הוסף למועדפים מערכת עיתון הצבי: 08-995-7777

ערד

והסביבה - ברוכים הבאים לערדניק, אתר החדשות המוביל בעיר ערד.

25 שנה לברית ערים תאומות עם דינסלאקן, גרמניה

מאת: מערכת עיתון הצבי writer
אודות הכתב: מערכת עיתון הצבי
תאריך: 2014-10-07 20:35:22

25 שנה לברית ערים תאומות עם דינסלאקן, גרמניה
"25 שנה לברית ערים תאומות עם דינסלאקן, גרמניה"

ראש העיר טלי פלוסקוב, סגנה, דודי אוחנונה ומשלחת תלמידים

ייצגו את ערד בטקס מרשים שנערך בדינסלאקן

עשרים וחמש שנים חלפו מאז נחתמה מגילת הידידות בין הערים ערד ודינסלאקן, מגרמניה. עשרים וחמש שנים ארוכות, עם עליות ומורדות, ראשי ערים מתחלפים ויוזמות שעולות ומשתנות. ובכל זאת, מדובר בתקופה ארוכה שמעידה ללא צל של ספק על רצון אמיתי של שתי הערים, להיות מחוברות זו אל זו בקשר עמוק.

לאחרונה התברר עד כמה הרצון הזה באמת חזק. לפני כשבועיים קיימה עיריית דינסלאקן טקס מרשים לציון חצי יובל לברית עם ערד והזמינה אליו את ראש עיריית ערד, טלי פלוסקוב וסגנה, דודי אוחנה, את משלחת תלמידי תיכון אורט ששהו בעיר במסגרת חילופי משלחות נוער וכמובן שלטקס הוזמנו כל תושבי דינסלאקן. הטקס נערך בבית התרבות העירוני ואל הבמה עלו ראשי הערים, סגניהם ואנשים המלווים את הקשר בין הערים. מתנות רשמיות הוחלפו ונישאו נאומים הדדים על הקשר המיוחד שנרקם ועל חשיבותו. בנאומה אמרה פלוסקוב כי, "אצלנו בערד, למרות שחיילים רבים מהעיר גויסו למבצע, ובדרום הארץ (האזור שלנו) המשיכו להישמע אזעקות וליפול טילים, ידענו לשמור על חיי השגרה בעיר. לשמחתנו, זכינו לחברים כמוכם מעבר לים. קיבלנו עידוד רב מהידיעה שיש אנשים רבים שתומכים בנו ושמחזיקים לנו אצבעות. בעוד אנחנו חיים באווירת מלחמה, הרגשנו את הפעילות הגדולה לקראת הטקס הזה ומצב רוחנו התרומם. היה זה הסימן הכי טוב עבורנו שהחיים ממשכים בעולם הגדול, ושאנחנו גאים להיות חלק ממנו. אני מתחייבת להמשיך ולטפח את הקשר המיוחד הזה בין דינסלאקן לערד, ובעיקר לטפח את הקשר בין תושבי שתי הערים שלנו. אמשיך לעודד את חילופי משלחות הנוער, ובעתיד אני מקווה שנוכל להרחיב את המפגשים כך שיהיו גם בין פעילים קהילתיים, אמנים ושגרירים של רצון טוב.

*חילופי משלחות

הקשר הראשוני בין ערד לדינסלאקן נוצר בימיו של ראש העיר אברהם (בייגה) שוחט, בתיווכו של משרד החוץ. שנה לאחר מכן, היה זה ראש העיר לשעבר בצלאל טביב שידע להעמיק את הקשרים בין הערים וביחד עם נדיה גרניץ, דוברת העירייה לשעבר, התמסדו הביקורים ההדדיים וחילופי המשלחות.

השנה הייתה זו השנה ה- 15 בה מתקיימת מסורת חילופי משלחות הנוער שהחלה ביוזמתן של גבי קהנה מגרמניה ופטריס פרז מערד. התלמידים המשתתפים הם תלמידי י' יא' שמעוניינים להצטרף למשלחת והם עוברים מבחנים וראיונות והכנה ולא בהכרח על פי ציוניהם. התלמידים מתארחים בבתי תלמידים, נפגשים בביה"ס בכיתות, מכינים מצגות על ישראל וערד, משוחחים על נושאים של בני נוער, מטיילים באתרי זיכרון יהודיים העיר, מטיילים בברלין במוזיאון השואה ובמוזיאון היהודי ובאתרי תיירות. התלמידים מגרמניה המגיעים לארץ מטיילים בערד, ים המלח, אילת, מצדה, נפגשים עם תלמידים בכיתות, מכינים מצגות, יוצאים לבלות יחד. נוטלים חלק בטקסים בית - ספריים ביום הזיכרון ועצמאות.

*תכנית קדימה

בישיבת עבודה שהתקיימה בלשכת ראש עיריית דינסלאקן ביום האחרון לביקור, הוחלט כי שתי הערים תרחבנה את הפעילות לחילופי משלחות תושבים, של אמנים, הזמנה הדדית להשתתפות בתחרויות ספורט והזמנה למקהלה מערד להופיע בפסטיבל מקהלות בגרמניה. המערכות העירוניות כבר החלו בעבודתן.