הוסף למועדפים מערכת עיתון הצבי: 08-995-7777

ערד

והסביבה - ברוכים הבאים לערדניק, אתר החדשות המוביל בעיר ערד.

רוח טובה ירדה על העיר

מאת: מערכת עיתון הצבי writer
אודות הכתב: מערכת עיתון הצבי
תאריך: 2015-03-26 00:33:16

רוח טובה ירדה על העיר
"רוח טובה ירדה על העיר"

 

'יום המעשים הטובים' של עמותת רוח טובה התקיים השבוע בערד. מאות מתנדבים נענו לקריאת המחלקה לשירותים חברתיים בעירייה: צבעו, שיפצו, עיצבו וחגגו בעשרות פרויקטים ברחבי העיר

השנה, זו השנה התשיעית שעמותת רוח טובה תורמת ומציינת את יום מעשים טובים ברחבי הארץ וגם כאן אצלנו בערד, התגייסו עובדי העירייה ומאות מתנדבים לתת מעצמם לקהילה.

במהלך החודשים האחרונים עמלו וחברו יחד ארגונים שונים והעירייה, ליצירת פרויקטים שונים במטרה לשפר, לייפות ולשדרג את חזות השכונות, ביה"ס, הארגונים בקהילה.

יום המעשים הטובים החל בטקס מרגש של ילדי בית ספר יעלים - עופרים ובברכת ראש העיר, טלי פלוסקוב.

בסיומו של הטקס החל התקף העשייה העירונית, עם מאות מתנדבים בעשרות פרויקטים:

בניית עציצים בכניסה לבנייני המגורים בשכונת יעלים בשיתוף תלמידי בי"ס אורט, צביעת מתחם שכונת יעלים ע"י עובדי מלון קראון פלאזה ים המלח, צביעת בתים בבתי משפחות וקשישים וצביעת מבנה של עמותת 'ח.צ. שיקום בקהילה' על ידי תלמידי תיכון אורט וסיירת הצביעה של צור אורט. בבית גלעד (מרכז יום לקשיש) נערך יום הולדת קהילתי משותף לבני 90+ וילדי גן אפיק. בוצעה צביעה ושדרוג של המפעל המוגן של שלמה ע"י יחידת השיטור הקהילתי במשטרת ערד ותלמידי תיכון אורט, וכן צביעת מדרחוב לבאות ומניעת גרפיטי בשכונה בהובלת האגודה לתרבות הדיור, תושבי השכונה וועדי השכונה ותלמידי תיכון אורט. בזמן שאלה צובעים שם, אחרים כבר היו עסוקים בשדרוג וצביעת חנות יד שנייה (ברח' אגמית 26) לרווחת תושבי הקהילה, אחרים עסקו בחידוש ושדרוג מבנה הסוכנות היהודית ומרכז הגישור והדיאלוג- "שיח בקהילה" (רח' רענן 9), גם בצביעה ושדרוג של המקום של ר"ן עם בני הנוער ובשיתוף פעולה של תוכנית סיכויים בערד. במרכז צעירים כללה התנדבות יום המעשים הטובים, עבודות בגינה, צביעת כיתות וסידור חנות "רק שניה". בין המתנדבים: צעירים שמתגוררים שבמתחם, פרויקט מסע, תלמידי תיכון ושבט מצדה.

 

בסופו של יום, התקיים "פסדרשוק" העירוני ברחבת שכונת יעלים בשיתוף התושבים וכל מי שהתנדב והקים דוכן ביריד, ועוד פרויקטים רבים וטובים שהתקיימו לאורך כל היום מלא העשייה.

"כל היום המוצלח הזה לא היה קורה ללא עזרתם ותמיכתם של אנשים רבים מאוד ומאוד ודל המקום מכדי לציין את כולם", מסרו מהמחלקה לשירותים חברתיים, "תודה ענקית לעמותת רוח טובה על תרומתם ועל הליווי לאורך כל הדרך. תודה רבה לעובדי ומנהלי המחלקות בעירייה לעזרתם ותרומתם להצלחת היום, לכל השותפים שלנו ליום מעשים טובים שבלעדיהם כל היום הזה לא היה קורה, לעובדות הסוציאליות ולצוות שליוו את הפרויקטים בכל המסגרות השונות, ולכל מי שעזר, ליווה, תמך, והרים פרויקטים מדהימים ומוצלחים כאן בקהילה בערד. תודה רבה וחשובה לא פחות לכל המתנדבים והפעילים הקהילתיים שלנו שעזרו בכל פרויקט וליוו אותנו בכל היום המוצלח הזה. אנחנו כאן בערד נמשיך לעשות מעשים טובים כל השנה!"

