הוסף למועדפים מערכת עיתון הצבי: 08-995-7777

ערד

והסביבה - ברוכים הבאים לערדניק, אתר החדשות המוביל בעיר ערד.

ערד גדלה- הורחבו הגבולות המוניציפאליים של העיר

מאת: מערכת עיתון הצבי writer
אודות הכתב: בן שיף
תאריך: 2015-01-22 11:26:11

ערד גדלה- הורחבו הגבולות המוניציפאליים של העיר
"ערד גדלה- הורחבו הגבולות המוניציפאליים של העיר"

לאחר הפעלת לחצים, קיום ישיבות, דיונים וחתימת הסכמים מול גורמים רבים - עיריית ערד תקבל החל מהחודש לקופתה סכום מרשים של 10.5 מיליון ₪ מהמועצה האזורית תמר ובסיס נבטים.

במשך שנים טענה עיריית ערד שהכנסות הארנונה מהמפעלים בים המלח ומישור רותם והארנונה מבתי המלון בים המלח אינם מתחלקות באופן שוויוני בין היישובים. עד כמה לא שיוויוני? כל ההכנסות כולן הלכו לקופתה של המועצה האזורית תמר. כלומר, עשרות מיליוני שקלים (כ-80) זרמו מדי שנה למועצה האזורית, בעוד שעיריית ערד מתמודדת עם תקציב בלתי אפשרי.

המאבק לשוויון בהכנסות הארנונה האזורית החל עוד בימיו של בצלאל טביב עם חסימת צמתים ושריפת צמיגים, המשיך להתבצרות של ראש העיר שלאחריו, דר' מוטי בריל, על פסגת המצדה והמשיך בפניות לבתי משפט, כינוס ועדות גבולות ודו"חות מבקר המדינה שתמכו בדרישת עיריית ערד. ועד כה – תמיד הסתיים הכול במפח נפש.

לפני כשנתיים הצליחו פלוסקוב ודב ליטבינוף, ראש המועצה האזורית תמר, לגשר על הפערים ולחתום ברוח טובה על הסכם בין הרשויות. על פי ההסכם אמורה הייתה תמר להעביר לערד כארבעה מיליון ₪ בשנה ועוד 80% מהכנסות ארנונה מכל מפעל חדש שיקום במישור רותם. למרות ההסכם המשותף, משרד הפנים לא אישר את המהלך.

בעיריית ערד לא הרימו ידיים והחלו לפעול מול שתי "ועדות גבולות" שהקים שר הפנים החדש גדעון סער. ועדה אחת עסקה בהכנסות ארנונה של "שטחים גליליים", קרי בסיסי צבא שלא שילמו עד כה את המס היקר, והוועדה השנייה עסקה בניסיונות לחלוקה שוויונית של הארנונה בין המועצה האזוריות תמר לכל היישובים בסביבה.

ראש העיר טלי פלוסקוב וחבר המועצה דודי אוחנונה השתתפו בוועדות הגבולות, הציגו מסמכים, התווכחו ועמדו על זכותה של ערד להגדיל את חלקה של ערד בחלוקת הכנסות הארנונה. שר הפנים סער קיבל את מסקנות הוועדות שהקים והכריז מידית על מימושן: ולענייננו בלבד – ערד תקבל על פי ההחלטה, 6 מיליון ₪ בכל שנה מהמועצה האזורית תמר ועוד 4.5 מיליון ₪ בכל שנה הכנסה מארנונה מבסיס נבטים הסמוך לה. וביחד תכניס העירייה לקופתה 10.5 מיליון ₪ מדי שנה. קרי: בסיס חיל האוויר נבטים, כפר הנוקדים וגם מצדה מערב כעת שייכים לשטחה המוניציפאלי של ערד.

ראש עיריית ערד, טלי פלוסקוב, מברכת על ההחלטה: "במשך שנים רבות אנו מצפים להחלטה זו ואני מודה לשר הפנים על החלטתו האמיצה. אני יודעת שהמהלך לא היה פשוט אך השר סער ידע לחבר את כל החוטים, להוביל בדרך ולקבל החלטה המיטיבה עם כל היישובים באזור. עוד הוסיפה פלוסקוב כי, "השוני בין המאבקים שנערכו בשנים קודמות לעומת התהליך הנוכחי טמון בראשי הרשויות המכהנים כיום, שיודעים לעבוד יחדיו בהידברות לקידום מטרות משותפות. לכן, אני מברכת את כל הקולגות שלי באזור על החלטת שר הפנים, כי הרווח אינו של כל יישוב בפני עצמו אלא בצעד חשוב לאזור כולו".