הוסף למועדפים מערכת עיתון הצבי: 08-995-7777

ערד

והסביבה - ברוכים הבאים לערדניק, אתר החדשות המוביל בעיר ערד.

הפועל ערד – הסוף

מאת: מערכת עיתון הצבי writer
אודות הכתב: מערכת עיתון הצבי
תאריך: 2015-01-14 20:24:35

הפועל ערד – הסוף
"הפועל ערד – הסוף"

"מה נשאר מבעיטת הגעגועים של הפועל ערד? אולי כדור מתגלגל על דשא נובל בין שער המערב לשער המזרח" (ע"פ שירו של רוני סומק). לאחר שנודע כי הפועל ערד בכדורגל סוגרת את שעריה, שחקנים, מאמנים ואוהדים מהעבר וההווה הספידו את הקבוצה ששימשה להם כבית.

מערכת עיתון הצבי. התמונות נאספו באדיבות אבי כהן.

להולדתה של קבוצת הכדורגל 'הפועל ערד' היה צריך לנסוע במנהרת הזמן רחוק-רחוק, האנשים שהקימו את הקבוצה, השחקנים, מאמנים, אוהדים, ראשי ערים, סרבו לקבל את הידיעה כי קבוצת נעוריהם נסגרת. השבוע, מנכ"ל המועדון, עובד כהן ניסה בכל מאודו את האפשרויות האחרונות בכדי להציל את הקבוצה, אך ללא הצלחה. חובות כבדים הלכו וצברו עוד נפח מיום ליום, שחקנים שעזבו, לא הותירו שום ברירה אחרת אלא לשלוח מכתב להתאחדות לכדורגל על הפסקת פעילות. בהתאחדות סרבו לקבל את המכתב אחרי 50 שנים של פעילות שוטפת, אך באין ברירה ההתאחדות נאלצה להשלים עם הידיעה. לסנונית הראשונה ולאיש שהקים את הקבוצה וליווה אותה לאורך שנים רבות, לא היה צריך לנסוע רחוק, ראש עיריית ערד לשעבר בצלאל טביב. "הייתי שחקן הפועל ראשון וכשעברתי לגור בערד, הלכתי לנציג ההסתדרות הכללית בערד יותם שגיב ז"ל, אמרתי לו שלא יכול להיות שלא תהיה לנו קבוצה בערד, הוא הסכים והתחלנו לפעול להכשרת המגרש, אז היה ראש חבל ערד (ראש עיר) יצחק פונדק, דרכו דאגתי שיאשרו לנו את המגרש, המגרש היה מצמיח אבנים לא דשא, עד היום יש לי צלקות מהמגרש. פרסמתי בעיתון המקומי, מי רוצה לבא לשחק? הגיע בייגה שוחט שהיה מהנדס בסולל בונה, שחקן מכבי פתח תקווה אלי זיו, דוד אלפסי, השוער מקס הירש ז"ל, הוא היה שוער אתלט. אני עיצבתי אותם על המגרש, ג'וני יסיפוביץ' ז"ל היה קיצוני ימני, אני הייתי מנהל, מאמן ושחקן חלוץ, אחד השחקנים היה יהושע אשכנזי, כיום דובר העירייה. הבאתי עוד שחקנים לערד, אפרים שפיצר, אהוד דרייפוס ועוד. אז היה אפשר לדאוג לבית, עבודה, הכסף לא היה משחק תפקיד משמעותי כמו היום". לימים אותו חלוץ שכבש לא מעט שערים, עלה במדרגות העירייה ללשכת ראש העיר והתיישב על הכסא. הפעם הוא מדבר מזווית קצת שונה. "לרשות המקומית יש עוגה תקציבית, הפועל ערד הייתה קרובה לליבי, אני מאמין בספורט כאמצעי חינוכי, לאווירה טובה. מועצת תמר הבטיחה לטלי פלוסקוב ראש העיר כספים לטובת הקבוצה ולא העבירה, אני יודע משיחות איתה בנושא. צריך לעשות הכל כדי להציל את הקבוצה".

התקדמנו בשנים והגענו לאחד השחקנים שצמחו במחלקה, אבי כהן. "עברתי את כל קבוצות הגיל של מחלקת הנוער עד שבגיל 17.5 העלו אותי לבוגרים. למשחק נוער כמות הצופים שהגיעה לא הייתה מביישת חלק מהקבוצות היום בליגת העל, אז המאמן שלי בנוער היה שוקי רוסק. כשהגעתי לבוגרים שיחקתי עם עובד כהן, יעקב לנקרי, מוטי גליק, יאיר חדידה, רמי לוי ועוד חמישה באר שבעים, המאמן היה ארי ברקו. היה כייף שיחקנו נהנו, עלינו ליגות, הפועל ערד זה היה בית, גם היום כשאני מאמן את קבוצת הילדים כל פעם שאני נכנס למגרש אני מתרגש, אני מגיע לבית שלי". במשחק עליית ליגה שהתקיים בשדרות, הגיעו 3,000 אוהדים מערד למשחק.

