הוסף למועדפים מערכת עיתון הצבי: 08-995-7777

ערד

והסביבה - ברוכים הבאים לערדניק, אתר החדשות המוביל בעיר ערד.

פרויקט הפרדת פסולת יוצא לדרך!

מאת: מערכת עיתון הצבי writer
אודות הכתב: נעה כהן קיסינגר
תאריך: 2014-10-07 20:30:25

פרויקט הפרדת פסולת יוצא לדרך!
"פרויקט הפרדת פסולת יוצא לדרך!"

נעה כהן קיסינגר – רכזת קיימות ומיחזור, היחידה הסביבתית נגב מזרחי

החל מהחודש הבא נתחיל להפריד פסולת בבתינו. רגע לפני, יעברו נציגי עירייה מבית לבית, יסבירו על הפרויקט , יחלקו פח חום לפסולת אורגנית ושקית כתומה לאריזות  וברחובות העיר יוצבו פחים ייעודיים בצבעי חום ירוק וכתום.בכך, תצטרף ערד לרשימת הערים המובילות, אשר בחרו לקחת אחריות על הפסולת שלהן במטרה להקטין את השפעתן הסביבתית  ולתרום לסביבה ירוקה ולעתיד ירוק לנו ולילדינו.

 

נעה כהן קיסינגר – רכזת קיימות ומיחזור, היחידה הסביבתית נגב מזרחי

 

ערד עומדת לקראת מהפכה של הפרדת פסולת במקור (בבית) ומיחזור האשפה.  מעתה,  נשליך את הפסולת האורגנית לפח חום  ואת האריזות לפח כתום .

לפח הרגיל, הירוק,  נשליך רק את  מה שאינו מתאים לזרמים האחרים- הפסולת שאינה  ניתנת למיחזור.

בבנייני המגורים  יוחלפו מכולות האשפה בפחים מוטמנים ובשכונות בתי הקרקע  יוצבו מקבצי פחים במסתורים אסתטיים לכל מספר בתים. פחים ייעודיים לבקבוקים, מתכת, זכוכית, נייר, קרטון וטקסטיל יישארו במרכזי המיחזור הפזורים בעיר.

 

*הזבל שלנו  בידיים טובות

היות ומהלך ההפרדה הינו מהלך מאוד חשוב ומורכב, הדורש הן מצד הרשות והן מצד התושבים שינוי תפיסתי והתנהגותי, בחרה העירייה להיעזר ביועץ הטוב ביותר בתחום, עמיעד לפידות שמו, מי שהיה הראשון לזהות את חשיבות הפרדת הפסולתבארץ.

 

לפני כחמש שנים  בחור בשם עמיעד לפידות החליט להציל את העולם על ידי הקטנת הפסולת הביתית המוטמנת הגורמת נזק לכדור הארץ.

לפידות החל לשכנע את שכניו ביישוב להשתתף בניסוי שהציע. "כמעט חצי מפח האשפה הביתי שלנו הוא שאריות מזון והחומר האורגני הזה הוא הדומיננטי ביותר בפח האשפה של משפחה ישראלית ממוצעת. הוא גם זה שיוצר את כל הנזקים השליליים של הפסולת - ריח, מפגעים, תשטיפים, מזיקים, שינויים בלתי צפויים במזג האוויר, וכדומה", לשואלים מה צריך לעשות כדי להקטין את הנזקים הללו הוא ענה: "הכי פשוט זה לא לערבב את הפסולת! את שארית התפוח שאכלנו לזרוק לפח ייעודי לפסולת האורגנית ולא לערבב עם שאר החומרים בפסולת. בצורה כזו נוכל למחזר את הפסולת האורגנית הזו ולדאוג שהחומרים יחזרו לאדמה ויזינו אותה. בזכות ההפרדה הזו נוכל למחזר גם את שאר מרכיבי הפסולת היבשה כמו מתכת, פלסטיק, נייר וכדומה".

השכנים השתכנעו וביצעו את הפרדת הפסולת לפי תורת עמיעד וראו כי טוב הדבר. בתוך שנה כל המושב כולו ביצע את ההפרדה. חמש שנים אחרי, עשרות קהילות לקחו על עצמן לתרום את חלקן לכדור הארץ. לפידות לא הסתפק בכך והציג את משנתו בפני השר לאיכות הסביבה דאז, גלעד ארדן. כבוד השר השתכנע גם הוא בחשיבות העניין ונתן את הרוח הגבית והכספית להנחלת הפרויקט

עכשיו כשעמיעד אתנו, ניצלנו זאת לשאול אותו כמה שאלות.

 

*בית מאדמה וקש

מתי התחלת להתעניין בקיימות?

