הוסף למועדפים מערכת עיתון הצבי: 08-995-7777

ערד

והסביבה - ברוכים הבאים לערדניק, אתר החדשות המוביל בעיר ערד.

השאיפה לעולם טוב יותר – חזון הקשת בערד

מאת: בתיה רודד וטובה מרק writer
תאריך: 2011-09-08 16:17:55

השאיפה לעולם טוב יותר – חזון הקשת בערד
"השאיפה לעולם טוב יותר – חזון הקשת בערד"

"שנאת זרים ושנאה עצמית מהותן היא אחת. כאשר האדם אוהב את המציאות, כאשר האדם מרגיש טוב עם עצמו...הוא יאהב גם את עצמו, וגם את זולתו ואת סביבתו" (אליעד כהן, 2011).


העידן הגלובלי, אותו אנו חווים, מספק אשליה של עולם ללא גבולות שמרחקיו התכווצו ואין מקום שלא ניתן להגיע עדיו. זהו עולם ששפתו אחידה, סימניה בינלאומיים ומקלים על ההתמצאות בו כרשתות המותגים הפרושות בכל עריו ומוכרות לכל. אך משבודקים את התהליכים לאשורם מתברר שמצב זה הוא נחלתם של מעטים מבין שבעת מיליארד תושבי כדור הארץ ולהם מאפיינים מובהקים: בעלי הון, מנהלי חברות, מומחי משפט וכלכלה, מדענים וכד'. הללו נעים בעולם כבתוך שלהם ללא מעצור.


לעומת העשירים, המנהלים והמומחים, נחסם המעבר לפליטים, מבקשי חסות, עניים ומחפשי עבודה, שהם רב רובם של דרי עולמנו. חסימת כניסתם אל תוך המדינות העשירות מתבצעת בדרכים רבות של פיקוח ושליטה, למן חומות גבוהות וגדרות מחושמלות כבגבול בין מכסיקו לארצות הברית ועד למערכות אלקטרוניות ו"וויזת שנגן" באירופה.
הקיטוב הקיצוני שנוצר בעטיו של המשטר הגלובלי מערער את תחושת הביטחון, זורע פחד, מחסל תעסוקה, מצמצם את מעמד הביניים, מבלבל זהויות ומוחק לא פעם, ערכן וכבודן של מדינות. אחת התוצאות הבולטות של מצב זה, מתבטאת בהקצנת הזהות הלאומית או הדתית והגברת העוינות בין קבוצות אתניות, מתוך חיפוש אחר מסגרת השתייכות קהילתית מוכרת שתספק זהות והגנה ואף הקצנה קנאית.


שכונות ויישובים ברחבי העולם ובישראל מקיפים עצמם בחומות, מצלמות מעקב, שיטור והסתגרות. אך ככל שהביצור עולה ומתפשט וכובש את המרחב הציבורי, החשד, הפחד וחוסר הביטחון גוברים במעין מעגל קסמים. שנאת "האחר" והגזענות המחריפות הן תולדה ותמונת ראי של מצב זה. בישראל ניתן להוסיף על כך את טראומת ההשמדה שעבר העם היהודי.


אלא שלחברות שבהן מתפשט נגע הגזענות יש נטייה מובהקת לחוות משברים קשים, עד כדי התפוררות הסדר החברתי. התמיכה במעשי אלימות כלפי "האחר" מעידה על חולשה. זוהי חולשתם של מי שאינם יכולים להצדיק את עמדתם ואינם יכולים לבסס אותה על ערכי הדמוקרטיה.


הדילמה שמעלה דיון זה היא: האם עלינו להיכנע לתהליכים אלה, או שמא ניחנה התבוניות האנושית ביכולת המוסרית להבחין בין טוב לרע, בכוח ליצור תפנית ולהחדיר שינויים בתהליכים אלה, גם אם קטנים ומעטים? האם בכוחנו ליצור סדקים בחומת השנאה שאינה מובילה לחוף מבטחים?


אם לא נשאף לשינוי, אם לא נאמין גם בטוב שבאדם וביכולתו לשנות מציאות רעה, לא נוכל להישיר מבט אל עצמנו. לא נוכל ברבות הימים להתכחש לעובדה שהיינו חלק מכל הרוע והשנאה האפלה ובכך אישרנו את קיומה. ואכן, תושבי ערד הצהירו בתוכנית המתאר של העיר, כי ערד תהיה: "עיר תיירות, מדברית ורב-תרבותית", והרי אין הגדרה יפה מזו. מחזון נאור זה שומה עלינו לגזור מטרות ויעדים ולהתוות דרך.


לפיכך, אנו, קבוצה מתושבי ערד, הקמנו את פורום "הקשת בערד". "קשת" - הן במשמעות של מגוון בתוך רקמה אנושית אחת והן כראשי תיבות - "קבוצה לשיתוף תרבותי".


אנו חותרים לממש את החזון של ערד ולהפוך אותה לעיר שההרכב האנושי המגוון שלה צובע אותה בגוון ייחודי. עיר שלפיד הסובלנות שלה יוביל בישראל גישה אחרת מזו הרווחת, רוויַת השנאה. יקדם את ערד כמקום נעים, בו חיות זו בצד זו קהילות שונות ללא אלימות ושנאה. מקום של שילוב ידיים והבנה, ללא השתלטות והשתררות, ללא הסתה, שיסוי והטרדה של קבוצה אחת כנגד רעותה, ולכן גם מקום בטוח שאינו נזקק לחומות ואינו מנהל משטר של פחד.
אנו מקווים שרבים מתושבי העיר יחברו אלינו לפעילות הרואה את האדם שבכל אחד מאיתנו.