 

*קידום נוער ערד

 

יום מעשים טובים היה יום מיוחד במינו ביחידה לקידום נוער בערד. לקראתו, נעזר צוות היחידה בעמותת רוח טובה, בהגשת הבקשה לקיום הפרויקט. לאחר שהבקשה אושרה קיבל צוות היחידה חולצות וציוד לצביעה ולגינון. זאת כדי לייפות את חזות בית הספר וגם את גינתו האחורית. אל קידום הנוער מגיעים בין הימים ראשון עד חמישי תלמידי בית הספר שנאלצו לחוות מעבר לא פשוט בתחילת השנה מאורט צור הישר לרחוב נורית בשכונת נעורים. ביום המעשים הטובים, הגיעו תלמידי היחידה לבית הספר וגם תלמידי כיתה י"ב מבית ספר אורט וכולם קיבלו חולצות. התלמידים ביצעו עבודות גינון וצביעה ביחידה. לאחר הפוגה של ארוחת צהריים משותפת, שבו התלמידים לעבודה הקשה. חשוב לציין שהרבה מתלמידי קידום הנוער מתנדבים במקומות שונים בעיר באופן קבוע: במד"א, במשמר האזרחי, ביחידת החילוץ, בגישור ועוד. חלק מהתלמידים אשר לא הגיעו באותו יום לבית הספר התנדבו בפרויקטים התנדבותיים שונים בעיר. צוות היחידה מודה לכל התלמידים אשר באו, לקחו חלק, ושיפרו את מראה היחידה. תודה רבה לאסי השינש"ין של צמרת לנסטיה המדנ"ית לתמר רובין מנהלת היחידה לאביטל רודריגז רכזת ההשכלה ולליאור חקנזר וענבר שיף המדריכים. "שנדע יותר ימים של נתינה ללא תמורה", סיכמו אנשי היחידה לקידום נוער.

 

*משפחתוני בית מזור ו"ערד בשתי ידיים"

 

ביום המעשים הטובים החליטו בפנימיית בית מזור לקחת את הילדים להתנדב ולתרום לעיר ערד. הילדים התחלקו בין מספר מקומות בעיר ביניהם איסוף תרומות מזון בסופרים בעיר, עזרה בארגון המחסן של "ערד בשתי ידיים" וביקור אישה מבוגרת בעיר. הילדים עזרו ותרמו מאוד במקומות בהם התנדבו, הם הרגישו חלק מקהילת העיר, "אנו בטוחים שכמו שהם עזרו לעיר כך גם הם קיבלו בחזרה תחושה של סיפוק וערך עצמי", סיפרה המדריכה החברתית אפרת יוסף, "יום זה התקיים אודות לסיוע של הגברת קטי גור מ"ערד בשתי ידיים", בהזדמנות זו נודה לך על כל העזרה ונשאף להמשך שיתוף פעולה עם "בית מזור"".

 

*צור אורט ערד

 

"יום המעשים הטובים" בצור אורט זה לא רק יום, זה תפיסה חינוכית ואורח חיים. התלמידים יוצאים מדי כמה חודשים לצביעה ושיפוץ בתים ברחבי העיר כחלק מהשגרה בניצוחו של יוסי צוברי. כמובן שב"יום המעשים הטובים" הפעילות קיבלה משנה תוקף.

ביום ראשון השבוע יצאו תלמידי כיתה ט וי"א לצביעת שני בתים בעיר ועשו עבודה נפלאה.

ביום שלישי השתתפו תלמידי כיתה י' בהתנדבות מיוחדת מסוגה. התלמידים באו למשרדי עמותת ח"ץ – שיקום בקהילה, שם עבדו כתף אל כתף עם המתמודדים של ח"ץ, צבעו, הקימו צילייה, בנו ספסלים ועבדו קשה ובשמחה בשיתוף פעולה מדהים.

