הוסף למועדפים מערכת עיתון הצבי: 08-995-7777

ערד

והסביבה - ברוכים הבאים לערדניק, אתר החדשות המוביל בעיר ערד.

מחאת האוהלים מתפשטת!

מאת: מערכת עיתון הצבי writer
תאריך: 2011-07-21 12:42:59

מחאת האוהלים מתפשטת!
"מחאת האוהלים מתפשטת!"

לפני כשבוע יזמה דפני ליף (25)  את מחאת הדיור, כאשר נאלצה לפנות את דירתה במרכז תל אביב והתקשתה למצוא דירה אחרת להשכרה במחיר סביר. ליף החליטה לפתוח אירוע ברשת החברתית "פייסבוק" וביקשה מחבריה לאתר להצטרף אליה ולהקים אוהל בכיכר הבימה. דפני סיפרה כי מעשה זה נבע מתוך ייאוש ותסכול, היא לא חלמה שהיא עומדת להצעיד אלפים לתוך אוהלים ברחוב.


למעשה עד כה ישנה תחושה כי המדינה "נטשה" את הציבור בכל הקשור במחירי הדירות, רבים מתקשים "לגמור את החודש" עם מחירי השכירות שעליהם לשלם, ובשל מצב זה, מרבית הצעירים עובדים בשניים או שלושה סוגי עבודות, כולל לימודים אקדמאיים, רק על-מנת להשכיר דירה ולהיות עצמאיים. בקצב הזה של העלויות המסחררות, עבור דירה ישנה בת חדר או שניים (במקרה הטוב שהמטבח אינו מתפרק והאמבטיה לרוב עם קרמיקה של שנות החמישים המאוחרות), כולם יחזרו לגור בבית ההורים.


לשמחתה הרבה של דפני ולשמחתם של עוד רבים אחרים, התאחדות הסטודנטים הארצית הודיעה כי גם היא מצטרפת למחאה והקימה בשבוע הקרוב מאהלי מחאה נוספים ברחבי הארץ. ההתאחדות פנתה לאגודות הסטודנטים המקומיות ברחבי האוניברסיטאות והמכללות וביקשה מהם להצטרף למחאה. במהלך השבוע נפתחו מאהלי מחאה במכללת רופין ובבאר שבע.לדברי ההתאחדות בהמשך השבוע נפתחו מאהלים נוספים בבית ברל ובקריית שמונה.

מי לא פקד את מתחם האוהלים בשדרות רוטשילד?


כשהעם מוחה, גם הפוליטיקאים מצטרפים להמולה ומביעים תמיכה, במקרה הזה, הגיעו למתחם האוהלים ראש עיריית תל אביב, רון חולדאי, אך עזב את המקום כאשר אחד הצעירים שפך עליו בירה (לטעמי מעט מוגזם). בנוסף, סגן ראש העיר, אסף זמיר, בא לתמוך במחאה אך נמלט לאחר שמישהו מהמפגינים החליט שבירה זה מעט יקר והעדיף להשליך ביצה. למרות שביום חמישי מר זמיר עשה מאמצים וסייע לחבר'ה המארגנים לקבל אישורים עבור "העתקת מקום מגוריהם" לשדרות רוטשילד, עד שתצא החלטה משביעת רצון. שר הרווחה לשעבר, יצחק הרצוג, התקבל בצורה יוצאת מן הכלל, הרצוג אמר: "לצערי, הממשלה מתעסקת כל היום בחוקים מטופשים להגבלת חופש הביטוי ופגיעה בדמוקרטיה במקום לטפל בבעיות האמיתיות שמפריעות לצעירים בישראל, כמו שביתת הרופאים והמלחמה במחירי הדיור".

לילות תל-אביב האחרונים היו תוססים יותר מהרגיל, בקצה הצפוני של שדרות רוטשילד התמקמו להם כ-30 אוהלי מחאה, בהם עשרות צעירים והתמיכה רבה ומכל עבר, כולם תומכים, בתי קפה באיזור מקררים עבורם מצרכים ואף תורמים כוס קפה מעורר בבוקר, השכנים מעמיסים צלחות מכל טוב וכל מכונית שעוברת בסמוך, צופרת כאילו הרגע סיימה את  לימודיה בביה"ס התיכון בערד.


המפגינים קוראים בקול גדול לרשויות לפעול להוזלת מחירי השכירות. השיחות במתחם המחאה עסקו בעיקר בסוגיית מחירי השכירות הגבוהים בתל אביב והקושי למצוא דירה סבירה במחיר סביר. גם משפחות עם ילדים ואזרחים ותיקים הצטרפו למחאה.


גברת דפני ליף, אם תצליחו יחדיו לחולל שינוי, אני הראשונה להוריד בפניך את הכובע. שאפו על היצירתיות.

 

דיעה אישית

קרקעות זה חשוב – קהילה צעירה חשובה יותר

רן צדיקריו

במהלך השבוע החולף כל המדינה גועשת סביב מחאת הדיור. נכון הוא הדבר שמחירי הדיור חצו את כל הגבולות וזוגות צעירים כמעט ולא יכולים לרכוש דירה. הממשלה מנגד מצאה פתרון "הפשרת קרקעות". ללא ספק, הפשרת קרקעות ובניית דיור חדש יגרמו לירידת מחירים מסויימת- אבל הפתרון האמיתי הוא בניית קהילות צעירות והצעת דיור במחירים סבירים לקהילות אלו.

על מנת לחזק את ערי הפריפריה עלינו למשוך קהילות צעירות לעיר, העיר ערד צריכה חיזוק חברתי ולא כלכלי, דירות במחיר סביר יש לנו - מה שחסר זה חיי חברה ושיפור איכות החיים.

אנו צריכים לרכז מאמצים ולהעביר קהילות צעירות לערד, להציע להם דיור מוזל וחיי חברה תוססים, פאבים פעילים, מקומות בילוי לשעות אחה"צ והערב, לימודים אקדמאים בעיר והחזרת הפעילויות והמופעים שפעלו בעיר בסופי שבוע ובימי שישי בצהריים.

דווקא עכשיו כשהמדינה גועשת ורועשת, זו ההזדמנות של ערד לבלוט ולהציע פתרונות מעניינים לכל אותם צעירים.