הוסף למועדפים מערכת עיתון הצבי: 08-995-7777

ערד

והסביבה - ברוכים הבאים לערדניק, אתר החדשות המוביל בעיר ערד.

יהלומי ערד

מאת: מערכת עיתון הצבי writer
אודות הכתב: גרגורי ניסנבויים
תאריך: 2014-08-20 19:37:51

יהלומי ערד
"יהלומי ערד"

השם "מכבי ע.מ.י. ערד", הפך לידוע בכל הארץ ובחו"ל, זהו שם דבר במפת ההיאבקות העולמית, וזה הולך יד ביד יחד עם השם ספוז'ניקוב. במועדון האבקות בערד יש מאות ספורטאים צעירים שעברו הכשרה מקצועית מגוונת: בחדרי כושר, מגרשי ספורט ובריכות. מכבי ע.מ.י. ערד זה קילוגרמים של מדליות, מאות גביעים ודיפלומות, שזכו ספורטאים צעירים במשך 10 שנים, וכל זה הודות למייסדי המועדון - ולאדלן ואלכסיי ספוזניקוב – אב ובנו.

התקשורת ישראלית כתבה עליהם כבר בשנת 2006: "ולאדלן ואלכסיי הם נציגי משפחת ספוז'ניקוב הידוע ברוסיה בתחום האבקות. יורי ספוז'ניקוב - אח של ולאדלן בצעירותו בשנות ה-50 היה אלוף מחוז סיביר ברוסיה ובהמשך זכה בהרבה אליפויות שונות. הוא היה גם מאמן מוכשר והכין לא מעט אלופים. היה מצער מאוד כשהוא עזב בטרם זמן בשנות השלושים לחייו, אך מעשיו נשארו והניבו פרות, היורשים שלו המשיכו את מפעל חייו".

השנה חוגג מועדון ההיאבקות 10 שנים להיווסדו. הדרך להצלחה הייתה ארוכה. הכל התחיל בשנת 2004 כשאלכס פנה לליובוב גורליק שהיתה מנהלת המכון למחקרים מתקדמים בערד עם היוזמה לפתוח חוג היאבקות. אני היתי מרכז חוגים ויחד החלטנו לנסות ויצאנו לדרך. המועדון הראשון היה במקלט קטן שהיה די רחוק בשכונת מעוף. אבל למקצוענים זה לא הפריע. מהתחלה אלכסיי שם לעצמו מטרה להגיע להישגים גדולים בתחום הספורט המקצועי. הנהלת המכון האמינה במאמן צעיר וחדש והחליטה להשקיע בו ולרכוש בשביל החוג שלו מזרן מקצועי גדול להאבקות, שבלעדיו אי אפשר להתאמן ולעבוד.

בין המתאבקים הראשונים שהתחילו להתאמן ולזכות במדליות היו: מיכאל שבנדל, מיכאל טאראנט, ויקטור שניידר וזאור גולייב. באותה שנה כבר נעשה טורניר ראשון מול מועדון מאופקים. פעילות המועדון תפסה תאוצה וכבר אחרי שנה לא היה מספיק מקום במקלט כדי לכלול את כל הנרשמים לחוג. בינתיים המועדון נכנס לארגון הפועל ולפדרציית ההיאבקות הארצית. העמותה העירונית לקידום הספורט נענתה לבקשתו של אלכסיי ונתנה לו שעות לאימונים באולם הג'ודו. בשנת 2005 נציג המועדון מיכאל שבנדל הביא מדליה ראשונה למועדון – מדלית ארד באליפות ישראל, ובאותה שנה ולאדיסלב בורדייני זכה במדלית זהב בין הנערים. בשנת 2006 היתה נסיעה ראשונה לחו"ל ודניס דידוך זכה במדלית ארד בתחרות בינלאומית ראשונה. וככה זה התפתח משנה לשנה – אליפויות, תחרויות, מדליות, מדליות ועוד פעם מדליות. ולאדיסלב בורדייני עם הזמן הצטרף לאלכסיי בתור עוזר מאמן ובהתנדבות החל מלווה ספורטאים מתחילים. בין המתנדבים במועדון בלטו ספורטאים ידועים: בוריס סרולביץ, דניאל ז'רנובסקי ואלוף עולם ואירופה יורי גרירורייב. בשנים אחרונות בתור המאמן השני במועדון עובד אלכס סיגל, שגם התחיל את דרכו במכון למחקרים מתקדמים.