להתנדבות המשותפת קדמה פעולת הכנה בה הגיעו העוסי"ם של ח"ץ לדבר עם התלמידים על פעילות העמותה ועל מחלות נפש בכלל. ההרצאה הייתה מרתקת ובשלב מסוים שיתפה אחת המתמודדות מח"ץ את התלמידים בסיפור האישי שלה. התלמידים הקשיבו בהרבה כבוד, התעניינו, שאלו שאלות וקיבלו תשובות מאלפות. הרושם על התלמידים היה עצום, ובעקבותיו התקיימו שיחות עומק על הנושא עם צוות ביה"ס וצוות העמותה. הנושא של "קבלת השונה" וניפוץ הסטיגמות החברתיות הוא נושא מהותי שנמצא בצור במרכז, וצפויות עוד פעולות רבות בנושא. "היה מרגש ומחמם את הלב לראות את תלמידינו היקרים חיים את הנושא, לומדים עליו וכמובן פועלים בצורה נמרצת ומכבדת ביום המעשים הטובים" מסכם מנהל בית הספר שוקי רוסק, "יישר כוח גדול לתלמידינו ולשינשינים היקרים שכרגיל עזרו ותרמו כל כך הרבה לקהילה שלנו". אין הכנה טובה יותר לחג החירות והאביב מאשר התנדבות מתוך רצון ובחירה והכנסת שמחה ואביב לתוך החיים של כל מי שסביבנו.

 

*משטרת ערד

 

שוטרי ומתנדבי תחנת ערד בהובלתו של השוטר הקהילתי רס"מ מאיר חדד ובשיתוף מחלקת הרווחה של עיריית ערד הגיעו בשלישי בבוקר למפעל השיקום לנכים ולאוכלוסיות מוגבלות בערד והחלו בעבודות השיפוץ, הצביעה והתחזוקה של המקום. הם התחלקו לצוותי עבודה כשכל צוות היה אחראי על חלק אחר במפעל כשהמטרה הייתה להביא את המפעל למקום צבעוני ומאיר פנים שנעים לשהות בו. בסיום הפעילות הודה צוות העובדים לכל מי שעמל ולקח חלק בעבודה. מפקד תחנת ערד סנ"צ דוד שריקי ציין כי הפעילות ביום זה למען וביחד עם הקהילה מהווה חלק אינטגרלי וחשוב מפעילות השוטרים והמתנדבים בתחנת ערד .

 

*שכונת יעלים

 

"לפני כשלוש שנים פנתה אליי בתיה רודד מקבוצת הקשת והראתה לי תמונה יפייפיה של כפר יווני שבניניו ישנים ורומנטיים שהזכירו לי את שכונת יעלים רק ששם היו עציצים בכניסות לבתים וכל החזיתות צבועים בצבעוניות עזה", משתפת אביה טננבאום מקבוצת פעילי שכונת יעלים- הפטיו, "השנה החלטתי להגשים את החלום הזה שלנו ולהעניק לשכונת יעלים אנרגיות טובות עם עציצים ושתילים במסגרת יום המעשים הטובים". הפרויקט היה מאתגר וכלל הרבה פגישות טלפונים ודפיקות על הרבה דלתות בשכונה. טננבאום התחילה במקביל לטוות את הפגישות עם מחלקת הרווחה, עם תושבי השכונה שייקחו אחריות על הטיפול בעציץ ליד ביתם, את גיוס הכספים, בדיקת המשתלות ותיאומים רבים, "ככל שהיום התקרב" ממשיכה אביה, "אני אומרת לאלוהים, תעזור לי לחייך ביום הזה ולשמוח בו ולא רק להוביל את הפרויקט הזה". אכן היה יום מלא עשייה, זורם ועשיר בחוויות. "בשבוע שלפני הופיעו אצלי מלאכים מהר המשא בדמויות של מיכל ברגמן, רוברט הנגר ונוער מחלמיש, אורט והדמוקרטי והוציאו תחת ידם 12 אדניות מקסימות ממשטחי עץ שנתנה מירי ממפעל למדה. תודה ליורם עמר רכז הגינה על שיתוף הפעולה הפורה ולתלמידי אורט הנדיבים והצופים החרוצים ולמתנדבי מלון קראון פלאזה על הצביעה של כמה חזיתות. תודה גם לחברותיי לדרך מזל ברוניה ושרון, וסמיר ומליק תושבי השכונה. לאילנה נירנברג עו"ס קהילתית ולשרית מויאל מאיכות הסביבה. לקרן מאירגון סימי לזכויות האדם, האיחוד האירופי וארגון הקרן החדשה שתרמו את כספם ותודה לעמותת רוח טובה. תודה למשתלת חסן החדשה בערד על מסירותו", מסכמת אביה.

