הוסף למועדפים מערכת עיתון הצבי: 08-995-7777

ערד

והסביבה - ברוכים הבאים לערדניק, אתר החדשות המוביל בעיר ערד.

נשימות אחרונות?

מאת: מערכת עיתון הצבי writer
אודות הכתב: מערכת עיתון הצבי
תאריך: 2014-09-23 20:42:30

נשימות אחרונות?
"נשימות אחרונות?"

תושבי ערד יצאו בשישי האחרון למיצג אפוקליפטי ברחובות תל אביב, וביקרו גם במצעד האקלים שהתקיים ביום ראשון בכיכר הבימה

תושבי ערד יצאו בשישי האחרון למיצג אפוקליפטי ברחובות תל אביב, במחאה על הכוונה לאשר הקמת מכרה פוספטים בצמוד לעיר. המשתתפים במיצג עטו מסיכות אב"כ ולבשו חולצות עם הכיתוב: "גם אתם רוצים להקריב את חייכם לאחים עופר?" ומאחור "גם אני נגד מכרה פוספטים בערד". המשתתפים הלכו בשקט לאורך שדרות רוטשילד, סינמטק תל אביב וברחבי מתחם שרונה, ומשכו את תשומת הלב של העוברים והשבים, שחלקם נחרדו ואחרים צילמו וביקשו לשמוע פרטים נוספים. נוכחות נרשמה בכיכר הבימה בראשון האחרון כשקבוצת תושבים הגיעה ל"מצעד האקלים", אירוע של עמותות אקולוגיות מכל הארץ, שם חילקו פלאיירים והניפו כרזות. כחלק מהפעילות התקיימה פעילות בשבת אחרי הצהריים על כביש 31 מול המכוניות העולות מים המלח. משפחות שלמות הגיעו על ילדיהן, תופפו, החזיקו שלטים ועודדו את המכוניות של הנופשים העולים מים המלח לצפור לתמיכה במאבק.

 

המאבק הסביבתי הארוך בישראל, מאבק הפוספטים בבקעת ערד, עלול להגיע לסיומו בשבועות הקרובים. לאחר שמשרד הבריאות החליט להתנגד סופית לתוכנית "שדה בריר", סללה מדינת ישראל עבור כי"ל מסלול עוקף לאישור מהיר של כריית הפוספטים ללא הליך התנגדויות: בימים הקרובים יונח על שולחן המועצה הארצית לתכנון ובנייה מסמך מדיניות למשק הפוספטים הכולל המלצה להגדיל את תעשיית הפוספטים בישראל, ולהעדיף את חלופת הכרייה בבקעת ערד.

ערד שוכנת על אחד ממרבצי הפוספטים האיכותיים והנגישים ביותר. אף כי הפוספטים בבקעת ערד לא נמנו עם נכסיה של חברת הפוספטים הממשלתית עם הפרטת החברה לישראל בשנות ה-90 (שהיו מוכרים כבר אז) עושה בשנים האחרונות חברת כיל דשנים מאמצים כבירים לקבל זיכיון לכריית סלע פוספט בבקעת ערד. בעמותת "רוצים לחיות בלי מכרות" חוזרים ומתריעים זה שנים שהמדובר הוא במתנת חינם בערך של עשרות מיליארדים לחברה פרטית, ללא מכרז וללא תמורה – ובמחיר כבד של עלייה בתחלואה ובתמותה בערד.

בשנים האחרונות התנהל ויכוח ארוך בין כי"ל לבין משרד הבריאות באשר להיקף הנזקים הבריאותיים שתגרום הכרייה. מאז שנת 2008 דרשה כי"ל למנות מומחה בינלאומי בלתי תלוי לבדיקת הנושא תוך הבטחה שאם זה יקבע שהכרייה מסוכנת, תחזור בה מבקשתה לכרות באיזור.

אף כי ראש הממשלה בנימין נתניהו לא התבטא בנושא, הלחץ לאישור הכרייה מגיע היישר ממשרדו, כאשר לפני שנים אחדות אף נעשה שימוש במזכיר הצבאי של הממשלה ובתואנת הצורך הביטחוני בכרייה – דבר שהתברר בבג"צ כתירוץ, ושעדיין מצוי בחקירת מבקר המדינה.

צמד המילים "כרייה וחציבה" הוכנס לתיקון 102 לחוק התכנון והבנייה שנודע כרפורמת הפרגולות, ועם אישור מסמך המדיניות והכנסתו לתוכנית המתאר הארצית (תמ"א 14ב') ניתן יהיה לאשר את הכרייה בות"ל ללא הליך תכנוני וללא הליך התנגדויות.

מסמך המדיניות החדש שנוסחו הסופי טרם פורסם, מכיל המלצה להגדיל את כמויות הפוספטים לכרייה עם השנים, מבלי לדאוג לחלק כלשהו של הפוספט הישראלי לשימוש השוק המקומי.

מאז נודע לאחרונה על המהלך המתוכנן, התעוררה בערד מחאה ציבורית רחבה ואל מטה המאבק שהוקם במרכז הצעירים בעיר כבר הצטרפו מאות מתנדבים מתושבי העיר. "הורגים כאן עיר, בשביל מתנה לעשיר", אומר יו"ר עמותת רוצים לחיות בלי מכרות, גילי סופר, "כל ערימת השקרים, המספרים המנופחים, והספינים שבעולם לא יוכלו לנצח את האמת: מדובר כאן בשילוב לא יאמן של שוד משאבי הטבע הלאומיים על חשבון כל דבר אחר שיש בסביבה: הדורות הבאים, ערכי הטבע והמורשת, המרקם הכלכלי והתרבותי, ומעל לכל - חיי אדם".