הוסף למועדפים מערכת עיתון הצבי: 08-995-7777

ערד

והסביבה - ברוכים הבאים לערדניק, אתר החדשות המוביל בעיר ערד.

ועדת הכלכלה דנה בעניין ערד

מאת: מערכת עיתון הצבי writer
אודות הכתב: בן שיף
תאריך: 2014-11-05 21:03:02

ועדת הכלכלה של הכנסת, בראשות ח"כ אבישי ברוורמן, קיימה ביום שני דיון מיוחד במשבר התעסוקה וסגירת מפעלים בעיר ערד ביוזמת חברי הכנסת רוברט אילטוב ודב חנין, על רקע סגירת מפעל מגבות ערד וחשש לפיטורים במפעלים נוספים. בפתח הדיון אמר היו"ר ברוורמן כי הבעיה בישראל היא שהמדינה לא משקיעה בבניית תעשייה שמשלמת שכר ראוי לטווח ארוך, ובמצב כזה ערד היא רק הסימן שמעיד על מה שיקרה בפריפריה. "אנחנו לא מקימים תעשייה אלא רק הורסים תעשייה", אמר. היו"ר ברוורמן התייחס גם לפרסומים על המענק של 46 מיליון שקלים שצפויה אסם לקבל מהאוצר, וביקש לדעת האם אסם התחייבה שלא לפטר את העובדים במפעל בקריית מלאכי. עוד ביקש היו"ר לברר לגבי החשש לסגירת מפעל פלקסטרוניקס. עם זאת יש לציין כי נציגי אסם ונציגי משרד הביטחון, שהתייחסותם נדרשה לעניין פלקסטרוניקס, הוזמנו לדיון אך בחרו שלא להגיע.

ח"כ חנין אמר כי מציעים למפוטרי מגבות ערד עבודה בשכר מינימום או מפעלים חדשים שאולי יקומו בעוד שנתיים, בזמן שהם צריכים פתרון עכשיו. "אם נותנים לאסם 46 מיליון שקלים אפשר לתת גם להם כמה מיליונים שימשיכו להתקיים", אמר. ח"כ אילטוב הוסיף כי למרות שהוא יו"ר שדולת ההיי-טק בכנסת, עדיין צריך לסייע גם לתעשייה המסורתית. לדבריו, צריך קודם כל לטפל במשברים במפעל מגבות ערד ובפלקסטרוניקס, ולאחר מכן למנף את הפתרון באספקטים נוספים של עידוד תיירות ועוד. הוא הוסיף כי לוועדת הכלכלה יש את הכוח, כמו במקרים של "פיניציה" ו"מיקרון", למצוא פתרונות ונוסחאות להצלת המפעלים.

ראש עיריית ערד, טלי פלוסקוב, התייחסה למשבר הנוכחי ואמרה: "במדינה עד שמישהו לא נהרג לא מתקנים את הכביש. אם לא נפתור את הבעיה במהרה אז התושבים יעזבו ולא יהיה בשביל מי להשקיע בעתיד". עם זאת היא הוסיפה כי מצאה שיש לה שותפים בממשלה לסיוע לעיר. היא קראה להעניק למפעל סיוע בסבסוד מחירי הגז והמים, עד שיגיע צינור הגז לעיר, ואמרה כי למפעל חסרים רק 12 מיליון שקלים בשנה. "אם לא נמצא פתרון עכשיו, אז שיקום המפעל החדש בעוד כשנתיים לא יהיה את מי להעסיק כי אנשים לא יישארו בעיר", אמרה.

מנכ"ל ערד תעשיות טקסטיל, רונן יחזקאל, ציין למשל כי מחיר הגז שהוא משלם גבוה פי 3 מהמחיר ליחידת חום בארה"ב (שעומד על 3.8 דולר). לדבריו, אם המדינה הייתה מסייעת למפעל להתמודד עם הארנונה הגבוה, עם מחיר הגז והמים או עם הדרישות לטיפול בשפכים אפשר היה להציל את המפעל. ח"כ ברוורמן שב וציין כי אם מדינת ישראל היה מפקחת על מונופול הגז היא הייתה מסייעת בכך לתחרותיות של התעשייה בישראל.

