העקרב המסוכן, ונפגע באורח קשה.

החופש הגדול הוא הזמן האידיאלי לטייל בפארקים, שמורות הטבע וכדומה, אך ככל שהטמפרטורה גבוהה ומזג האוויר חם ויבש, מופיעים מזיקים טורדניים למיניהם כמו דבורים, נדלים, זחלים, עקרבים ונחשים ארסיים. אלי כהן, יו"ר התאחדות המדבירים בישראל, מסביר איך להיזהר ממפגש עם אחד מבעלי החיים הנפוצים ולמנוע מקרה נוסף. באזורים הצחיחים בהם יש צמחייה ירוקה, מצויים יתושים מסוגים שונים, בעוד נחשים, עקרבים ונדלים סביר שנמצא מסתתרים תחת סלעים, קרשים וענפים סבוכים. נחילי דבורים וצרעות, נמצא בקן חשוף על גזע עץ או על האדמה, כאשר פעילותן מתאפיינת בתעופה הלוך ושוב סביב הקן.

הדבר הכי חשוב הוא להימנע מהזזה או הפיכה של סלעים, אבנים וענפים, בטח שלא בידיים חשופות. אם אין ברירה רצוי להיעזר במקל ארוך או מגרפה. יש להימנע גם מדריכה על קן צרעות או דבורים. מנקודת מבטם של המזיקים, במידה ונגענו או הזזנו אבן המהווה עבורם מחסה או חממה להטלת ביצים, הפרנו את האיזון, חשפנו אותם, לכן הם תוקפים אותנו בבהלה. באחריות ההורים להחזיק את ידם של ילדיהם הקטנים ולהשגיח שילכו רק בשבילי ההליכה המסומנים. יש להסביר לילדים כי המזיק נמצא במרחב הפרטי שלו ואין לחדור אליו.

 אם כן מצאנו את עצמנו בהיתקלות עם נחש, אין לנסות ללטף אותו, לתפוס אותו, ללכוד או לזרוק חפץ על מנת לפגוע בו. כל פעולה כזאת תגביר את הסיכוי לכך שהנחש יכיש אותנו (בתקופה זו מוגברת פעילותם של נחשים ארסיים, גם אלו הצעירים, שהקשתם הראשונה היא הכי מסוכנת מפני שרמות הארס גבוהות). במקרה כזה יש להתרחק מיד מהמקום. במידה ואתם מזעיקים לוכד נחשים מוסמך, רצוי לשמור על קשר עין עם הנחש ולנסות לצלם אותו מרחוק ובזהירות.

אם, חס וחלילה, הוכש בן משפחתכם על ידי נחש או עקרב, הישארו רגועים. מכיוון שהארס חודר למחזור הדם, אנו לא רוצים להאיץ את הדופק. יש להרגיע את האדם שננכש, להושיבו בצל ולתת לו לשתות מים קרים. אין לשתות משקאות חמים/חריפים, אין לעשות חוסם עורקים, אין למצוץ את הארס וגם הנחת קרח היא פעולה מיותרת ולא רצויה. יש לפנות באופן מיידי לביה"ח.

שינה בשטח, באוהלים או שקי שנה, זו חוויה מבורכת לכל המשפחה ומאוד פופולארית בעונה. עוד לפני שמקימים אוהלים ומתכוננים לארוחה מאולתרת על מחצלות, יש צורך לבחור אזור סטרילי ולגרוף את השטח. כמובן שאין להתמקם סמוך לסלעים, גם אם למראית עין נראה שהם בטוחים. במהלך הלילה עשויים לצאת תולעים, עקרבים ונחשים ממקום המסתור ולזחול סמוך אליכם. דאגו גם לנעלי הליכה נוחות, גבוהות ובעלות סוליה עבה. מומלץ מכנס ארוך והימנעות מסנדלים, כפכפים, מכנסים קצרים או דקים מאוד. תופתעו, אבל גם לצבעים יש חשיבות. יש לוותר על צבע צהוב וכתום, ועל גוונים זוהרים למיניהם. ללינה בשטח, תצטיידו במלכודות, כילה ורשתות. אפשר גם לרסס את השטח בתכשיר מיוחד.

העקרב הצהוב או עקצן צהוב נפוץ באזורים מדבריים במזרח התיכון - וגם בישראל. עקיצתו נחשבת למסוכנת ועלולה לגרום למוות, במיוחד לילדים קטנים ותינוקות. עם זאת, רוב האנשים שנעקצים לא מפתחים הרעלה שמסכנת את חייהם.