האסימון אצלי נפל בקורס מבוא לאקולוגיה בתחילת שנות ה- 90, באותו קורס נדרשנו לקחת תחום מסביבת החיים שלנו ולבחון אותו באמצעות הכלים שקיבלנו בקורס. כקצין בחיל הים החלטתי לקחת את הנמל הצבאי. במסגרת העבודה גיליתי שים-התיכון, הים שאותו אני כה אוהב, בו גדלתי ושירתתי, הוא אחד הימים המזוהמים בעולם. עוד למדתי שאחד המקומות המזוהמים בים תיכון (אז בכל אופן) הוא מפרץ חיפה. כ- 30% מהזיהום של המפרץ הגיע, מהנמל. וכ- 90% מהזיהום של הנמל, הגיע מהנמל הצבאי. פתאום קלטתי שפעולות יום יומיות שאני וחברים שלי עושים כדי לשמור על המדינה בעצם פוגעים באותה המדינה. הבנתי שעם כל הכבוד לצבא, ויש כבוד, בסוף על מה נשמור? על נחלים מזוהמים? על ערימות פסולת? על קרקע מורעלת? על מה אנו שולחים את מיטב בנינו להגן? אז הבנתי שיש צורך לעשות מעשה. בסוף גם הבנתי שמי שצריך לעשות את המעשה הזה זה כנראה אני. סיימתי את הקריירה הצבאית שלי, אחרי 13 שנים, כדי לפעול בחזית אחרת החזית הסביבתית חברתית.

 

איך מגיע איש צבא קבע לעשות קומפוסט?

כאשר חשבתי איך ניתן לחולל שינוי בקנה מידה גדול מיד הגעתי לנושא הפסולת. אנו, אזרחי מדינת ישראל נמצאים באחד המקומות המובילים בעולם בייצור אשפה לאדם. כבוד מפוקפק מאוד. פסולת כולנו מייצרים כל יום וכל היום, אבל דרך הדפקט ניתן לייצר אפקט. כ- 20% מגזי החממה שאנו מייצרים בישראל מקורם בפסולת האורגנית המגיעה למטמנות שלנו. זאת אומרת ששנה הבאה יהיה לנו קיץ חם יותר וחורף משוגע יותר בין השאר כי אין לנו מושג איך לטפל בפסולת שאנו מייצרים. אם באמת ניקח אחריות על האשפה שלנו נוכל לצמצם את הפסולת ההולכת להטמנה למינימום של פחות מ- 20%. זה יתרון אדיר שיכול להוביל לפתרון משמעותי.

 

לאחרונה זכה הבית שלך כ"בית הירוק ביותר במדינה" – מה מיוחד כל כך בבית שלך?

כאשר החלטתי שאני בונה בית, הצבתי לעצמי3 עקרונות. האחד – שהוא יהיה הכי ירוק שאפשר. השני, שהבית יעמוד בחוקי התכנון והבניה, העיקרון והשלישי שרינת, אשתי, תסכים לגור איתי בבית הזה. כך יצרתי בית שהשלד שלו הוא ממכולות שזוכות לשימוש חוזר, בידוד חיצוני מעולה עם חבילות קש, חבילות שאני ייצרתי. את הקירות הפנימיים  לבית הכנתי מלבני אדמה מאדמה מקומית. הבית הזה לא צריך מזגן בקיץ וכמעט שלא צריך חימום בחורף. חוץ מזה הבית אוסף מי טל - כ- 50 ליטר בממוצע בלילה. צריכת המים שלנו בבית נמוכה מאוד, כ- 60 ליטר לאדם ליום (הממוצע בארץ כ- 175 ליטר לאדם ליום) וזה כולל את הגינה הגדולה שעמוסה בעצי פרי. צריכת החשמל שלנו בבית היא שליש מהמקובל בארץ. כך שאם כולם יבנו כך נוכל לסגור לפחות חצי מתחנות הכוח הפחמיות. אם כולם יחיו כמונו לא יהיה צורך להתפיל מי ים למשל. בקיצור הבית שלנו מראה שבהחלט ניתן לעשות דברים אחרת.

 

זכית בפרס "הגלובוס הירוק" ובפרס למצוינות סביבתית. בשנה שעברה הוגדרת כאחד מ- 100 האנשים מחוללי השראה במדינה - על מה ולמה זכית בכל התארים הללו?