נציג עובדי פלקסטרוניקס, אלברט גורדון, אמר כי מתוך 500 איש שעבדו במפעל לפני שנתיים נשארו רק 10, ועושים הכל כדי לזרוק גם אותם ממקום העבודה. זוהיר אבו עג'אג' ממגבות ערד סיפר כי הוא שירת בצבא, השתתף במבצע צוק איתן ואשתו אף עשתה שירות לאומי. לדבריו, מאז השחרור ומזה כ-7 שנים הוא עובד במגבות ערד, והעובדים במפעל מצפים מאנשי הציבור שיחזירו לעבודה אותו ואת 200 מחבריו שנזרקו לרחוב. מנכ"ל לוכסמבורג תעשיות המייצרת מוצרים כימיקלים להגנה על הצומח, דוד לוכסמבורג, אמר כי הוא מעסיק כ-100 עובדים במשך כ-40 שנה בערד. לדבריו, האגרות והבירוקרטיה לא מאפשרים לעסקים להתקיים במדינה. הוא ציין, למשל, כי את הפסולת הוא שולח למערב אירופה ולא לרמת חובב, כי המחירים ברמת חובב גבוהים כך שהם בכלל לא ברי השוואה. "המדינה לא עוזרת לתעשייה הרגילה, היא רק מפריעה", אמר.

ח"כ עומר בר לב אמר כי הציונות לא מעניינת את החברות, ומדיניות הממשלה בסוף עוסקת בטבלאות אקסל, ואם אין רווח מפעלים פשוט נסגרים. ח"כ איילת שקד ציינה כי הבירוקרטיה שמונעת אפשרות להוביל גז טבעי במשאיות היא פשוט "פולישוק". לדבריה, הסמכויות מפוזרות ב-4 משרדי ממשלה שלא מצליחים להחליט מי אחראי. היא התייחסה להקמת מפעל אסם בערד ואמרה כי הדבר לא נעשה בתיאום עם משרד הכלכלה. "כשהעובדים בקריית מלאכי שמעו על זה הם נחרדו", אמרה ח"כ שקד שביקשה לברר האם בכוונת אסם להקים מפעל חדש או להעתיק מפעל קיים. כאמור, נציגי אסם בחרו שלא להגיע לדיון. באשר להובלת הגז ציין ח"כ ברוורמן כי הוא פועל כבר למעלה משנה בנושא, ואף הקים ועדת משנה אולם שום דבר לא זז. הוא קרא לראש הממשלה להחליט מי האחראי ולאפשר לגז להגיע למפעלים. ח"כ נחמן שי אמר כי ביקר במפעל והבין שאם יגיע אליו הגז הוא יוכל להמשיך להתקיים. לדבריו, הוא פנה בעניין למשרד האנרגיה, בבקשה לטפל בנושא, שם נאמר לו כי "מדובר רק ב-10 מיליון שקל והמפעל יכול לעמוד בזה – פגישה עם השר בנושא הם לא יקבלו". ח"כ שי אמר בצער כי "כך מתנהלת מדינה ישראל, שנועדה להיטיב עם אזרחיה ולא רק עם טייקוניה".

היו"ר ברוורמן סיכם את הדיון וקרא לראש הממשלה להטיל את האחריות בנושא הובלת הגז על אדם אחד. "אם תוך שנה וחצי יהיה צינור גז ומחיר הגז יהיה תחת פיקוח אז המפעל יהיה תחרותי", אמר. הוא התייחס לנושא התיירות ואמר כי הוא לא מאמין שיקרה משהו אם משרד התיירות לא יקבל תקציבים, והוסיף כי "שר הכלכלה הוא אחראי על התעשייה והמסחר והוועדה פונה אליו ודורשת תשובות גם על מגבות ערד וגם בנושא אסם". ח"כ ברוורמן הוסיף כי הוועדה תמשיך לעקוב ותפעל על מנת לסייע לעובדים.