הוסף למועדפים מערכת עיתון הצבי: 08-995-7777

ערד

והסביבה - ברוכים הבאים לערדניק, אתר החדשות המוביל בעיר ערד.

חברו הטוב ביותר של האדם

מאת: מערכת עיתון הצבי writer
אודות הכתב: קובי ליברמן
תאריך: 2015-04-08 17:00:56

חברו הטוב ביותר של האדם
"חברו הטוב ביותר של האדם"

               

הידיד הטוב ביותר של האדם, שמלווה אותו לאורך כל יום העבודה ועובד לא פחות קשה ממנו הוא המחשב האישי. מהן התקלות הנפוצות וכיצד אפשר להימנע מהן? על מה כדאי לעבוד, מחשב נייד או נייח, ועל מה אסור להתפשר גם כשהתקציב נמוך?

אין סטודנט שלא מכיר את זה. השעה ארבע לפנות בוקר, העבודה ב-'סוגיות בחשיבה פרטיקולארית בראי ההגות המרקסיסטית' עוד רגע מוכנה ואז זה קורה - המחשב מת. המסך שחור. רגע קשה... שעות של עבודה ירדו לטמיון. אוי. כולכם מכירים עד כמה חשוב לגבות את העבודה הסמינריונית שעליה אתם עובדים, את התמונות מהטיול בתאילנד או את ספריית המוזיקה שלכם, אבל עם יד על הלב, מתי עשיתם את זה בפעם האחרונה?

לא על הגיבוי לבדו

"פנו לעצמכם רגע בשביל לגבות את הקבצים", אומר דימה רוזנוב מר. פתרונות מחשוב, "חוץ מדיסק און קי שיש היום לכולם, אפשר לגבות גם בהארד דיסק נייד ויש היום עוד פתרונות. ה- Google Drive הוא שירות קל לתפעול שנמצא בחשבון ה-Google המאפשר שמירת קבצים וגישה אליהם מכל מקום בו יש חיבור לאינטרנט". ומה עושים אם לא השכלנו לגבות מבעוד מועד? מסתבר שגם עם זה אפשר להתמודד "תוכנות שחזור מידע עשויות לשחזר בהצלחה יתרה קובץ שנמחק לפני שעה", אומר רוזנוב, ומדגיש כי תוכנות כגון Recuva הן חינמיות, מרכיב חשוב כשמדובר בסטודנטים שלא משתייכים לעשירון העליון.

נייח, נייד או טאבלט?

מה עדיף: מחשב נייד או נייח, ואולי בעצם טאבלט? על הנייח יותר נח לעבוד, את הנייד אפשר להביא לשיעור ולחסוך זמן והטאבלט הכי קול. התשובה, למרבה הפלא, הופכת יותר ויותר לחד משמעית- אם יש לכם תקציב מוגבל ואתם רוצים את המחשב אתכם בכיתה (סיכומים, עבודות וקצת קאנדי קראש), מחשב נייד הוא הפתרון הנכון. באמצעות שירותי הענן, תכנות שיתוף קבצים (כמו Dropbox, Google Drive ודומיהם) וכמובן הגיבוי שעשיתם קודם, תוכלו לגשת לקבצים מכל מקום. אם עוד לא רכשתם את האחד שלכם, אל תתפשרו על הפרמטרים הבאים: משקל סביר לסחיבה (אחרי 6 שעות באוניברסיטה זה קריטי), מסך מפנק (אתם מזדקנים) ומקלדת נוחה. לסטודנט שמסתובב כל הזמן עם המחשב, מסך של 15.6 אינטש הוא רכישה לא חכמה וכבדה מדי, עדיף לבחור במסך של 13.3 או 14 אינטש, שיהיה קל יותר והרבה יותר נוח. הפשרה מבחינת הביצועים מינורית והמוצר מתאים יותר לצורך הסטודנטיאלי".

