הוסף למועדפים מערכת עיתון הצבי: 08-995-7777

ערד

והסביבה - ברוכים הבאים לערדניק, אתר החדשות המוביל בעיר ערד.

הריאליטי של כולנו

מאת: מערכת עיתון הצבי writer
אודות הכתב: בן שיף
תאריך: 2014-06-02 21:29:22

הריאליטי של כולנו
"הריאליטי של כולנו"

קבוצת נערים מ"המקום של רן" מעלים הצגה חדשה על תרבות האינסטנט, הרשתות החברתיות והריאליטי. לקראת ההצגה, נפגשו היוצרים המוכשרים עם כתבנו לדבר על ההצגה ועל החיים שלנו בעולם מקוון בו הכל מותר

קבוצת התיאטרון של "המקום של רן" פועלת כבר 3 שנים. לא בדיוק בהרכב הנוכחי, זה התחיל בהרכב מצומצם של נוער מוכשר, שעם הזמן גדל משמעותית והתגבש. אחרי שבשנה הראשונה הם עשו מחזה כתוב, שנה אחרי זה דמיאן שהיה בכיתה י"ב וחבר בקבוצה כתב מחזה מקורי "השושבין", והשנה החליטו שעולים כיתה וכולם שותפים ליצירה. "זה המחזה של כולם", מספרת מיכל יהודה, מנחת הקבוצה, "כל אחד הביע רעיון, ויצר ביחד סוג של קולקטיב יצירתי". בסופו של דבר התחברו קבוצת נערים לצוות כתיבה שישבו וכתבו מחזה שלם מאפס. שישבנו בני הנוער וחשבו על רעיון, הבינו שמאסו מהנושאים החבוטים והנדושים כמו סמים, ואלכוהול ובחרו להתמודד עם משהו אחר, משהו חדש ועדיין רלוונטי ונוגע בחיים של כולם. כך צמח הרעיון לעשות הומאז' לסרט "המופע של טרומן". "הבנו שאנחנו חיים בעידן שאנחנו מאוד מחוברים לתקשורת", ממשיכה מיכל, "מושפעים וניזונים מהרשתות החברתיות והריאליטי בטלוויזיה וזה נושא שהרבה מאיתנו נמצאים איתו במלחמה יומיומית. לדעתי הריאליטי בטלוויזיה מחנך לרדידות, זה מנתק במקום לחבר". כך קיבלו בני הנוער את הרעיון לכתוב מחזה שכולם יכולים להתחבר אליו על כל תרבות הריאליטי. "הריאליטי של אדי" מספר על בחור צעיר בשם אדי שמגלה יום בהיר אחד שכל חייו הוא היה כוכב בהפקת ריאליטי ללא ידיעתו. המחזה מזגזג מתביעה שאדי מנהל נגד ההפקה, דרך התוכנית ריאליטי עצמה ובסופו של דבר האצבע המאשימה מופנית כלפי החברה שהיא הצרכנית והמעודדת האמיתית של הג'אנר.

הנוער קיבל תפקידים רבים בהצגה, הם הכותבים, השחקנים, הם הכל. בהצגה קטעי משחק, דיאלוגים, שירה, תנועה והכל פרי יצירתם של הנוער. מלבד הנוער עצמו יש צוות שלם שעוזר ומרים אותם לקראת ההפקה הצפויה, מיכל יהודה המוכשרת, השינשינים של צמרת איתי ותמר, יובל המורה חיילת, איציק שעוזר בכל הנושא של המוזיקה, דמיאן ברדה, בוגר הקבוצה, שעוזר בבימוי, מירה והצוות המסור של "המקום של רן", וכמובן בני הנוער: ליאור אזרזר, איציק כהן, פנינה ארונוב, אלירז בן עטר, זלמן ג'וליאן, סוזנה זלמנוב, יוסי זנזורי, רבאל יאיר, דוד יונג, נטלי כהן, קרולין כהן, מעיין רובין.

"המקום של רן", למי שלא מכיר, מרכז ייעוץ ופעילות לנוער. הוקם ע"י המחלקה לשירותים חברתיים לפני כ-9 שנים, ופועל מאז עם התפיסה שלכל נער ונערה בערד, יש בית חם להגיע אליו. הם פתוחים כל יום מ-17:00 עד 22:00. כל מה שקורה ב"מקום של רן" בא מתוך צורך של הילדים: רצו שיהיה אוכל- הביאו אוכל. רצו שיהיו פעילויות- דאגו גם לזה, ביקשו מרכז למידה- אין בעיה, הוקם מרכז למידה. ב"מקום של רן" יש צוות גדול של אנשי מקצוע ומתנדבים, כדי שבאמת ילדים יבואו, ירגישו נוח וירגישו בבית.

דמיאן, הוא העוזר במאי בהצגה: "התיאטרון כאן גדל משנה לשנה, התחלנו עם 5 שחקנים והשנה בהפקה יש לנו 15 שחקנים על הבמה, באנו לעשות תיאטרון לנוער מהנוער. זה יותר תיאטרון חינוכי מאשר רק לבוא ורק לעשות שטויות על הבמה. גיליתי כישרונות גדולים בנוער שלנו, השנה הם יותר פתוחים על הבמה והביטחון שלהם עלה ורואים את זה". על ההצגה הוא מספר: "כולנו נמשכים לפח הזה שנקרא ריאליטי ונופלים לתוכו. צריך לבנות לעצמנו ראייה ביקורתית כדי לא להישאב לזה וכדי לא להפנים את המסרים השליליים שתרבות הריאליטי מייצרת".

