הוסף למועדפים מערכת עיתון הצבי: 08-995-7777

ערד

והסביבה - ברוכים הבאים לערדניק, אתר החדשות המוביל בעיר ערד.

חמש-מאות שנה לגילוי אמריקה.

מאת: מערכת עיתון הצבי writer
אודות הכתב: מירי אליאב-פדלון.
תאריך: 2014-07-31 09:16:52

חמש-מאות שנה לגילוי אמריקה.
"חמש-מאות שנה לגילוי אמריקה."

 

 

לא, לא טעיתי, אני יודע כי גילוי אמריקה היה בשנת 1492 (שנת גירוש ספרד), ולכן את היובל חגגנו בשנת 1992, די מזמן, ולפיכך הספרון יצא כבר אז.

למעשה מה שריתק אותי עתה בספר הזה, שהוא הראשון מעשרות רבות של סיפרוני "האוניברסיטה המשודרת" של גל"ץ שאני סוקר פה הוא נושאיו שכבר הרבה זמן משכו את תשומת ליבי.

הנושא הראשון הוא כיצד גילו בני העמים הלטניים הפורטוגלים והספרדים (ובמידת מה האיטלקים) את העוז והאומץ לצאת למרחבי האוקיאנוסים הבלתי נודעים עד אז, על גבי אוניות שהיו כקליפות אגוז בהשוואה לאוניות הפלדה הענקיות בנות זמננו, ויתר על כן, עם אמצעי ניווט שהם ממש בדיחה לעומת האמצעים המודרניים. יש להדגיש כי הים המוכר והידוע עד אז לתרבות אירופה עד אז היה הים התיכון החמים והנעים, זאת פרט לוויקינגים שהעזו כנ"ל לחצות האוקיאנוס ולהתיישב באמריקה כבר בתחילת המלניום, אולם בהעדר אמצעי תקשורת, הרפתקאותיהם שם לא השפיעו כמעט על תרבות אירופה.

יש להבין כי גילוי דה פקטו של יבשת חדשה (ע"י אמריגו דה-ויספוצ"י, שעל שמו נקראת היבשת) משול להלם שיגרם כיום על ידי גילוי כוכב לכת חדש ומיושב.

הנושא החשוב ביותר שסיקרן אותי ועדיין מסקרן אותי בהקשרים אלו, ואשר ראוי עוד למחקרים ולמסקנות מרובות הוא: כיצד בנו שתי תרבויות אירופאיות שאינן רחוקות כל כך אחת מהשנייה במקורן, שתי תרבויות כה שונות  ביבשת ההתיישבות שלהן.

הראשונה מדרום אירופה- הלטינית ספרדית-פורטוגלית הקימו מדינות שהצטרפו, ברובן, למעגל המדינות המפגרות של העולם השלישי, ותורמות רבות למעגלי העוני, הדלות והפשע בעולם. חלקן הקטן מתנדנדות בין עושר לעוני כגון ברזיל או ארגנטינה. זוהי דרום-אמריקה מארגנטינה ועד מקסיקו, על שלל פאבלותיה. אגב אין זאת אומרת שאין ניצנים של תרבות בהן כמו הסופרים הקולומביאני מארקס והארגנטיני הנערץ עלי בורחס והמוזיקה הברזילאית שאין שנייה ודומה לה, אולם ברובן הן מדינות עולם שלישי, אם לא פחות מכך. זאת   לעומתן התרבות הצפון אירופאית איי בריטניה גרמניה וסקנדינביה הקימו את "צפון אמריקה" 50 מדינות מאוחדות וקנדה (7 פרובינציות) אשר הינן מהמתקדמות ביותר בוודאי מהבחינה הטכנולוגית ואף אם קיימים בהם עיי עוני, הרי בסך הכול, הן סמל לעושר כלכלי ואף לתרבותי, ולעוצמה פוליטית וצבאית שאין שני לה.

כיצד התרחש התהליך בו כה התפרדו התרבויות האירופאיות, לתרבויות אמריקאיות כה שונות? לדעתי ולטעמי יש כאן ניסוי בקנה מידה גלובלי אשר חובה על כל האנושות, מנהיגיה ומובילי דעת הקהל, הכלכלנים והאידיאולוגים שלה ללמוד ממנו.

אני לא בא כאן להמליץ על שיטה כלכלית חברתית כלשהי אלא רק ללמוד מהניסוי האדיר הזה, וגם את זאת עושה הספרון שלפנינו.  ברור כי נקודות המוצא של שני סוגי המהגרים, הדרומיים והצפוניים, שיחקה רבות ביצירת הבדל זה. הראשונים באו לנצל את אוצרות הקרקע, לנצל את האוכלוסייה ולשדוד אותה. לעומת זאת השנייה הביאה ערכי עבודה וחריצות ולמרות כי לא שנעדרו ממנה תופעות של ניצול נורא (העבדות ודיכוי המקומיים המכונים "אינדיאנים", אגב, כיום נהוג לכנותם בלשון פוליטיקלי-קורקט – 'אבורגיניים') , הרי החריצות, ערכי העבודה, הסקרנות המדעית, היוזמה והחריצות הובילו אותן לאן שהגיעו, זאת גם בהשוואה לשיטות כלכליות-חברתיות אחרות הקיימות גם כיום.

באם יש לספרון חסרון – הרי שהוא בכך שהספרון קטן מדי לתיאור התהליכים העצומים הללו. בכל אופן 5 בסולם ד ו ד (דהיינו מתוך 6).

הוסף לסל את חמש מאות שנה לגילוי אמריקה / מירי אליאב-פלדון