הוסף למועדפים מערכת עיתון הצבי: 08-995-7777

ערד

והסביבה - ברוכים הבאים לערדניק, אתר החדשות המוביל בעיר ערד.

טלטלה בפוליטיקה המקומית

מאת: מערכת עיתון הצבי writer
אודות הכתב: מערכת עיתון הצבי
תאריך: 2014-11-27 09:30:06

טלטלה בפוליטיקה המקומית
"טלטלה בפוליטיקה המקומית"

פרשנות אישית

בסוף השבוע שעבר הודח חבר המועצה דודי אוחנונה מתפקידו כסגן ראש העיר ערד. ההדחה של דודי אוחנונה הינה סממן המלמד אותנו המון על העבר, ההווה והעתיד לבוא, כמו גם על מערכות היחסים בין המפלגות השונות ובעיקר על כוונות כל מפלגה לקראת הבאות.

בואו נתחיל את הניתוח הפוליטי שלנו דווקא מהמקום הכי קל ופשוט לניתוח, מי הרוויח מהמהלך ומי הפסיד, מי התחזק ומי נחלש:

ניסן בן חמו– הפסיד את אמון הציבור בהיותו משתף פעולה עם הגורניקים. הצעת הדחתו של דודי אוחנונה הועלתה ע"י סיעת עתיד חדש לערד בשליטתו והנהגתו של ניסן בן חמו, עצם ההצעה הזו גרמה לחיזוק מעמד החרדים בעיר, ניסן למעשה נתן לחרדים קלף מנצח לבוא ולדרוש הטבות מהצמד טלי ודודי ובמידה ולא יענו בחיוב לדרישותיהם הם יצביעו בעד הדחתו של דודי. בנוסף הצעה זו רק דלדלה את כמות החילוניים בקואליציה והעלתה את אחוז החרדים בקואליציה תוך מתן נקודת זינוק מצוינת לחרדים לקראת דיוני התקציב הקרובים – המשמעות  - ניסן הפסיד מהמהלך באופן ברור.

דודי אוחנונה– הפסיד את תפקידו כסגן ראש העיר בעירייה ואת הרלוונטיות והדומיננטיות שלו בקואליציה. ימים יגידו האם גם הפסיד או הרוויח פוליטית מהמהלך הזה, אי הסכמנו להקשיב לתנאי החרדים לפני ההצבעה משחקת לזכותו כמו גם היותו מחוץ לתפקיד בכיר בהנהגה הזו יכול יום אחד לעמוד לזכותו.  – נכון לכרגע הפסיד מהמהלך.

טלי פלוסקוב– הפסידה את סגן ראש העיר ואיש הניהול הטוב ביותר שלה, שמה עצמה במקום בעייתי מאוד לקראת דיוני התקציב, הוכיחה כי אין בקואליציה משמעת קואליציונית ולמעשה נחלשה מאוד בכל הקשור ליכולת לקדם מהלכים בעירייה, ותמיד תיזכר כמי שמנהיגה קואליציה חרדית בעיר ערד. – הפסידה מהמהלך באופן ברור.

חסידות גור– הראו לכולם מי הבוס! מי מבין פוליטיקה ומי מושך בחוטים . הדיחו את דודי אוחנונה מאחר וסירב להיפגש עימם ולהתגמש לדרישותיהם, למעשה הזיזו הצידה את האדם המרכזי בקואליציה שנילחם בדרישותיהם ובכל בקשה שהעלו, האירוניה היא שדודי פעל בדיוק כפי שניסן אמר שיפעל במידה ויהיה בעמדת כח ומי שהדיח אותו הוא אותו ניסן – ממש עליה וקוץ בה, ניסן טירפד את האדם שהחליש את החרדים! נפלאות הפוליטיקה כבר אמרנו... החרדים שמו עצמם במקום ברור לכולם כי התקציב הקרוב לא יעבור בלי הסכמתם וגם בנוסף להכל פתחו דלת עם ניסן בן חמו לשיתוף פעולה עתידי, מה שככל הנראה יקרה. החרדים הרוויחו ובגדול!