"כולנו מסכימים שהריאליטי והרשתות החברתיות הולכים רחוק מדי", מספר דוד אחד השחקנים בהצגה, "אז אמרנו, בואו נקצין את זה ונלך הרבה יותר רחוק ממה שזה כבר. אנחנו מקווים שזה יעיר אנשים, שיבינו כמה תרבות הריאליטי מטפטפת אל החיים שלנו. לדעתי זה אחד הדברים הכי נוראיים שקרו מאז שהמציאו את הטלוויזיה. זה נכון שהמסר בהצגה הוא מאוד חשוב אבל אני אישית הייתי רוצה שאנשים ישבו בקהל ופשוט יקרעו מצחוק, וייהנו מזה".

"בריאליטי הרבה מבוים ומוקצן בכוונה", מספר תמיר, "אנחנו מעבירים מסר מאוד חזק לקהל שיצפה בנו. סדרות הריאליטי זולגות לחיים שלנו. אנשים רואים כל מיני דמויות הזויות ורוצים להיראות כמוהם, לוקחים מהם דוגמא ופתאום שאיפה של אנשים בחיים זה להיות כוכב ריאליטי, הם הופכים להיות מודלים לדוגמא בנוער ושם נעוצה הבעיה".

"התהליך של הכתיבה היה מאוד קשה", מסבירה מעין, "כל אחד העלה כמה רעיונות ובעצם היינו צריכים לגבש מחזה אחד שכולם יאהבו. הרעיון היה לקחת את תרבות הריאליטי עד הקצה, לנסות להבין עד לאן אפשר להגיע בשביל עוד רייטינג. אבסורד ככל שיהיה, זה לא רחוק מהמציאות, זה מכעיס ומפחיד בו זמנית. זה מזכיר לי קצת גן חיות, מכניסים אנשים לתוך כלוב, נותנים להם לריב ואנחנו צופים בזה, ולמה? כי הם מחפשים רייטינג. אנחנו מאכילים אותם, כמו הגלדיאטורים ברומא".

"אדי מגלה בגיל 17 שכל החיים שלו זה סדרת ריאליטי, אז הוא מחליט לתבוע את כל ההפקה", מספר זלמן שמשחק את אדי, "אני גם חושב שיש משהו פגום בכל תרבות הריאליטי. אני זוכר שראיתי את 'האח הגדול' והבנתי שההפקה רוצה שאנשים יריבו בבית בכוונה, רק בשביל להאדיר רייטינג. זה מאוד מעוות וגם טיפשי, בטלוויזיה, שגרה זה משעמם, דם זה מעניין".

"אני כן אוהבת ריאליטי", מסבירה נטלי, "ובאמת כל שנה הייתי רואה האח הגדול ואילו השנה, בעקבות ההצגה, החלטתי לא לצפות בעונה החדשה כי זה כבר נראה לי טיפשי עכשיו, הכל נראה לי מבוים".

"ההצגה היא באמת ביקורת על תרבות הריאליטי", מספרת תמר השינשינית של צמרת, "אבל יותר מזה, ההצגה היא ביקורת עלינו בתור צרכנים של אותה תרבות. זו סוגיה שקשה להתמודד איתה, לחשוב שבגלל שאנחנו לא משתתפים או מפיקים את תכנית "האח הגדול", אז אנחנו לא חלק. זה לא נכון, לנו בתור קהל יש חלק בזה לא פחות חשוב מאלה שמשתתפים בתכניות האלה".

כולנו מחוברים לתרבות הריאליטי ורשתות החברתיות הרבה יותר ממה שאנחנו מוכנים להודות. באחת הסצנות בהצגה למשל, מוציאים מישהו מקבוצת וואטסאפ ולפתע החיים שלו משתנים. הוא לא יודע מתי מתרחשים דברים, הוא לא יודע איפה ולפתע הוא מוצא את עצמו מוקצה חברתית. היום אנחנו חיים בתרבות ריאליטי. זה לא רק בטלוויזיה, זה גם בטלפון ובפייסבוק, הכל אינסטנט וכולם מנסים להקצין את האישיות אותה הם רוצים לדמות לעצמם ולאו דווקא את האני האמיתי שלהם. קבוצת התיאטרון של "המקום של רן" מקווים כי בזכות ההצגה שלהם, אלה שיבואו לצפות יקבלו פרספקטיבה חדשה לנושא, כדי להבין, ולו רק בקצת, שיש עולם שלם גם מחוץ למסך. רק תוודאו טוב טוב שאתם לא הכוכבים בסדרת ריאליטי של החיים שלכם בלי ידיעתכם כמו אצל אדי.

ההפקה המקורית "הריאליטי של אדי"- יום שני ה-9.6.14 בקולנוע אורון בשעה 19:30. הכניסה חופשית וכולם כולל כולם מוזמנים.