 רגע לפני שאתם מבצעים רכישה, חשוב לבדוק שהמקלדת מספיק מרווחת ונוחה לכם, כי בשנים הקרובות אתם הולכים להקליד עליה והרבה. איך בודקים? פשוט. אם לחבר יש דגם שאתם מתעניינים בו, נסו לכתוב עליה את סיכום השיעור האחרון ולוודא שנוח לכם. אתם בחנות? תתחילו לכתוב משהו, כל דבר, אפילו את יונתן הקטן ב-500 מילה, אבל חשוב שתהיו בטוחים שהיא מתאימה לכם. הטרנד של השנים האחרונות הוא מחשב טאבלט קטנטן, אבל דניאל שטיינויל, מ-PC Parts, ממליץ להימנע ממנו לצרכים הללו: "אף טאבלט לא מתקרב בביצועים ובשימושיות שלו למחשב נייד. מערכות ההפעלה של הטאבלטים בנויות בעיקר לצריכת סרטים ומולטימדיה, והאפליקציות של עיבוד טקסט ויישומים אחרים שמתאימים לסטודנטים, נמצאות רק בחיתוליהן. לא כדאי להיכנס להוצאה שתצטערו עליה אחר כך".

באחריות

קמתם בבוקר והלכתם לאוניברסיטה עם המחשב, אחר הצהריים יש פר"ח ואז חובה לקפוץ לפאב בשביל לשטוף את היום. חוזרים הביתה והופ, ישר לפייסבוק. את כל היום הזה המחשב עשה איתכם בתיק, סבל מטלטולים, הדלקות, כיבויים, קבצים ומצגות. אם לכם לא קל, בטח שלא לו. וכמו שלכם יש ביטוח בריאות, גם הוא צריך. בעולם שלו קוראים לזה תעודת אחריות. אל תסתפקו באחריות לשנה. לימודי התואר נמשכים מינימום שלוש שנים, והאחריות צריכה להיות תקפה בכל הזמן הזה. לפחות. החברות הגדולות והמוכרות, נותנות למחשבי המותג שלהן 3 ולפעמים גם 4 שנות אחריות, אז גם אם קניתם את החבר שלכם באחד מאתרי הקניות ברשת, חשוב שתשימו לב לפרט המאד משמעותי הזה. במעמד הקנייה הפער במחיר יכול להגיע ל-200₪ בלבד בין אחריות מוגבלת לאחריות של מספר שנים, אבל הכסף שיעלה לכם תיקון ותחזוקה של מחשב שעובד כמו שרק מחשב של סטודנט יכול לעבוד, עלול להגיע למחירים גבוהים מאד.

ציוד היקפי

רכישה משלימה קטנה שיכולה להביא תועלת רבה היא מודם סלולרי, שיאפשר חיבור לאינטרנט מכל מקום, גם במקומות בהם איןWiFi. "גישה לאינטרנט היא עניין קריטי עבור סטודנט, יכול להיות שעלות המודם תשתלם לו ותתברר כיעילה מאוד", אומר רוזנוב. המודם יאפשר לחרשנים מביניכם ללמוד גם בנסיעות הארוכות באוטובוס, ברכבת, בבתי קפה ללא חיבור אלחוטי ואפילו על ספסל בשדרה. אם אתם לא רודפים אחרי התואר מצטיין פקולטה, לפחות תוכלו להיות בפייסבוק או להעלות תמונה מהדשא לאינסטגרם. בתכל'ס, חשוב לא?

חייבים טכנאי מחשבים

מילה מאתנו: יש טכנאים שזמינים 24 שעות, אבל זה יעלה לכם רבותי - אף אחד לא אוהב לקום מהמיטה בשעות הקטנות של הלילה או בשבת. כמי שכל שקל חשוב להם בשביל התפקוד היומיומי הסדיר, אם יש לכם אופציה לזמן אותו בשעות נורמטיביות, העדיפו אותה. אם אתם תקועים האופציה קיימת אבל חשוב שתדעו לקראת מה אתם הולכים: עלות הביקור מחוץ לשעות העבודה הרגילות תהיה גבוהה יותר ב-50-80 אחוזים מהתעריף הרגיל של ביקור טכנאי. נסו להדגיש שאתם סטודנטים ואולי תגלו בעל מקצוע מתחשב, שיסכים לגלח מעט מהמחיר. יש לכם גישה טכנולוגית? לאלו מביניכם שיודעים מה ההבדל בין תוכנה לחומרה או מבינים קצת במחשבים, מומלץ לאתר טכנאי שינסה לפתור את הבעיה מרחוק וללא תשלום. אם אתם יכולים לתאר את הבעיה, יודעים איך מגיעים ללוח הבקרה במחשב ויכולים לעקוב ולמלא אחר ההוראות, זה בהחלט כן לטלפון. הופה – חסכנו לכם.