הוסף למועדפים מערכת עיתון הצבי: 08-995-7777

ערד

והסביבה - ברוכים הבאים לערדניק, אתר החדשות המוביל בעיר ערד.

אחרי עשרות שנים נקנה מלון מצדה

מאת: מערכת עיתון הצבי writer
אודות הכתב: מערכת עיתון הצבי
תאריך: 2015-01-28 19:46:49

אחרי עשרות שנים נקנה מלון מצדה
"אחרי עשרות שנים נקנה מלון מצדה"

כבר עשרות שנים שמלון מצדה, בקצה העיר בסמוך למצפור מואב עומד נטוש, ואילו השבוע התבשרנו שהמלון נרכש על ידי קבוצת משקיעים אשר בכוונתם לפתח במקום מלון-ספא מהמפוארים בישראל. מי שיעמוד בקצה המגרש שעליו בנוי מלון "מצדה" ויראה את הנוף הפראי הנשקף ממנו וינשום את האוויר, יבין מיד את מלוא הפוטנציאל האדיר של המיקום המיוחד ביותר בישראל כמוקד תיירות. אין מקום דומה לזה בכל הארץ.

בשנת 1967, כשהיישוב ערד רק בן כמה שנים, רכש שמואל אברהמי, בעל מכבסה גדולה מירושלים, 10 דונם בקצה המזרחי של טיילת מואב ופנה לאדריכל יהויכין גור שיתכנן עבורו את מלון "מצדה" בן 52 החדרים. המלון נחנך שנתיים אחר כך. כעבור כמה שנים נוספו למלון עוד 50 חדרים. לאחר שבעל המלון נהרג בתאונת דרכים, לקח את המושכות אחיו, שלמה אברהמי. בשיאו היו למלון "מצדה" ארבעה כוכבים. הוא שימש בעיקר לתיירות מרפא, ושירת תיירים מהארץ ומחו"ל שנמשכו לאוויר הצח באזור. רצועת בתי מלון חדשניים (ממוזגים), שהוקמה בים המלח החלישה את הביקוש למלון "מצדה", ובשנת 1980 הוא נמכר לקרן הפנסיה נתיב של ההסתדרות. בהמשך הושכר לסוכנות היהודית לשיכון עולים חדשים. בתחילת שנות ה-90 רכש את "מצדה" משקיע אמריקני שרצה להקים תחתיו מלון דירות, אך פשט רגל. כך התגלגל המלון לכונס נכסים, וממנו נרכש לפני כעשור על ידי איש הנדל"ן יוסי אברהמי (אין קשר משפחתי לבעלים הראשון). אורחי המלון המפורסמים ביותר הגיעו אליו דווקא בשנותיו האחרונות. היו אלו כוכבי המיני-סדרה "מצדה", שצולמה בין היתר בישראל ב-1981. השחקנים, ובהם פיטר שטראוס (שגילם את אלעזר בן יאיר), השתכנו במלון בתקופת הצילומים. כיום, המבנה נטוש ומוזנח וחלקים רבים ממנו הרוסים, הבעלים החדשים של המגרש מתכננים להרוס את "מצדה" ולהקים תחתיו מלון חדשני ומפואר, עם ספא מרהיב. אמנם פרויקט אדיר כזה יכול להימשך תקופה אך כשיקום לבסוף המלון מההריסות, תוחזר העטרה ליושנה, צעד שיבסס את התיירות בעיר ויביא פרנסה רבה לתושבים.

לצעד ההיסטורי הגיבה השבוע ראש העיר, טלי פלוסקוב: "אני מברכת על המהלך. בעירייה ליוו מקרוב את התהליך לטובת שני הצדדים, ואני שמחה שערד מקבלת אליה יזמים נחושים שיתנו תנופה אדירה לענף התיירות בעיר. כל הזמן אני אומרת שצריך אמונה, ויש בי את האמונה הזו שענף התיירות יהיה מנוע כלכלי משמעותי לערד, ואנו פועלים לקדמו ככל שניתן. השבוע, בתזמון מופלא, קיימנו כנס לעידוד תושבים להקמת צימרים כחלק מפיתוח ענף התיירות. שלושה צימרים בערד דורגו השבוע בצמרת רשימת הצימרים הטובים בארץ ובמזרח התיכון. פרויקט המסלול המוטורי יצא לדרך כאטרקציה תיירות שאין כמוה בישראל, אנחנו מתקינים מסלולי אופניים, מכשירים מסלולי טיול, מקיימים אירועים אתגריים, ועוד. רכישת מלון מצדה ובניית בית מלון חדש, שאמור להיות מפואר ביותר, הינה הוכחה נוספת שאנחנו בדרך הנכונה".