הוסף למועדפים מערכת עיתון הצבי: 08-995-7777

ערד

והסביבה - ברוכים הבאים לערדניק, אתר החדשות המוביל בעיר ערד.

עיר באבטלה: שלב המעשים

מאת: מערכת עיתון הצבי writer
אודות הכתב: בן שיף
תאריך: 2014-10-30 12:19:15

עיר באבטלה: שלב המעשים
"עיר באבטלה: שלב המעשים"

לאחר שבוע סוער במיוחד, שהתחיל בהודעה הקודרת על פיטוריהם של מאות תושבים ממפעל "מגבות ערד" ו"אלביט", החל שלב המחאה. בשבוע שעבר קיבלו מאות מתושבי ערד הודעות פיטורים מעבודתם. כ-170 עובדי "מגבות ערד" סיימו את תפקידם במפעל עקב סגירתו, ו-23 עובדים במפעל של חברת "פלקסטרוניקס" נשלחו לביתם עקב סיום פרויקט שביצעו עבור החברה. התחושות בעיר קשות, גם משום שמפעל 'מגבות ערד', הפועל בעיר משנת 1976 הוא אחד מסמליה של ערד. הצעד שננקט, נעשה לאחר שההנהלה החליטה להעביר באופן סופי את קווי הייצור אל מעבר לירדן, כך שבמרכז הלוגיסטי בערד יישארו 20 עובדים בלבד. יתר 160 העובדים, צפויים לעבור הליכי שימוע ויפוטרו עד סוף החודש.

מאות בני אדם הפגינו בבוקר יום שישי בכניסה לעיר. לקראת השעה 10:00 בבוקר התאספו המפגינים, שביניהם גם מפוטרי פלקסטרוניקס ומגבות ערד באחת הכניסות לעיר, הקימו מאהל והניפו שלטים הקוראים להתערבות של הממשלה. במהלך ההמולה שנוצרה במקום אף התנפלו מספר מפגינים על ראש עיריית ערד טלי פלוסקוב בזמן שהתראיינה לחדשות 2, בטענה כי היא אינה מייצגת אותם כראוי. בעקבות ההפגנה חסמה המשטרה את כביש 31 בכניסה המערבית של העיר. משהבינו המפגינים כי הם אינם מצליחים "לשתק" את התחבורה בעיר, צעדו כמה מאות מפגינים לכיוון באר שבע וחסמו את הציר לפני הכניסה לעיר בצומת המרומזר. המפגינים התיישבו על הכביש (31) וחסמו את הציר, דבר אשר הוביל גם לעימותים עם נהגים שאיבדו את הסבלנות. בדקות האחרונות פינתה המשטרה את המפגינים והציר נפתח לתנועה. גם הלימודים בבית הספר התיכון בעיר הושבתו.להערכת מארגני ההפגנה במקום נכחו למעלה מ-700 איש.

*שרשרת הפוליטיקאים

ביום שני התקיימה בעירייה ישיבה משותפת של הנהלת העיר עם סיעת ישראל ביתנו בראשות שר החוץ אביגדור ליברמן. ובנוכחות השרים עוזי לנדאו וסופה לנדבר ושישה חברי כנסת נוספים מטעם הסיעה. הישיבה שארכה כשעה היתה סגורה לתקשורת ובה עלו דרישות ראש העיר טלי פלוסקוב. שר החוץ ליברמן אמר בישיבה כי על הממשלה לקחת אחריות והוא עצמו מתכוון לפעול בנחישות בממשלה על מנת לסייע לערד בימים קשים אלה, והדבר יבוא לידי ביטוי כבר בישיבת הממשלה הקרובה, במליאת הכנסת ובוועדת הכלכלה.

ח"כ אורלי לוי אבקסיס שהייתה נוכחת בישיבה עקצה בדבריה את השר נפתלי בנט: "חסר פה מסביב לשולחן שחקן אחד מרכזי - שר התעשייה. מה התשובה שלו? הוא לא יכול לסגור תעשיות בלי לתת חלופות. לתת כל היום דוגמאות על אקזיטים זה יפה בין החבר'ה, אבל אילו פתרונות מספק שר הכלכלה לערד  ולפריפריה בכלל?"

זוהיר אבו-עגאג, אחראי משמרת מהפזורה הבדואית, העובד במפעל יחד עם חמישים עובדים נוספים מהמגזר סיפר לשר ליברמן שלחם בצה"ל וב"צוק איתן". "אנחנו לא רוצים לאבד את האימפריה של 'מגבות ערד'. במקום בהתנחלויות תשקיעו בתעשיות. בלי תעסוקה לאן נלך - לפשע?"

