הוסף למועדפים מערכת עיתון הצבי: 08-995-7777

ערד

והסביבה - ברוכים הבאים לערדניק, אתר החדשות המוביל בעיר ערד.

הטבת המס: המאבק העירוני יצליח?

מאת: מערכת עיתון הצבי writer
אודות הכתב: מערכת עיתון הצבי
תאריך: 2014-10-07 20:34:18

מסתמן: הפנייה לבג"ץ וההפגנות הכריעו, ותושבי ערד ימשיכו ליהנות מהטבת המס גם בשנים הבאות

תקציב המדינה שאמור לקבל השבוע את אישור הממשלה נושא בשורה חשובה לתושבי ערד: ככל הנראה אנחנו נמשיך ליהנות מהטבת מס הכנסה, ולא תהיה פגיעה בשכר העבודה ובהכנסה השנתית של כל אחד מאתנו.

הטבת המס תישאר לתושבי ערד בזכות המאבק שהובילה העירייה בראשות טלי פלוסקוב, יחד עם תושבים רבים. מאבק שנמשך יותר משנתיים כלל עתירה לבג"ץ, עריכת הפגנות, עצרות מחאה, פעילות פוליטית של ראש העיר עם שר החוץ אביגדור ליברמן ועם ראשי רשויות אחרות דומות במצבן לערד, ועוד. לכולם היה ברור שהמאבק מתמקד בהשארת ההטבה לתושבי ערד ולא ביישובים שכנים.

הצעת החוק שאמורה לקבל אישור בממשלה (הדברים נכתבים לפני תום ישיבת הממשלה) קובעת כי החל משנת 2016 יינתנו הטבות מס ליישובים רבים במדינה בהתאם לקריטריונים אחידים. בין הקריטריונים: דירוג סוציו-אקונומי, מרחק פריפריאלי ומרחק מהגבול.

מהצעת חוק התקציב עולה כי לערד ולארבעה יישובים נוספים (ביתשאן, חצורהגלילית, מועצהאזורית  איילות, ומועצהאזורית ערבהתיכונה) הוקדש סעיף מיוחד. סעיף זה קובע כי תושבי ערד ימשיכו ליהנות מהטבת המס כפי שהיה עד כה גם במהלך שנת 2015. שנה לאחר מכן, החל מינואר 2016 ייהנו תושבי ערד מהטבת מס בהתאם לקריטריונים האחדים שצוינו לעיל. הערכה היא כי לא צפוי שינוי משמעותי בגובה הטבת המס משום שערד נמצאת בדרוג סוציו- אקונומי 5 (נמוך יחסית) ובדרוג גבוה מבחינת "המרחק הפריפריאלי".

בעיה אחת נותרה בעינה בחוק התקציב. חודשים נובמבר- דצמבר שנה זו אינם נכללים במסגרת חישוב הטבת המס, ועלול להיווצר מצב שבחודשים אלה לא יקבלו התושבים את ההטבה המגיעה להם. במקרה זה, מתכוונת העירייה לחזור ולפנות שוב לבג"ץ כדי להמשיך את רצף ההטבה גם בחודשיים אלה.

טלי פלוסקוב: "אני שמחה שהמאבק שלנו הבהיר לכולם שיש לשמור על עקרונות צדק ושוויון גם כשמדובר בהטבות מס. לא היינו אף פעם נגד רשויות אחרות אלא פעלנו לטובתם ולרווחתם של תושבי ערד."