הוסף למועדפים מערכת עיתון הצבי: 08-995-7777

ערד

והסביבה - ברוכים הבאים לערדניק, אתר החדשות המוביל בעיר ערד.

תערוכת צילום צער וניצחון

מאת: מערכת עיתון הצבי writer
אודות הכתב: מרינה גלייזר
תאריך: 2015-04-15 19:44:30

תערוכת צילום צער וניצחון
"תערוכת צילום צער וניצחון"

. צילום: עירית עשת מור

עברו 70 שנה מיום הניצחון במלחמת העולם השנייה על גרמניה הנאצית. תאריך משמעותי זה יצוין ב-8 למאי בכל רחבי העולם. למעלה מ-60 מדינות היו מעורבות במרחץ הדמים שנערך ע"י הנאצים החל מ-1 בספטמבר 1939. במהלך השנתיים מאז פרוץ המלחמה, גרמניה יחד עם בעלות בריתה, כבשה ושיעבדה את אירופה כולה, היא נלחמה בצפון אפריקה, במזרח התיכון, במדינות סקנדינביה, במזרח הרחוק, תפסה אפילו חלקים גדולים של דרום מזרח אסיה.

ב22 ביוני 1941, ללא הכרזת מלחמה, גרמניה הנאצית תקפה את ברית המועצות. בתוך שישה חודשים הצבא הגרמני כבש כמעט את כל החלק האירופי של ברית המועצות, הגיע קרוב למוסקבה וללינגרד, ולאחר מכן הגיע אל נהר הוולגה, אל צפון קווקאז.

לאורך כל השטח הכבוש יצרו הנאצים יותר מ-70 מחנות ריכוז, שם נוצלו וחוסלו מאות אלפי אנשים מכל רחבי העולם. מכונת ההשמדה של העם היהודי החלה בעבודתה האיומה.

בסופו של דבר הצדק ניצח – הנאצים פגשו באויב ראוי מצד ברית המעוצות. משנת 1942 חיילים של הצבא האדום החלו במתקפה לאורך כל החזית כולה, ובשיתוף עם מדינות הקואליציה, אמריקה, בריטניה, צרפת ועם תמיכתם של כל הכוחות האנטי פשיסטיים בעולם, ריסקו את הפשיסטים.

חיילים, קצינים, גנרלים ומרשלים הראו גבורה גדולה בקרבות נגד הפולשים. רבים מהם תמורת חייהם. את המספר הכולל של הנהרגים במהלך מלחמת העולם השנייה לא ניתן לספור במדויק. יותר מ-50 מיליון. וכמה נותרו נכים? וכמה אנשים איבדו את קרוביהם ויקיריהם? וכמה אנשים עד היום מתאבלים על הנעדרים? וכמה גורלות שבורים? מאות אלפי יהודים נהרגו בקרבות עם הנאצים בשדות הקרב בהרכב צבא הקואליציה. שישה מיליון יהודים, שליש מן העם היהודי, נרצחו על ידי הנאצים ועוזריהם בכל שנות המלחמה. "אף אחד לא נשכח, שום דבר לא נשכח...".

 

ערד – עיר אשר קלטה יותר מ-11000 עולים מארצות שונות ב25 השנים האחרונות. כיום מתגוררים בעיר כ-300 וותיקי המלחמה וביניהם נכי המלחמה, אסירים ממחנות ריכוז, ותיקי עבודה במלחמה העולם השנייה, יוצאי מצור לנינגרד. מדינת ישראל עושה הרבה כדי לעזור ולתמוך באנשים האלה.

בימים אלו בגלריית אולם אורון מוצגת תערוכה כהכרת תודה לגבורה של האנשים שעברו את ימי המלחמה. לחמו וניצחו בה. הקומפוזיציה מתייחסת רק לחלק קטן של היסטורית החיים של תושבי ערד שעברו מלחמה. הרעיון המרכזי של התערוכה להראות היום את אנשי הגבורה של המלחמה, מקרוב, באמצעות תצלום אמנותי.

הסתכלו על הפנים בצילומי דיוקן, אנשים שחיו חיים ארוכים, שעברו התנסויות קשות של שנות המלחמה, ניבטים מהם. אלה שהיום נושאים כראוי תואר של וותיק המלחמה, אלה שאנחנו גאים בהם ובצדק. ואלה שכבר אינם איתנו, וכל אחד מהאנשים האלה, להם הוענקו מדליות ועיטורים - הם אזרחי מדינת ישראל.