הוסף למועדפים מערכת עיתון הצבי: 08-995-7777

ערד

והסביבה - ברוכים הבאים לערדניק, אתר החדשות המוביל בעיר ערד.

סוגרים את המפעל

מאת: מערכת עיתון הצבי writer
אודות הכתב: בן שיף
תאריך: 2014-10-23 00:03:51

סוגרים את המפעל
"סוגרים את המפעל"

מכה קשה לערד. מפעל המגבות הוותיק, "מגבות ערד", שקיים כבר כ-40 שנה, נסגר וכ-250 עובדים יפוטרו בלי שיש להם אלטרנטיבה תעסוקתית אחרת. החברה הקטינה בהדרגה את הפעילות בערד בתקופה האחרונה והעבירה את הייצור לירדן בגלל עלויות הייצור הגבוהות יחסית בישראל. במקביל, חברת "פלסטרוניק", שמבצעת עבודות קבלנות משנה עבור "אלביט" ומעסיקה 30 עובדים, שלחה מכתבי שימוע לפני פיטורים ל-23 עובדי הייצור של החברה וגם לאלו אין פיתרון תעסוקתי אלטרנטיבי.

"אף פעם לא ישבתי בבית", אומר ריטה משייב (49), אחת ממפוטרי אלביט. "אני צריכה עבודה לפרנס את עצמי. אנחנו גרים באזור בלי הרבה אופציות. היום השימוע. לא הודיעו לנו דבר. אני לא יודעת מה יהיה הלאה. ממה נחיה? אנחנו עובדי קבלן של אלביט דרך פלקסטרוניקס. לא איכפת לאיש מאיתנו. זה ברור שסוגרים. נותרה לנו הזמנה של כ-2,000 יחידות וזהו. בראש השנה הסבירו לנו שנכנס עוד פרויקט, שהכל בסדר. אבל שיקרו לנו".

בעיריית ערד רואים בפיטורים של עובדי הקבלן של אלביט סממנים להפרת ההסכם של החברה. ראש העיר טלי פלוסקוב, שבעלה היה ממפוטרי מגבות ערד, התייחסה למכה הכפולה של העיר - פיטורי העובדים במגבות ערד ופלקסטרוניקס: "סגירת המפעלים היא ההיפך הגמור לאמירות הרבות הנשמעות על פיתוח הנגב. על הממשלה לבנות תוכניות ייחודיות של הטבות ליזמים ומשקיעים כדי להתגבר על המרחק ממרכז הארץ ואני מצפה שכך יעשו. פיטורי עובדים אינם הפסד של תושבי ערד בלבד, אלא של הנגב בכלל ומדינת ישראל כולה". פלוסקוב הוסיפה וסיכמה: "נילחם על העיר הזו, אבל אם לא תהיה תעסוקה אנשים יילכו. אני צריכה לקבל כלים מהממשלה כדי להשאיר אותם פה".

פאני אדרי, בת 59, עובדת כבר 31 שנה במגבות ערד, פוטרה השבוע מעבודתה: "המפעל הזה היה פנינה", מספרת פאני, "היו קורים לנו מפעל 'הייטקסטיל', ב-2006 חגגנו 30 שנה ברוב פאר והדר והמפעל היה בשיא תפארתו ופריחתו, היינו מייצאים לכל המלונות המובילים בעולם. אנחנו כמו משפחה פה, רוב העובדים עובדים כבר 20-30 שנה והם אנשים שאהבו את המקום הזה והאנשים פה. זה מקום שטוב היה לעבוד בו. ההנהלה נתנה לנו תחושה של בית. היה כיף ונעים לעבוד ובאנו בשמחה כל יום לעבודה. ביום שהודיעו על הסגירה, עובדים לא התלהמו, רק שמעת אנחות ובכי, זה היה פשוט עצוב".

מהנהלת 'מגבות ערד' והבעלים נמסר כי בכוונתם לפצות את העובדים באופן מלא, ומעבר למתחייב בחוק, והם יעשו כל שביכולתם על מנת לתמוך בעובדים ולסייע להם במציאת מקור פרנסה חלופי. "מדובר ביום קשה ועצוב לבעלי החברה שהקימו את קו הייצור בערד, תמכו בו והשקיעו בפיתוחו לאורך ארבעה עשורים, מתוך רצון לפתח את יישובי הפריפריה בישראל ולתרום להגדלת היצע מקומות התעסוקה בהם".

עוד נמסר כי למרות סגירת קו הייצור, "החברה תמשיך להעסיק עשרות מעובדיה, שיספקו שירותי פיתוח, שיווק ולוגיסטיקה לקבוצת סטנדרט טקסטיל בעולם. המרכז הלוגיסטי שיישאר בערד, ימשיך לתמוך בלקוחות החברה לספק להם את כל ההזמנות, הקיימות והעתידיות, באמצעות מפעליה האחרים של החברה בעולם".

 

בחברה ציינו כי הסיבה לסגירת המפעלים היא עלויות הייצור הגבוהות והבלתי תחרותיות בישראל ביחס למדינות כמו הודו, סין, פקיסטן, ואפילו ארה״ב, בה נהנים יצרני הטקסטיל מסיוע ממשלתי. בין היתר צוין כי מחירי הארנונה הגבוהים לתעשייה, וכן היעדר העברת צינור הגז בערד השפיעו על חוסר הכדאיות הכלכלית. למרות זאת, ההערכות בענף הטקסטיל הם כי הייצור במפעלי מגבות ערד עבר לירדן דווקא.

אחד ממנכ"לי פלקסטרוניקס, גיא טל, מסר כי לעיתים הם נאלצים לפטר עובדים בעקבות הפסקת הזמנות. "אם אלביט הפסיקו אין לנו מה לעשות. לפעמים אנחנו שוכרים עובדים לתקופות קצרות". כאשר עומת עם העובדה כי המפוטרים הם עובדים וותיקים לא הסביר את הדברים. לדבריו, כל יום במשך כשנה הסענו את עובדי המפעל מערד לאופקים, על חשבונם. עשינו כמיטב יכולתנו".

 

*עכשיו:ההפגנות

עשרות מתושבי ערד ומהעובדים המפוטרים ממפעל "מגבות ערד" הפגינו בבוקר יום רביעי בכניסה לעיר. הם קוראים לממשלה להתערב באופן מידי ולסייע לעיר, לפני שתקרוס כלכלית. חלק מהתושבים אף הקימו אוהל מחאה בכניסה לעיר והודיעו כי הם מתכוונים לשהות בו עד שיימצא פתרון למצב הכלכלי של העיר.

"המטרה שלנו היא אחת: בירושלים חייבים לשמוע את קולנו ולהבין את המצוקה שאנחנו נמצאים בה", אמרה פלוסקוב. "הכל תלוי בהם. שוחחתי עם ליברמן, מאיר כהן, סילבן שלום ואורי אריאל, ואלה השרים שיעזרו לנו. אני מקווה שבישיבת הממשלה ביום ראשון יידעו להציג תוכנית לסייע לנו, ואולי אפילו להחזיר את הגלגל אחורה".

"אלה תושבים טובים שאיכפת להם", הוסיפה נעמי, העובדת בחברת כוח האדם שהעסיקה את העובדים במפעל. "כרגע אני עורכת שימועים לעובדים, וגם אני צפויה לאבד את מקום העבודה שלי". עובדי המפעל מתכננים לקיים הפגנה נוספת, גדולה יותר, ביום שישי הקרוב, בה ישתתפו גם תושבי העיר.