הוסף למועדפים מערכת עיתון הצבי: 08-995-7777

ערד

והסביבה - ברוכים הבאים לערדניק, אתר החדשות המוביל בעיר ערד.

ראש העיר טלי פלוסקוב בראיון על הספורט בערד

מאת: אפיק ארזואן writer
תאריך: 2011-08-11 12:14:49

ראש העיר טלי פלוסקוב בראיון על הספורט בערד
"ראש העיר טלי פלוסקוב בראיון על הספורט בערד"

לאחר שלוש שנים של עבודה בעמותת הספורט, עם אין ספור שאלות מרחפות ללא תשובות ברורות על העתיד, החלטתי שהגיע הזמן, יצאתי להיפגש עם מחזיקת תיק הספורט, טלי פלוסקוב ראש העירייה. טרם אביא לפניכם את הראיון, אני רוצה לספר לכם שכמעט בכל פעילות ספורט שעשיתי בתקופה האחרונה לטקס סיום הגיעה תמיד ראש העיר. היא מעורבת בספורט, וכחלק מהחזון העתידי של העיר ספורט, חינוך והדור הצעיר החליטה להשאיר תיק כל כך חשוב בידיה, הספורט. תהנו.


מדוע בחרת לקחת את תיק הספורט לידייך ?
"כאשר מדברים על החזון שלי, איך אני רוצה לראות את העיר בעוד כמה שנים טובות. ערד 2020 תהיה עיר צעירה, לכן אני החלטתי שתיק הספורט צריך להישאר אצל ראש העיר. קודם כל בשביל שאנשים יבינו עד כמה הנושא הזה חשוב לי מצד אחד, ומצד שני, יש המון דברים לא פשוטים בנושא הספורט, ומישהו צריך לחפש עבורם פתרונות מידיים, וחשבתי שעדיף שזה יהיה אצלי. אני בחרתי בדרך קצרה יותר על מנת לפתור את בעיות הספורט בעיר, ועוד תוספת לכך היא שאני אוהבת מאוד את העובדה שיש לי דו שיח עם הצעירים בעיר, וספורט זהו מסלול בעזרתו אני יכולה לדבר ולשמוע אותם – כמו למשל, מה הם צריכים בעיר, למה הם מצפים מתפקידנו כאן בהנהלת העיר, וזו הסיבה שתיק הספורט אצלי.


העברת התקציב לעמותת הספורט עולה כל שנה על הפרק, מדוע?
"ראשית, עמותת הספורט זו עמותה פרטית, שהיא מנהלת את כל תחום הספורט. בעירייה אין מחלקת ספורט,לכן העמותה מנהלת את הפעילויות. כשאני נבחרתי לתפקיד ראש העיר, במאי 2010, בכניסתי לתפקיד, מצאתי מצב שהנהלת העיר הקודמת לא העבירה במשך שנתיים כסף לעמותת הספורט. כמו שהבנתי הסיבה לכך היתה נעוצה בעובדה שלעמותת הספורט היו עודפים, אם כך, מדוע להעביר? שיסתדרו! אך מצאתי עמותה במצב קשה מאוד, כאשר גם ב - 2010 בתחילת תפקידי, קופת העמותה לא הייתה במצב טוב ולא יכולתי מיד להעביר לקופה את מה שאני חושבת שבאמת מגיע  לה, ולכן ב - 2010 תמכנו בעמותה, מועדת תמיכות. ברגע שמדובר בעמותה פרטית, אני כרשות מכריזה בקול מסוים שיש לי כסף בועדת תמיכות, כל מי שרוצה לקבל כסף וחושב שמגיע לו, מגיש בקשה לועדת תמיכות, והיא מחליטה למי מגיע הכסף. אינני יושבת בועדה זו,  בועדה יושבים אנשי מקצוע - עובדי עירייה. בשנת 2011 קיבלו סכום לא קטן ובהמשך יקבלו עוד. הילדים בספורט חשובים לנו ולכן אנו משתדלים לחזק את העמותה בכדי שתהיה חזקה. דגש קטן, בזמנו עמותת הספורט הייתה נחשבת כמושב פוליטי, אך כאן לא מעניין אותי נושא הפוליטיקה, אלא רק הילדים ".


