הוסף למועדפים מערכת עיתון הצבי: 08-995-7777

ערד

והסביבה - ברוכים הבאים לערדניק, אתר החדשות המוביל בעיר ערד.

עיכוב נוסף להחלטה בנוגע לשדה בריר במועצה הארצית לתכנון ובנייה

מאת: מערכת עיתון הצבי writer
אודות הכתב: בן שיף
תאריך: 2014-12-04 10:10:36

עיכוב נוסף להחלטה בנוגע לשדה בריר במועצה הארצית לתכנון ובנייה
"עיכוב נוסף להחלטה בנוגע לשדה בריר במועצה הארצית לתכנון ובנייה"

ראש העיר פלוסקוב למועצה הארצית: "האם יש לכולנו זכות לעשות ניסויים בבני אדם?!"

לאחר מאבק ארוך שנים שמנהלים תושבי ערד ופעילי סביבה, קיימה השבוע (ג') המועצה הארצית לתכנון ובנייה  את הדיון בסוגיית הקמת מכרה פוספטים של חברת כי"ל בשדה בריר, הסמוך לעיר. אולם, בסיום הדיון הוחלט לדחות את ההצבעה על מנת שנציגי משרד הבריאות והגנת הסביבה יערכו בדיקות נוספות בנושא. כ-250 תושבים המתנגדים למהלך, בטענה כי יעלה את התחלואה ויסכן את חיי התושבים, הפגינו מחוץ לדיוני המועצה בירושלים. בהפגנה השתתפו בין היתר חברי הכנסת דב חנין ותמר זנדברג.

המועצה התכנסה על מנת לדון במסמך המדיניות לכריית מחצבים, לקראת אישור התכנית לכריית פוספטים בשטח העיר ערד ובסביבתה. המפגינים הגיעו מצוידים במסכות אב"כ המרמזות על האבק הרעיל לכאורה שיגיע לערד כתוצאה מהמכרה ומניפים שלטים עליהם נכתב 'ערד או מכרה' ו'לא ניתן את ערד לסרטן'. מולם הפגינו כ-20 עובדי חברת רותם אמפרט בטענה כי אי הקמת המכרה תפגע באפשרויות התעסוקה בעיר הדרומית ובנגב כולו.

ראש העיר טלי פלוסקוב הציגה את עמדתה בתקיפות גדולה: "תושבי ערד מודאגים מאוד מהכוונה לבצע כרייה בשדה בריר. במשך שנים התנגדו כל ראשי העיר הקודמים, חברי מועצת העיר לדורותיהם ותושבים להקמת המכרה. לצד בעיית התעסוקה אנחנו לא יכולים להרשות לעצמנו מצב של אי ודאות בנוגע לבריאות התושבים. יש לנו זכות לטעון שהכרייה מסוכנת. האם לכם יש זכות לומר בעתיד 'טעינו' אחרי שמתו שני תושבים? האם יש לכולנו זכות לעשות ניסויים בבני אדם?! אני מבקשת מהוועדה לדחות את תכנית הכרייה".

למרות שחוות דעת שהוזמנו בעבר הראו ממצאים סותרים - בחלקן נקבע כי פעילות המכרה עלולה לגרום לגידול בתחלואה ובתמותה בעיר, בעוד שאחרות קבעו שלא צפויה סכנה בריאותית לתושבים. החליטה שרת הבריאות יעל גרמן בעקבות ניתוחו של מומחה חיצוני, פרופסור סאמט, להביע התנגדות לכרייה ולו בשל הסיכון הנמוך שקיים לעלייה בתחלואה בעקבות חלקיקים מזהמים באזור.

כעת המתנגדים טוענים כי מדינת ישראל סללה עבור כי"ל מסלול עוקף לאישור מהיר של כריית הפוספטים באמצעות מסמך המדיניות שמונח על שולחן המועצה הארצית לתכנון ובנייה. הם דורשים מהמועצה הארצית לתכנון ולבניה להתנגד לכריית פוספט בערד מכיוון שלא נבחנו חלופות לכריית פוספטים במקומות אחרים וכן בשל ההתעלמות מהסכנה הבריאותית לתושבי האזור.

"משרדי הממשלה התגייסו לשרת את ההון על חשבון הבריאות והחיים שלנו", אמרה ד"ר שרית עוקד, יו"ר עמותת "רוצים לחיות בלי מכרות" בדיון. "אנחנו מאמינים שזה לא מקרי, שלמרות שמשרד האנרגיה יודע על מרבצי הפוספט האחרים כבר 30 שנה, הוא לא טרח עד היום לבדוק את ההיתכנות של כרייתם. גם משרד הכלכלה לא עשה את הבדיקות הכלכליות הנדרשות, ובמקום לבצע את תפקידו תקף את משרד הבריאות וניסה לערער את האמינות שלו". "החיים שלנו על הכף, ולכן כל החלטה שמאשרת את המסמך הינה החלטה חסרת אחריות שתגרום להרג חפים מפשע ונובעת מלחצים של הון על מקבלי ההחלטות", הוסיפה.

"נניח שיש לכם אסיר שמבקש חנינה. פסיכולוג אחד אומר שאם ישתחרר ירצח כל שנה 7 אנשים, פסיכולוג שני אומר שהאסיר יכול להיות בסדר, ושלישי אומר שיכול להיות שכל חמש שש שנים הוא ירצח מישהו. הייתם נותנים לו חנינה?", הוסיף תושב העיר, אורן עמית. "אתם הולכים לשחרר את הרוצח הזה".

גם התאחדות הסטודנטים וארגון "מגמה ירוקה" התייצבו לצד התושבים. במכתב התנגדות שכתבו לשר הפנים ח"כ גלעד ארדן, טענו כי מפקירים את תושבי ערד. "הארגון מתנגד למהלך זה ופועל למנוע את הקמת המכרה אשר יגרום לנזק בלתי הפיך לעיר ערד, לתושביה ולסביבתה", נכתב.

מנגד, אנשי חברת רותם אמפרט טוענים כי באם תתבצע כריה בשדה בריר, יינקטו אמצעי בטיחות כך שבריאותם של התושבים לא ייפגע. המתנגדים לכריה חוששים כי הרוח תישא את האבק שיעלה מהמכרה לכיוון העיר, אך בחברה מסבירים כי קיימים אמצעים, דוגמת תותחי מים שירטיבו את השטח, שלא ייתנו לאבק להתרומם.

בנוסף מציגים בחברה מנגד חוות דעת של מומחים, לפיה הנזק הבריאותי כמעט ולא קיים. חברת כיל מאיימת כי באם לא יותר לה לכרות במקום, תיאלץ לסגור את חברת רותם אמפרט ואלפים עלולים לאבד את מקום עבודתם.

 

"מתבצע פה מחטף שמשמעותו הפקרת תושבי הדרום", אמרה בתגובה לדיון ח"כ תמר זנדברג. "מהרגע שהמשרד להגנת הסביבה עבר לידיו של נתניהו המשרד שינה את עמדתו, וכעת תומך בכריית פוספטים בניגוד לעמדתו הקודמת. מדובר פה בהפקרת בריאות התושבים עבור בצע כסף וקשרי הון שלטון. ערד נמצאת במשבר והפוטנציאל להציל אותה נמצא בפיתוח תיירות בהתבסס על האוויר הנקי והטבע הפראי, אך התוכנית הנוכחית תחרב את האופק הזה".