כמו תמיד, במקרים שבהם נערכים בערים בפריפריה סבבי פיטורים נרחבים, גם הפעם לא נפקד מקומם של הפוליטיקאים מהסיפור. הם אמנם לא סייעו למפעל המגבות הוותיק להינצל או פתרו את מצוקת המפוטרים, אולם כדרכם הגיעו במהלך השבוע האחרון לעיר ופיזרו הבטחות רבות. אביגדור ליברמן להגיע למפעל 'מגבות ערד': "באנו לשמוע את העובדים, לא באנו להבטיח הבטחות", הוא טען, וציין כי "אי אפשר להתעלם מהמצב בערד גם בדיונים שיהיו בכנסת. חברי הכנסת יתמודדו עם נושא התעסוקה ומצב המפעלים. אנחנו יכולים להתחייב רק לדבר אחד - לעשות את המקסימום".

עם זאת, מפוטרי המפעל לא התרשמו מדבריו ואחד מהם קרא לעברו מחצר המפעל: "אם לא באת להבטיח אז למה באת?". אם אתה בא, תבוא עם הצהרות", קרא לעברו מפוטר נוסף. "לבוא ולהגיד ל-200 מפוטרים 'אין לי הצהרות בשבילכם' זו בדיחה גרועה. עברנו את שלב ההבטחות". נוסף על כך, נשאו העובדים שלטים עליהם נכתב: "כסף לתעשיות ולא להתנחלויות" ו"כסף לערד ולשדרות ולא להתנחלויות".

ליברמן הוא האחרון בשורת שרים וחברי כנסת שהגיעו לעיר הדרומית בשבוע החולף. ראשונה להגיע הייתה חברת מפלגתו, ח"כ פאינה קירשנבאום. היא כינסה ביום שלישי שעבר את העובדים המפוטרים בבניין העירייה והבטיחה לסייע במציאת פתרונות שיובילו להמשך העסקתם. יומיים לאחר מכן הגיעו למפעל "מגבות ערד" חברי הכנסת אלי ישי ויעקב מרגי מש"ס. "זה אפשרי!", סיפר חבר הכנסת אלי ישי, "בתפקידיי כשר העבודה והרווחה וכשר התמ"ת בלמנו סגירת מפעלים במקומות רבים, כגון מפעל קלט אפיקים, גיבור סברינה, פניציה, ועוד. חייבים לעצור את הבזיון ולנהוג במוסריות חברתית ויהודית לפני שהתופעה תתפשט חס וחלילה למקומות תעסוקה נוספים. אין לנו מדינה אחרת". הם סיירו במפעל והבטיחו להעלות את מצוקת העובדים בכל פורום אפשרי. באותו יום הופיע במקום גם ח"כ איציק שמולי (העבודה).

בהמשך היה זה תורם של דב חנין מחד"ש ואילן גילאון ותמר זנדברג ממרצ להפגין נוכחות. הם הבטיחו להיאבק למען המפוטרים ואף הזמינו אותם להופיע בדיון של ועדת העבודה והרווחה של הכנסת כדי להשמיע את זעקתם. כמו כן, ראשת העיר, טלי פלוסקוב, נפגשה עם שר הכלכלה, נפתלי בנט, ושוחחה בטלפון עם שר השיכון, אורי אריאל, עם שר הרווחה, מאיר כהן, ועם השר לפיתוח הנגב והגליל, סילבן שלום.

גורם במשרד הכלכלה אמר השבוע כי אין סיבה להשקיע היום מיליוני שקלים במפעל שבסופו של דבר, על פי המאזנים הכספיים שלו, ייסגר בכל מקרה עוד כמה חודשים. ״אנשי המשרד פועלים מול ראש העירייה טלי פלוסקוב בניסיון למצוא מקור פרנסה לעובדים המפוטרים״, אמר הגורם.

ממשרד הכלכלה נמסר בתגובה כי ״המשרד פועל בשלב זה לסייע ככל הניתן לעובדי המפעל להשתלב מחדש בשוק העבודה, מאחר ולא נמצאה התכנות כלכלית להמשך פעילות המפעל. לפיכך, משקיע המשרד את מירב המשאבים, התקציבים וכוח האדם בטיפול בעובדים. שירות התעסוקה מרכז את בנושא בימים אלו".

עוד נמסר ממשרד הכלכלה כי "ביום ראשון הקרוב יתקיים יריד תעסוקה שבו ייקחו חלק מהעסקים מתחומי המלונאות , התעשייה , והתקשורת. למפוטרים יוצעו כ -300 משרות כאנשי החזקה , עובדי ייצור , אנשי תשתיות , טכנאי אלקטרוניקה חדרנים מלצרים ועוד".

העובדים הזועמים ותושבי העיר אינם מסתפקים במפגשים עם הפוליטיקאים, והחלו כבר לנקוט צעדי מחאה נגד הפסקת העסקתם. לאחר הפגנה בכניסה לעיר נגד מדיניות הממשלה והזנחת העיר, טוענים מארגני המחאה כי מדובר בצעד ראשון מני רבים שעוד יבואו. כעת מתוכננת עלייה ברגל לכיוון ירושלים ביום שני, ששיאה תהיה הפגנה מול משרד ראש הממשלה ביום רביעי.