כמה תקציב מושקע בספורט ?
"מדובר בועדת התמיכות, 740,000 ₪ שתוקצבו לועדת תמיכות, התקציב בנוי בערך 70% לספורט שבפנים יש גם את עמותת הספורט וגם את עמותת הכדורגל של קבוצת הבוגרים, 30% לשאר הבקשות שנידונות ".


עד כמה את מעורבת בספורט ?
" יש כמה ענפים שאני יותר מעורבת ויש כמה שפחות, אבל אני יודעת על הכל. בהאבקות למשל אני מקבלת אס אם אס אונליין מהתחרות, בקבוצות כדורסל אני גם מעורבת, שם הצלחנו להשיג תרומה "מצים סנטר" לפני כחצי שנה ונתנו מלגות לשחקנים, ענף שחייה לא מזמן פנו אליי, שישנה ילדה שצריכה לייצג אותנו בתחרות בחו"ל  וחסר לה כסף, בסך 1500 $, היה לי קשה לגייס את הכסף מקוצר זמן, אז פניתי לתורמים ועזרנו לה, אני באופן אישי אמרתי לה: " הכסף לא יהיה הגורם לזה שלא תיסעי להתחרות". ישנם עוד המון מקרים, אם משהו מגיע אליי וצריך לפתור בעיה, יש מישהו שישמע את זה ויטפל.

אילו מתקני ספורט חדשים עומדים על הפרק ?
" החלק ראשון, בהיכל הספורט משודרג עניין  האקוסטיקה כרגע, במתחם יקום פרויקט של מגרש ספורט משולב, שעלותו כ-600,000 ₪, קיבלנו את הכסף ממשרד התרבות, וכרגע עובדים על התכנון. בנוסף פיזרנו מכשירי כושר בעיר בחינם, שתושבי העיר יוכלו להשתמש בהם. ומכאן יש לי בקשה ענקית לכל התושבים שישמרו על המתקנים, הימנעו מונדליזם, הכסף לתיקונים יוצא מכיסנו של כל אחד ואחד, ההוצאה מיותרת.


 החלק שני, במתקן האתלטיקה מאחורי הטניס - השקענו בתאורה, עבודות אחרונות נעשות על ידי חברת החשמל ואז המגרש יהיה מואר. דבר נוסף שאני מאוד גאה בו, אלו הבקשות שהגיעו אלי מהילדים בפייסבוק להקים "סקייט פארק" , בגן הרפתקאות, הוצאתי בקשה לתורם מארצות הברית, וקיבלנו תרומה מאוד אדיבה, כרגע, אנחנו בסיום של עבודות תכנון האחרונות. אני מקווה שלילדים לא יהיה משעמם לעשות סקייט במרכז. החלק הראשון של הסקייט פארק עולה 1,200,000 ₪ וזה רק החלק הראשון, והחלק הסופי, אותו אני מעוניינת לראות, מצריך השקעה רבה ועבורו נצטרך לגייס את הסכום שהשגנו עבור התחלת הפרוייקט, אך בכפל כפליים. כולי  תקווה שהסקייט פארק יהיה מתקן בינלאומי, בו נוכל לקיים תחרויות. בנוסף, יש את מגרש הפטנק, שביקשו שנפתח להם שני מסלולים נוספים , הצללה, ותאורה. הוצאנו בקשה ל"טוטו" להפנות את יתרת הסכום שנשאר מבניית היכל הספורט לטובת הפטנק, והם  אישרו את הבקשה. ביקשתי מהמתנ"ס שיבצעו את העבודה הזאת עבורנו.