ג'קי דקל, אחד השחקנים שנכנסו לדפי ההיסטוריה של הפועל באר שבע האגדית בעונות האליפות ובהמשך היה נחשב ל"קבלן" עליות ליגה, את המשחק ואת השנים שלו בערד כנראה שהוא לא שכח והוא מסרב בכל תוקף לקבל את הידיעה שהקבוצה סוגרת את שעריה: "אני המום, את הדבר הכי טוב בערד סגרו? זאת קבוצה שהובילה ילדים ונערים ללכת אחריה, דווקא בכדורגל לפגוע? לא מבין איך אפשר להרשות למישהו לסגור קבוצה? במגזר לכל שבט יש קבוצת כדורגל ולעיר ערד אין? אימנתי בכל כך הרבה מקומות והשנים הכי יפות שלי היו בערד, האוויר, האנשים, היה כייף להגיע. בערד הכי הרבה נהניתי, לא מקובל עליי שבגלל מצב כלכלי הקבוצה נסגרת, מחר מחרתיים כל רגע תיסגר קבוצה אם זה ככה, הדבר היחיד מבחינתי שיש בערד זה הפועל ערד".

את קפטן הקבוצה שלימים הפך ליו"ר המועדון, כמעט ולא הפתיעה סגירת הקבוצה, אלברט אוחנה, "44 שנים הייתי מחובר לקבוצה הזאת, הפועל ערד נפלה בין הכיסאות בגלל פוליטיקה, לא היו מספיקים אנשים טובים לדאוג להצלת הקבוצה, תמיד המצב הכלכלי ריחף מעל הקבוצה, אף אחד לא היה מסוגל לסגור את הקבוצה. בזמנו ניסינו כמה אנשים להקים מפלגה כדי לקדם את הספורט ובפרט כדי לשמור על הפועל ערד, היו חסרים לנו מספר קולות בכדי שנצליח, ההידרדרות במצב הקבוצה הלך והחריף עם השנים, בגלל מניפולציות של אנשים, הפועל ערד נסגרה. אני מצדיע לעובד כהן מנכ"ל הקבוצה שעשה את כל שביכולתו לשמור על הקבוצה במשך שנים רבות. לא היה צריך להיגמר ככה".

קפטן נוסף וצעיר שלאחרונה שיחק בקבוצה במשך כמה עונות, דור סבן, ידע שהכתובת על הקיר, "מאז שהגעתי להפועל ערד, כל שנה הבטיחו לנו כספים ולא עמדו בהתחייבויות, היו אומרים הכסף בינואר ומקבלים ביוני, המצב הזה היה בלתי נסבל בקרב השחקנים, עובד היה מביא כסף מהבית כדי להרגיע את המצב, אבל זה לא תמיד היה עוזר ואז היו שביתות והיה לזה השלכות מקצועיות, עובד תרם מעל ומעבר לקבוצה הזאת, חבל".

אחד השחקנים שלרבות הימים נחשב כאוהד בכיר של הקבוצה, מימון "זאת מכה לספורט, אני כל החיים שלי מלווה את הקבוצה עוד שהייתי שחקן, תמיד הייתי אוהד של הקבוצה הזאת, מה נעשה עכשיו ? ".

אוהד נוסף שהיה מלווה את הקבוצה במשחקי בית וחוץ, קובי אסייג, "כל הילדות שלי זה הפועל ערד, אני גדלתי על הסמל הזה, חשוב בשביל הילדים והנערים שתהיה להם קבוצת בוגרים. בשנים האחרונות היו מבטיחים לקבוצה שכל שנה תהיה יותר טובה והמצב בשטח היה הפוך, אני מקווה ידאגו לפתוח את הקבוצה הזאת במהירות".

מי שנחשב הסמל של המועדון בעשרות שנים האחרונות ובכלל, עובד כהן מנכ"ל הקבוצה: "את הפועל ערד פגשתי לראשונה כשהייתי בקבוצת הנוער, ג'וני יסיפוביץ' היה המאמן, הייתי שחקן טוב, התקדמתי להפועל באר שבע, שם שיחקתי שבע שנים, אריה כחלני שבנו נהרג במלחמת יום הכיפורים קרא לקבוצה הפועל רונן ערד, הוא הביא אותי להפועל ערד ולקח אותי תחת חסותו. שיחקתי בערך עשר שנים בקבוצה ואז עברתי לנהל אותה במשך עשרים וחמש שנה, עברתי תקופות של עליות וירידות עם הקבוצה, אבל היום הכי עצוב, זה שהודעתי להתאחדות לכדורגל שהקבוצה נסגרה, כל שנה בחמש שנים האחרונות, אני נלחם להביא תקציבים לקבוצה, הייתי מביא תרומות, מהבית, מכל מיני מקומות והחלטתי שהשנה, די, אם לא אקבל תקציב אפסיק. בושה שאין לעיר קבוצת כדורגל, לשבטים בפזורה יש ולעיר ערד אין, אני קורא לראש העיר שתדאג להקים את הקבוצה הזאת בריאה וחדשה בעונה הבאה ושכל נושא התקציב לא יכשיל את הקבוצה". אשתו, שוש, הייתה שמחה דווקא, "כואב לי על בעלי שאת כל חייו נתן לקבוצה הזאת וכך זה נגמר, הוא היה מביא כסף מהבית כדי לעזור לשחקנים ומה יצא לו מזה? אני רוצה את בעלי בריא, את השנים שהשקיע בכדורגל שישקיע עכשיו למשפחה ולנכדים, המשפחה מאושרת שקבלה אותו חזרה".