למועדון היתה תמיכה רבה מצידם של גורמים שונים: הפדראציה להיאבקות הארצית, עמותת הספורט (מנהלה דודי שושטרי), מחלקת קליטה עירונית (בהנהלת מרינה גלייזר), המשרד לעלייה והקליטה. בין התומכים הראשונים היו: אולג קרייב – יו"ר סניף ישראל ביתנו בערד, טלי פלוסקוב- ראש העיר הנוכחית, ליוניד ליטינצקי (ח"כ), אולגה זייב (בעלת עסק) ועוד. בהמשך עזרו גם: מסעדת מוזה, קרן דבורה מייר, קרן לב ערד, חברת ס"ס (המנהלת סבטה זרחין). בשנים האחרונות תמיכה גדולה באה מרשת אורט ומתיכון אורט ערד בניהולו של גרגורי פוזניאנסקי. לאחרונה אלכסיי מזמין את הוטראנים של מלחמת העולם השניה תושבי ערד (יו"ר הארגון גרגורי רפס גם ספורטאי ידוע לשעבר) לקחת חלק בטקסי פתיחה וחלוקת מדליות, חלק מכובד ומרגש מאוד.

בשנת 2006 באירוע המצער בו נחטף גלעד שליט, נפל מפקד הטנק תושב ערד – חנן ברק ז"ל. משפחתו גרה באותו בניין של אלכסיי ספוז'ניקוב, והוא הציע למשפחה להרים תחרות קבועה לזכר חנן. כבר בשנת 2007 התקיים הטורניר הראשון והשתתפו בו ספורטאים רבים מישראל, מאמריקה ומרוסיה. טורניר זה מתקיים מידי שנה והפך לאנדרטה חיה לזכרו של החייל הגיבור מערד.

בעשור האחרון, יותר מ-30 חניכי המועדון מגילאים שונים זכו בתואר אלוף ישראל בהזדמנויות שונות. בין הזוכים יש גם כ-10 אלופות, בחורות אמיצות, שגם מתאמנות במועדון. בין האלופים הבולטים: ולאדיסלב בורדייני, עובדיה בביז'ייב, אלי ארונוב, רוני דודקוב, עומר זהבי, נתנאל בראל, נטליה וולקוב, אוקסנה פבזנר ורונן נועם. אבל הכוכב הכי זוהר זה כמובן – רוברט אבנסיין רב אלוף ישראל ומכביאדה בהאבקות בסגנונות שונים.

ספורטאיי המועדון השתתפו בתחרויות שונות ב-24 מדינות והגיעו עד לסין. בהתחלה רוב המתאבקים היו מקרב עולים ממדינות ברית המועצות לשעבר אך עם הזמן לצוות הצטרפו צעירים מכל המגזרים, ותיקים, צברים ואפילו אחת מהפזורה בדואית – נובילה אחמדי. לא נתפלא אם בעתיד גם חרדים ואורתודוקסים ישתתפו באימונים של ספוז'ניקוב.

אלכסיי תמיד מזכיר לחניכיו עובדה היסטורית מעניינת: מתמטיקאי עתיק וידוע בשם פיתגורס היה במקביל גם אלוף יוון העתיקה בהאבקות. מסקנה ברורה שהיא סיסמת המועדון: לפתח גם גוף וגם שכל בצורה הרמונית.

ישראל ידועה בעולם ביהלומים יפים שהיא מייצרת. במקרה של משפחת ספוז'ניקוב אפשר להגיד שהם מומחים גדולים ביצירת וליטוש יהלומים אנושיים בעירנו שממשיכים לשים את ערד על כל המפות שיש בעולם.