הוסף למועדפים מערכת עיתון הצבי: 08-995-7777

ערד

והסביבה - ברוכים הבאים לערדניק, אתר החדשות המוביל בעיר ערד.

בן ערד ייזם וביצע פרויקט לצביעת הפסל של תומרקין במצפור

מאת: מערכת עיתון הצבי writer
אודות הכתב: מערכת עיתון הצבי
תאריך: 2014-08-20 19:47:54

בן ערד ייזם וביצע פרויקט לצביעת הפסל של תומרקין במצפור
"בן ערד ייזם וביצע פרויקט לצביעת הפסל של תומרקין במצפור"

גבריאל ריזינשוילי, בן ערד אשר לומד משפטים וממשל באודסה, החליט לנצל את החופשה בארץ בין הסמסטרים כדי לעשות קצת טוב בעיר נעוריו. בעלי העסקים ובני הנוער בערד לא נשארו אדישים ותרמו רבות להצלחת המשימה

אין אחד בערד שלא מכיר את הפסל של תומרקין במצפור. במשך השנים הפסל הפך לסימן היכר של ערד בגלל מיקומו המושלם על הרקע המדברי של ים המלח. אחד המקומות היפים במזרח התיכון, אם תרצו. הפסל של תומרין ניצב בגאווה במרכז נוף זה. אך בגלל היותו לבן ובולט, הוא גם מושך את חובבי הוונדליזם והגרפיטי. בחופשתו האחרונה של גבריאל ריזינשוילי, סטודנט למשפטים וממשל באקדמיה של אודסה, הוא כמובן הגיע להנות מהנוף המדהים של המצפור. מראות הגרפיטי על הפסל של תומרקין לא נתנו לו מנוח והוא החליט לעשות מעשה.

תוך שבועיים ימים גבריאל קיבל את האישורים הנדרשים מכל הגורמים הרלוונטיים, כולל את ברכתו של האומן יגאל תומרקין, השיג תרומות של צבע, אוכל ושתייה ליום הצביעה, גייס שבעה בני נוער נוספים על מנת שיעזרו לו במלאכה וניגש לעבודה. התוצאה: הפסל של תומרקין קיבל חיים חדשים ומעט צבע כחול על מנת להדגיש את הישראליות שבו, לבקשתו של גבריאל.

ביום בו נצבע הפסל, גבריאל קיבל ביקור מפתיע מראשת העיר טלי פלוסקוב אשר שמעה על היוזמה והחליטה לשנות את סדר יומה ולהגיע למצפור על מנת להודות לכל מי שנתרם לביצוע העבודה ולגבריאל באופן אישי. פלוסקוב: "מרגש לראות שיש לנו נוער כזה. מרגש שגם מי שייצא ללימודים זוכר מאיפה הוא בא ואוהב אהבת אמת את עיר ילדותו. כל הכבוד על היוזמה".

גבריאל עצמו היה מאוד מרוצה מהתוצאה: "זה נכון וחיוני לקחת יוזמה ולהפשיל שרוולים מידי פעם ולעשות משהו לטובת העיר, זאת העיר של כולנו. מדינת ישראל היא המולדת והעיר ערד היא הבית. כל אחד שיתרום איפה שהוא יכול, כי בסופו של יום הייחודיות של המדינה ושל העיר בפרט היא התושבים, ובגלל זה היא לא תעלם לשום מקום."

תודה לכל מי שסייע, תרם ועזר: בני נוער: אנטון שמרגון, רומן טבולוב, מקסים סקורטוב, מאור מורטוב, דימה פונומריוב, אריאל אגרונוב, תמיר אבקוב. תורמים: הום סנטר ערד, שוורץ חומרי בניין, מר. סולימן מדאני, הסעות שער הדרום, פיצה במקום.

יגאל תומרקין על הפסל: "מים, אור, צל – המוטו של שלי ביצירת הפסל הסביבתי מצפור ערד.
בטון יצוק, מצודה על פסגת צוק. בדומה לאוהלי הבדווים יקשרו הסככות את המרפסת עם הקרקע בקשר אמיץ וכן באמצעות כלי-מים המופיעים בכל ערי הנגב הקדומות. הצריח יהווה ניגוד אנכי לנוף. מצד אחד אדמה סלעית ומצד שני היציקה החלקה של המרפסת, הסככות וכלי-המים.
בהיכנסו לצריח, יגלה הצופה קרן-אור, כדוגמת מערת סדום. שיטת הרפלקטורים ושעוני השמש מכוונת ליצור אתגר לשמש היוקדת."