הוסף למועדפים מערכת עיתון הצבי: 08-995-7777

ערד

והסביבה - ברוכים הבאים לערדניק, אתר החדשות המוביל בעיר ערד.

שי דוד: "תועלת ערד היא מעל הכל"

מאת: מערכת עיתון הצבי writer
אודות הכתב: בן שיף
תאריך: 2015-04-22 08:58:44

שי דוד: "תועלת ערד היא מעל הכל"
"שי דוד: "תועלת ערד היא מעל הכל""

הבחירות בערד מתקרבות והשאלה הנשאלת היא מי ימלא את מושב ראש העיר אחרי יום הבחירות ב-2.6. מועמד מפתיע אחד שכבר הצהיר כי יתמודד הוא שי דוד. שי, מנהל תחום במועצת רמת נגב, מורה בתיכון, עצמאי בתחום ההעשרה, הספורט והמחול וסטודנט ללימודי משפטים, תושב חדש בערד, קם והצהיר כי בכוונתו להתמודד למשרת ראש העיר, מכיוון ששי היא לא דמות פוליטית מוכרת בעיר, העלה עניין רב בהצהרתו בקרב התושבים.

"בימים אלה אני בונה תוכנית סדורה להפרחת העיר", מספר שי, ואכן נראה כי לוקח את עניין "שיעורי הבית" ברצינות, כשבתיקו מונחים אלפי דפים, פרוטוקולים מכל ישיבות המועצה מהשנים האחרונות אותם הוא לומד בדקדוק רב כהכנה לתפקיד בו הוא חושק.

שאר המתמודדים כבר מכירים את העבודה המוניציפאלית, אתה בא לכאורה ללא ניסיון

אני לא בא לבד, לא נוחת מאיזשהו חלל. להיות ראש עיר זה לנהל נכון את האנשים שיודעים. הניסיון היחידי שראש עיר צריך זה ניסיון ניהולי, צריך לדעת לנהל נכון את העובדים. אפשר ללמוד תוך כדי תנועה. אני לא בא לרוץ לשלוש שנים ולהגיד להתראות, אני בא לריצה ארוכה, אני אבנה תכניות נכונות בגיבוי של הממשלה, בגיבוי של תקציבים.

אלה מילים יפות, אבל מה התכל'ס?

תכל'ס- זו חלוקה נכונה של הכסף והבאת עוד כסף. איך אתה מביא עוד כסף? יש הרבה אפשרויות.

למשל?

למשל, תקציבים מיוחדים, פרויקטים מיוחדים של סטודנטים וחינוך שמכניסים כסף אותו אתה יכול לתעל אצלך לדברים נוספים. פרויקטים לתיירות, ויוזמות חיצוניות. זה שם המשחק, להביא משהו אטרקטיבי ונכון לעיר שיכניס כסף, לא רק מארנונה. קיימים ברשותי תכניות שכרגע אני עוד לא יכול לחשוף אותם, יש תוכנית מאוד רחבה ומאוד גדולה שאם היא תצליח, ואני מאוד רוצה שהיא תצליח, אין ספק שהעיר תרוויח ובגדול.

ואם לא תיבחר? התוכנית תיגנז?

את התוכנית הזו, אני אתן לכל מי שירצה לקחת אותה אם אני לא אהיה ראש עיר. תועלת ערד היא מעל הכל מבחינתי. אני מכיר את התהליך הזה, אני בניתי אותו ולכן אני כן ארצה להניע אותו. אני זה שיניע את אלה שישימו פה כסף ואני מדבר על 150-200 מיליון דולר לפרויקט הזה.

עד לפני חודש לא ידעת בכלל שאתה מתכוון לרוץ לראשות העיר, מתי היה לך זמן לכתוב תוכניות?

אומרים שאני אדם יוזמתי, רעיוני וגם מגשימן. אני ישבתי ימים כלילות ולמדתי את ערד. החל מסיורים, להכיר את המבנה הגיאוגרפי והשכונות, למדתי מספרים ונתונים. אני אומר לך שאם נסתכל רק על נתוני הלמ"ס (הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה), הנתונים היבשים האלה יגידו לך בצורה הכי ברורה, אל תתקרב לערד. כי לילדים שלך לא יהיה חינוך טוב, אתה תהיה במקום מוכה אבטלה, עיר ללא תיירות, בלי תרבות ובלי שום דבר. אלה הנתונים היבשים. למה שמישהו שגר היום בבאר שבע, ירצה לגור פה? זוג צעיר שרוצה לבוא ולגור כאן, יקבל דיור זול, איכות חיים והטבות מס, זה לא משהו סתם. אבל בתקשורת, בפייסבוק, בלמ"ס, הכל מראה שרע פה. המטרה שלי היא להאיר את העיניים של התושבים.

אז מה לדעתך הבעיות של ערד?

יש כאן הסתה מכוונת מהנושאים החשובים. נושאים כמו חינוך, תרבות, ספורט, פנאי, תיירות, צעירים וכמובן תעסוקה, כל הדברים האלה שהם תוצר נלווה שהם אנשים מאושרים הם מה שחשוב. באים ומדברים על הגורניקים כחלק מקמפיין שמסית את העיקר מהעיקר. בסופו של דבר, אם הבחירות האלה יתנהלו חרדים מול חילונים, אני יוצא מהמשחק. כולנו נפסיד בסוף אם בזה יתמקדו כל הקמפיינים. חייב להיות פה הרמוניה, צריך לדעת שאלה קיימים ואלה קיימים מבלי להפריע אחד לשני. בעיות העיר לא מתחילות ונגמרות בחרדים.

אנחנו הערדניקים כבר מצולקים מדמויות ללא עבר פוליטי. למה שניתן את הקול לאדם חדש במשחק?

אני לא מכיר פה אף אחד, לא חייב לאף אחד, לא מסוכסך עם אף אחד ולא חבר של אף אחד. אני בא ממקום נקי וטהור. אי אפשר להגיד לי שאני נגוע. אין לי משחקים עם אף אחד, אין לי חובות פוליטיים עם אף אחד. הבוחר צריך לחשוב אם זה מה שהוא רוצה. בנוסף, באתי לכאן כי רציתי לגור כאן, לא ידעתי שיהיו בחירות וזה אפילו לא היה בשיקולים שלי, באתי לכאן כי אני חושב שהעיר הזו היא טובה. ועדיין, תראה לאן הגיעה העיר, מי שטיפל בעיר לא ידע לעשות את העבודה. העיר הגיעה לאן שהגיעה לא בגללי. הבוחרים רוצים לבחור בהם עוד פעם? בקשה. אני בא ומציע אלטרנטיבה אחרת.

יש משהו מעט מתנשא באמירה כזו

זה לא ממקום של התנשאות, זה ממקום של איכפתיות נטו. אני בחיים שלי ובקריירה שלי, כל הזמן עשיתי דברים. לא עמדתי בצד והסתכלתי עליהם, זה לא שי.

מתי נוכל לראות את המצע שלך? לראות מה אתה מציע?

בראשון למאי המצע יוצא. אני קורא לכולם לקרוא אותו, ולהתרשם בעצמם. יש תוכניות גדולות, אני לא אומר שיש פה עודף כסף, צריך למצוא איך מכניסים יותר כסף, לא מגביית ארנונה, לא להיטפל לתושבים או לעסקים, אני אביא לכאן הכנסה חיצונית, אגדיל את ההכנסות ויותר מהכל אחלק נכון את הכסף. לפי סדרי עדיפויות, ואתה יודע מה? אני לא מתבייש להגיד- את סדרי העדיפויות אני רוצה לקבוע.