לאחר הניתוח הפשטני הזה ניתן לומר די בברור שאילו המפסידים והמרוויחים מהמהלך לא חשבו מספיק זמן קדימה מאחר וכל הצדדים יכולים להפסיד בסיטואציה מסוימת ולהלן ההסבר, החרדים מאוד התאמצו שלא להדיח את דודי אוחנונה הרי ידוע לכולם שהחרדים מחפשים יציבות פוליטית ותמיד מעדיפים ציפור ביד ולא עשר על העץ (למרות שהם שואפים גם לעשר שעל העץ כל הזמן...). בפועל הם רצו לעשות לדודי תרגיל מנהיגות וגם נו נו נו על התנהגותו כלפיהם ודרשו להיפגש עימו לפני ישיבת המועצה בה הועלה הסעיף על הדחתו. דודי מצדו סירב בתוקף להיענות לכל דרישה של החרדים ואמר להם חד וחלק – הצביעו בעד או נגד הדחתי אבל אני לא אדיין עימכם לפני ההצבעה ולא אתן לכם להעלות דרישות בפני לפני ההצבעה.

החרדים שחיפשו יציבות הגיעו למצב שטיפסו על עץ גבוה מידי מימנו אין דרך לרדת והצביעו בעד הדחתו של דודי. משמעות הדבר המיידית היא שיציבות בטוח אין במועצה והסכנה הגדולה ביותר עבור כלל המפלגות היא אי הצלחה בהעברת התקציב הקרוב מה שיוביל לוועדה קרואה. ועדה קרואה אינה בהכרח טובה לעיר ואין ללמוד מהניסיון המתוק שהיה לעיר עם גדעון בר לב כסממן לועדות קרואות בישראל לרוב ועדות קרואות מאוישות ע"י אנשים העוסקים בפוליטיקה, קבלני קולות ונציגי מפלגות אשר מבינים פוליטיקה אך אין קשר בינם ובין קישורי ניהול נדרשים לנהל עיר.

חשוב גם לציין לרעה את המריבות הילדותיות של הפוליטיקאים שלנו מעל דפי הפייסבוק. זה אמר לי ככה וזה עשה לי ככה.. מספיק עם הגנון ותתחילו להתנהג כמו מנהיגים קהילתיים, הראו דוגמה לבגרות ומנעו מאיתנו את המריבות שלכם. זה הזמן לנהל עיר במשבר ולא להתכתש בפייסבוק בפני כל העיר.

לסיכום:

המרוויחים המרכזיים מהמהלך הפוליטי הינם החרדים וזאת כל זמן שוועדה קרואה לא תמונה בערד. המהלך של ניסן בן חמו הוא בדיוק ההפך מהאג'נדה אותה הוביל להחלשת החרדים מאחר ובפועל הוא רק מחזק אותם כל פעם שקידם משהו פוליטי פנימי בעירייה. העיר ערד עברה טלטלה חמורה וקשה נוספת וכמו שאתם יודעים גם אדם חולה עם מעבירים אותו כמה ניתוחים קשים ללא זמן התאוששות בין ניתוח לניתוח לבסוף מת, במקרה שלנו המשמעות היא ועדה קרואה.

התחזית שלי לעתיד– לכל אלו שקוראים לטלי להתאחד עם ניסן בן חמו, זה לא יקרה ולאו דווקא בגלל שטלי לא רוצה אלא יותר בגלל שניסן לא רוצה, למקורותינו ידועים על מספר פגישות שנערכו עם בן חמו בהם סירב להצטרף לקואליציה, ופגישות אחרות אליהן הוזמן לגישור וסירב להגיע. בעיקר ניסן אינו מעוניין להצטרף לטלי, בגלל שאיחוד של ניסן עם טלי לא טוב לניסן פוליטית, ובפוליטיקה כמו בפוליטיקה, מה שטוב לנבחר לא חייב להיות בהכרח מה שטוב לעיר. ערד תמצא עצמה מנוהלת ע"י ועדה קרואה במהלך שנת 2015 לאחר שתקציב העירייה לא יצליח לקבל הסכמה מספקת במועצה , האם זה טוב או לאו רק ימים יגידו כי ועדה קרואה זה לעיתים בינגו ומגיעים אנשים מוכשרים כדוגמת גדעון בר לב או עמרם מצנע ולעיתים מקבלים עסקן פוליטי שכל עינינו הוא להעביר כמה שנים בתפקיד נחשב וזה הכול.

חשוב לומר – דעה זו מייצגת דעת יחיד ואינה באה להציג את דעת הרוב או חלילה לפגוע במי מהמועמדים.