את הפרסים הללו קיבלתי על המהפכה הסביבתית שהצלחתי לחולל בארץ, בעיקר בתחום הטיפול בפסולת. יצרתי מודל של חקלאות בת קיימא - שעם כל יום שעובר העולם עשיר יותר באוויר נקי ובמי תהום איכותיים. לאחר הצלחת מיזם הפרדת הפסולת הביתית בזיכרון יעקוב נפגשתי עם השר גלעד ארדן, אז בתחילת דרכו כשר להגנת הסביבה, והצגתי לו את תפיסת עולמי ואת כל הצלחת 60 המיזמים שמפרידים אשפה במקור. השר ארדן כנראה התרשם. לימים הוא הגדיר את הפגישה הזו כפגישה ששינתה את חייו. כתוצאה מכך מדיניות המשרד להגנת הסביבה השתנתה והמשרד החל לתמוך ברשויות מקומיות בסיוע משמעותי לקידום מיזמים של הפרדת אשפה במקור. זוהי "קיימות" בכל מובן המלה.

איך זה לעבוד עם ערד? ואיך אתה רואה את עתיד ההפרדה בעיר?

לאורך העשור האחרון נתקלתי בהמון קהילות ורשויות מקומיות שרצו ליישם מיזמים של הפרדת אשפה. לא כל המיזמים הצליחו. כאשר ערכנו ניתוח של מתי מיזם הצליח ראינו חוט מקשר וזה המחויבות והנכונות של הרשות המקומית על כל גורמיה ורבדיה להצליח במשימה. אני מאוד אוהב להגיע לערד כי אני קולט שיש כאן רשות מקומית שממש רוצה את המיזם הזה. המחויבות של כל מקבלי ההחלטות בעירייה ממש מרגשת אותי. לכן אני בטוח שהפרויקט בערד יצליח הרבה מעבר למצופה.

בחודש הבא גם בערד יתחילו בהפרדה. נציגים מטעמנו יעברו בבתים ויחלקו פחי אשפה

"המפגש הישיר הזה עם התושבים היא הזדמנות מצוינת להעביר את המסר ובעיקר להדגים איך עושים זאת נכון. הרעיון הוא שהמדריכים יעברו מבית לבית ויסבירו את הרעיון בקצרה, למה זה חשוב להפריד וינסו לרתום את כולם. הנציגים יתנו למשפחה את הפח החום לפסולת האורגנית ושקית כתומה לאריזות. הם יסבירו איך עושים זאת נכון וממש מדגימים עם השאריות למשל של ארוחת הערב. לאחר מכן המשפחה כבר ישר מתחילה לקחת אחריות על הפסולת וכך הפרויקט יוצא לדרך.

בימים אלו אנו מתחילים בגיוס מדריכים להדרכה מדלת לדלת,  למי לדעתך מיועד התפקיד הזה ולמה כדאי להשתתף הפרוייקט ההדרכה

"מי שמתאים להדריך זה כל מי שאוהב אדם ואדמה שיכול להעביר מסר בצורה בהירה ועניינית. אנו ממליצים שהמדריכים יהיו אחרי שרות צבאי ועם קצת ניסיון בהדרכה, למרות שזה לא מחייב. זוהי עבודה מאוד מעניינת, פוגשים הרבה אנשים מכל הסוגים ומפגש עם תושבים הוא תמיד מעניין. אני אישית מאוד אוהב את המפגש הזה, אני אוהב את העם שלנו על כל צבעיו וגווניו וכל פעם יש לי הזדמנות להכיר עוד פרטים בתשבץ המדהים הזה שמרכיב את המדינה המאוד מיוחדת שלנו. מי שלוקח חלק בהדרכה זו בעצם ממלא שליחות שמטרתה בטווח הקצר ובעיקר הארוך להפוך את המקום שלנו למקום טוב יותר. זוהי שליחות מקסימה".

 

*מתי זה מתחיל, כל פרויקט ההפרדה?

לקראת סוף חודש  נובמבר תחל ההסברה מדלת לדלת. ההסברה תתמקד תחילה בבתים הפרטיים ובמהלך השנה גם בבניה הרוויה בה יוחלפו מכולות האשפה בפחים מוטמנים .המעוניינים לקחת חלק בפרויקט חשוב זה וגם למי שרק מתעניין,  ב26 לאוקטובר בשעה 20:00-21:30 באולם חצב במתנ"ס, יתקיים  עם עמיעד לפידות מפגש הכרות והסברה לגבי מערך ההדרכה מדלת לדלת.

 

אז זהו, פרויקט ההפרדה יוצא לדרך. לדרך המסומנת בצבעי חום, כתום ירוק. עם מחויבותם המלאה של הרשות ושל עובדי העירייה ,עם מסירותם של עובדי מחלקת תברואה שבזכותם אנו יוצאים לדרך זו בבטחה וכמובן עם המדריך הכי טוב שיש. לכן, לבטח לא נאבד את הדרך.