אחד האנשים שהתאהב "ממבט ראשון" בקבוצה, דברים מהלב, הוא שפך ולא חסך, מרדכי אלגרבלי, תושב סוסיא מאזור הר חברון: "יום אחד עברתי ליד האצטדיון כדורגל שמעתי אנשים צועקים, אז נכנסתי להסתכל ומשם התחברתי לקבוצה לשבע השנים הבאות, הייתי מגיע לראות משחקים בבית ובחוץ, אשתי והילדים לא הבינו איך אפשר לאהוד קבוצה ככה ועוד בליגה ב', לימים, הילדים שלי היו באים איתי, דרך הכדורגל התחברתי לעיר, הכרתי את התושבים, הייתי משתתף בטורניר קט רגל בערד, אנשים היו חושבים שאני מקומי, כל השבוע הייתי מחכה למשחק, בודק מי הגיע לקבוצה, זה היה כייף, אחרי משחק לא הייתי נוסע מהר הביתה, הייתי יורד לחדר ההלבשה מעודד את השחקנים בהפסדים ובניצחונות, זה היה מפגש חברתי עבורי ועבור אוהדים שהיו מגיעים, היום אני פחות מגיע לערד, אין קבוצה כבר. אדם אחד שהייתי המום ממנו כל פעם מחדש, זה עובד כהן המנכ"ל, איך הוא בסוף המשחק היה שוטף, מכבס, דואג לשחקנים כאילו הם הילדים שלו, כל הכבוד לו. הפועל ערד זה סמל ".

בשבוע שעבר, בתגובת העירייה בכתבה על סגירת הקבוצה נטען כי "האשם" הוא חבר מועצה עלום שם, כפי שנכתב: "טענה שהעלה חבר מועצה בנוגע לתמיכות העירייה גרמה לדחיית מתן האישור בימים רבים..". בעקבות תגובה זו פנה למערכת העיתון חבר המועצה וסגן ראש העיר לשעבר דודי אוחנונה בטענה כי הוא אותו חבר מועצה שעל כתפיו הפילה העירייה את האחריות לאי העברת הכספים: "בתקציב העירייה יש כסף מותנה, הוצאה שמותנית בהכנסה. אנחנו ידענו שאמור להגיע כסף ממועצה אזורית תמר ולכן תקצבנו חלק מהנושאים בתקציב מותנה, הסיכום היה ש-1.5 מיליון ₪ מהכספים האלה אמור להגיע למתנ"ס ולתמיכות בעמותות שונות מבית גלעד ועד עמותת הספורט ועמותת הכדורגל. שקיבלנו את ההודעה ממועצה אזורית תמר שנקבל רק אחוז מסוים מהכסף שהובטח, הוחלט שנוריד את התקצוב לכל הנ"ל ל-1.2 מיליון ₪. 500,000 ₪ למתנ"ס והשאר לעמותות. שהגיע הסעיף לאישור מועצת העיר, הגיעו כמה פרוטוקולים מועדת תמיכות, בהם נכתב כי רק 400,000 ₪ יועברו לעמותות, והמתנ"ס אמור לקבל רק 300,000 ₪. לאן נעלמו 500,000 ₪ מה-1.2 מיליון? ביקשתי מגזברית העירייה שתתחייב שהסכום ה"נעלם" לא הגיע לידי חרדים, ואז אני אסכים לאשר את המלצות ועדת ההקצאות, היא לא הסכימה להתחייב על כך, ולכן אמרתי שאני מתנגד, הפעולה עצמה שעצרתי מבעדם לעשות היא לא חוקית ובכך "הפלתי" את התקציב המותנה שמתוכו קיים הסכום שהיה צריך להגיע לקבוצת הפועל ערד. אגב מתוך ה-400,000 ₪ לעמותות, כ-56,000 ₪ אמור להגיע לעמותת הכדורגל. הפועל ערד כבר היום בחובות של רבע מיליון שקל, איך הסכום הפעוט הזה אמור להספיק להם עד סוף 2015? המשך הפעילות של הקבוצה עם התקציב או בלעדיו, רק יגדילו את החובות והבור התקציבי, לכן סגירת הקבוצה היא צעד בלתי נמנע, עם התקציב הנמוך הנ"ל, או בלעדיו".