קבוצת הבוגרים, הפועל ערד - תמר יצאה לדרך... מהי דעתך ?
"מה שחשוב לי זה השיתוף עם מועצת תמר, זהו הישג מכובד , לאחר 10 שנים של שיחות סביב הנושא, שוחחתי עם ראש מועצת תמר, מר דב ליטבינוף, על איחוד הקבוצות והוא החזיר תשובה חיובית. הכדורגל מבחינתי זוהי הסנונית הראשונה להמשך שיתוף פעולה עם מועצת תמר. לערד מגיע שתהיה קבוצה בליגה א', מהתקציב שהיה לנו, תקציב כל כך רזה, קשה מאוד היה למצוא תקציב, ולכן מועצת תמר תוסיף את תקציבה, ונאחד תקציב משותף מטעמנו ומטעמה. אני חושבת שברגע זה בעיות התקציב הסתיימו וכולם יקבלו את הכספים בזמן, זו ההזדמנות שאתם תרימו את הכפפה ותמנפו את הקבוצה למקומות הכי טובים שאפשר. בהתחלה, כתנאי להעברת התקציב היה שיתופם של ערדניקים, שחקנים תוצרת ערד, להעביר כסף לשחקנים שאיני מכירה,לא היה מקובל. היום הובא לידיעתי, כי קובי שוקרון חזר לקבוצה, שמעתי שגם אתה שם בצוות המקצועי, ואני שמחה על כך.


בעיית המגרשים בעיר -  האם הם שייכים לתושבי ערד ? מה קורה כשהמגרשים נתפסים ע"י תושבי חוץ?
 " הנושא מוכר לי, אכן ישנה בעיה. מגרשי הספורט שייכים לערד. בקדנציה שלי אני שומעת תלונות, שהמגרשים  מאויישים על ידי אזרחים, שאינם תושבי העיר, וזה מפריע לתושבים ומגביל אותם בפעילויות ספורט, תושבי העיר פנו אליי בבקשה : "כבי את האורות, כך  איש לא יבוא", ברגע שכיביתי את האורות במגרשים,  התושבים ביקשו להדליק את התאורה  בטענה נכונה -  "למה יש מגרשים? אנחנו רוצים לשחק"אז כמובן שהדלקנו את האורות,. בקיץ נתתי הוראה להדליק את תאורת המגרשים עד השעה  23:00 בלילה,  על מנת שלילדים יהיה היכן להיות, והם לא ישוטטו ברחובות. במגרשים לא כתוב למי המגרש שייך, לכן מה שנעשה, נשייך את כל הילדים והמבוגרים שמשחקים לעמותת הספורט, ונמקם שילוט במגרשים – האומר ש הם שייכים לעמותת הספורט. כך שלמשטרה תהיה אפשרות לפנות את מי שלא שייך לעמותה. זהו נושא טרי שאנו משתדלים לפתור. "


במה את מעדיפה להשקיע בספורט העממי או בספורט תחרותי ?
" השאלה היא לא פשוטה, אם מדברים על ילדים ונוער השאלה היא איך אני יכולה להעסיק אותם, לגרום לכך שתהיה להם שייכות למקום. איך אני יכולה לגרום לכך שכמה שפחות ונדליזם יהיה בחוץ, פחות אלכוהול וכל הדברים הלא נעימים מסביב, אז בהחלט שאני רוצה להשקיע בספורט העממי, אני רוצה לתת בו אקט חינוכי. אבל אם אני לא אדאג לספורט תחרותי לצורך העניין ,אז לאן אני רוצה להביא את הילדים האלה ? אם אני רוצה שלילדים הללו  יהיה למה לשאוף, אז אני צריכה להראות להם ספורט תחרותי לדוגמא, כמו אלו שכן מייצגים את ערד בתחרויות. לא אחת, אני מזמינה למשרדי את המתחרים שחוזרים מהתחרויות ללחוץ את ידם. אני חושבת שזו הגאווה שלנו. אם זה לא עבור הילדים, לא יהיה מעניין להיות בפעילויות. אני משתדלת לשמור על איזון -  גם לתת אקט חינוכי מסוים וגם לייצר להם סיבות למה צריך להתקדם. לכן זה לא פשוט, ואני מקווה שאני עושה את זה נכון.