 

*בית ספר "לבאות"

 

שבוע מעשים טובים צוין בבית ספר "לבאות" בסימן ערך הנתינה כאורח חיים והפך לחגיגה אמיתית בעקבות העשייה החברתית, קהילתית וסביבתית בהנחייתה של המורה אביבה סגל. בין הפעילויות הבולטות שהיו: צביעת אדניות, שולחנות וספסלים, עיסוק בחומרים ממוחזרים לטיפוח סביבת ביה"ס, איסוף משחקים וספרי קריאה לחלוקה למשפחות נזקקות, עיצוב  ושליחת כרטיסי ברכה להחלמה מהירה לילדים המאושפזים במחלקות השונות בבית חולים "סורוקה". "אחת המסקנות של כל השותפים, תלמידים, מורים והורים הייתה שנתינה מעניקה לכל אחד, ילד או מבוגר, תחושה ערכית מלאת סיפוק והנאה", סיכמה את השבוע מעיין חרורי, רכזת האירועים של בית הספר.

 

*מרכז קליטה אורלי

 

יום המעשים הטובים במרכז הקליטה בערד היה עוד הזדמנות לצוות עובדי מרפאת הכללית בעיר להגיע למרכז הקליטה אורלי. כבר כמה שנים טובות, שהם מגיעים למרכז כמעט 365 ימים בשנה, מגיעים להעניק ומקבלים אפילו יותר. בבוקר פשטו 140 עובדי הכללית על 12 מוקדים שונים, צוות הכללית של ערד התייצב במרכז הקליטה, לא בזבז רגע והחל במלאכת החידוש, הניקיון והצביעה, מי שמכיר את המשחקייה לא יזהה אותה היום. כולם יחד, רופאים, רוקחים ועובדות המשרד בשיתוף פעולה עם רוית מנהלת המרכז, מירב אם הבית ויחד עם דיירי המרכז ציירו וצבעו את פינת המשחקים בחצר. יחד, ובהרבה אהבה משני הצדדים יצרו פינה קסומה לילדי המרכז שישחקו להנאתם, איריס חדד מנהלת אדמניסטרטיבית במרפאה סיפרה בהתרגשות ״חשוב שתדעו שצוות עובדי הכללית כבר שנה חמישית מקיימים פעילות לדיירי המרכז כמו סיירת תיקונים לגברים, פעילות יצירתית לילדים הרצאות לקידום חינוך לבריאות והשנה לפני יציאת הדיירים לקהילה החלטנו על פעילות שתשלב אותם במעגל החיים כמו הכנה לראיון כתיבת קורות חיים ועוד. חיבוק גדול לדיירי המרכז מצוות עובדי הכללית בערד ועוד שנים של נתינה ומעשים טובים״. מנהל מחוז דרום כללית מיכאל מישורי דרעי: ״יום המעשים הטובים הוא עוד הזדמנות עבורנו להעניק לקהילה, במשך כל השנה אנו שומרים ודואגים לבריאות מטופלינו, מפגש שכזה, הפעם אצלם ומחוץ למרפאות, הוא מרגש וערך עליון עבור הצוותים המטפלים ולכולנו״

 

נתראה ביום מעשים טובים 2016...

 

השתתפה בכתיבת הכתבה וצילום התמונות: אילנה נירנברג, עו"ס קהילתית, רכזת יום מעשים טובים 2015, המחלקה לשירותים חברתיים, עיריית ערד