הוסף למועדפים מערכת עיתון הצבי: 08-995-7777

ערד

והסביבה - ברוכים הבאים לערדניק, אתר החדשות המוביל בעיר ערד.

המתחם - מרחב קהילות – הבית של הצעירים

מאת: מערכת עיתון הצבי writer
אודות הכתב: מערכת עיתון הצבי
תאריך: 2014-05-21 23:48:17

המתחם - מרחב קהילות – הבית של הצעירים
"המתחם - מרחב קהילות – הבית של הצעירים"

כך פועלת העירייה למען הצעירים: שיפוץ מאה דירות סטודיו, שכירות מסובסדת, יצירת מעורבות חברתית, מתן ייעוץ לימודי, סיוע במציאת עבודה ופעילויות פנאי רבות: הרצאות, סרטים, חדר מוסיקה, ועוד. עשרות צעירים כבר גרים שם – בני ערד, צעירים עולים ואפילו שוודית אחת...

בשבוע שעבר נחנך "מרחב הקהילות הצעירות" בערד, או בשמו המובן יותר "המקום בו עשרות צעירים בוגרי צבא ומעלה מתגוררים בתנאים טובים, במחיר מצוין ועושים חיים".

לפני שנים אחדות שימש מגדל הדירות שבכניסה לשכונת מעוף, לאכלוס סטודנטים מחו"ל (הווג'ס) על ידי הסוכנות היהודית. אחר כך שימש המקום כמרכז קליטה למשפחות אתיופיות שעלו לישראל ומאז ננטש הבניין ועמד כאבן שאין לה הופכין. עיריית ערד החליטה שלא לוותר על האוצר הגדול והחלה לחבר בין גופים, ארגונים ומשרדי ממשלה כדי להכשיר את המקום לצעירי העיר ומשיכת צעירים אליה. וכך, בהשקעה כספית משותפת של העירייה, המשרד לפיתוח נגב-גליל והסוכנות היהודית ומנוע בדמותם של אנשים כמו ראש העיר, טלי פלוסקוב, נילי סורקיס  מנהלת מרכז צעירים והון אנושי ערד וצוות המרכז,הפך החזון העירוני למציאות של ממש. עכשיו יש לצעירים אפשרות להיות עצמאיים (לא לגור אצל ההורים...) ולמצוא דיור בר-השגה, יש לצעירים אפשרות להיות ביחד, לבלות עם בני גילם וליצור לעצמם קהילה המספקת תרבות, השכלה, עבודה וקשרים אישיים שתוצאתם תהיה רצון להשתקעות בערד.

 

*דירת סטודיו ב- 500 ₪ לחודש

מרחב הקהילות הצעירות הינו בניין רב קומות, בעל 112 חדרי סטודיו שעברו שיפוץ יסודי. כל חדר הוא בגודל 32 מ"ר ויש בו מקום סלון, חדר שינה, חדר רחצה וריהוט חדש. דמי השכירות מסובסדים ועומדים על 500 ₪ לחודש, ותשלום הארנונה זול ב 50% בזכות החלטה של ראש העיר והמועצה להוזיל את הארנונה לסטודנטים בעיר. 80 חדרים שופצו עד כה בבניין ושישים מהן כבר מאוכלסות. בין המתגוררים במקום ניתן למצוא חברי גרעין בני ערד, קבוצת סטודנטים של עמותת 'איילים', קבוצת עולים מארגון 'נפש בנפש' שהגיעו מארה"ב, אנגליה ושוודיה וקבוצת אקדמאים ממדינות חבר העמים שהגיעו למען הכשרה מקצועית.

לרשות הצעירים המתגוררים במקום עומד חדר מוסיקה עם מגוון גדול של כלי נגינה וציוד הגברה, יש חדרי עבודה, חדר ישיבות ואפילו מועדון. במקום מתקיימת פעילות רבה בשעות הערב, החל מהקרנת סרטים, סדרות של הרצאות, קורסי העשרה, ועוד.

*1,000 שעות התנדבות בחודש!

באופן עקרוני כל אחד (צעיר..) יכול למצוא את מקומו בפרויקט ייחודי זה, אלא שישנם שני תנאי קבלה בסיסיים. האחד, המתגוררים במקום חייבים להגיע במסגרת של קבוצת התיישבות, גרעין או ארגון חברתי. אין אפשרות לקליטה אישית. התנאי השני דורש מהדיירים במתחם להקדיש 10 שעות בחודש להתנדבות קהילתית. זה יכול להיות במסגרת פר"ח, מועדוניות עירוניות, בארגוני סיוע ובמחלקת ההתנדבות העירונית וכו'. במבט ראשון, תרומת 10 שעות חודשיות לא נראית מרשימה, אבל בחשבון פשוט מדובר ב- 100 צעירים התורמים 10 שעות חודשיות כל אחד, וביחד הם מגיעים ל 1,000 שעות התנדבות בחודש בקהילה בערד. מהלך מדהים.

*מרכז הצעירים

מרכז הצעירים והון אנושי התחדש גם הוא במשרדים במרחב הקהילות ומתכלל את פעילות הארגונים במתחם. מרכז זה הוא חלק בלתי נפרד מחיי הצעירים בעיר, והוא נותן את שירותיו למשתחררים מצה"ל (סדנאות) ועד לבעלי משפחות. במרכז ניתנים שירותי ייעוץ והכוונה בנושאי השכלה גבוהה (האוניברסיטה הפתוחה, למשל) ותעסוקה (משרות פנויות וקורסי הכשרה), פיתוח קריירה, קבלת מלגות לימודים, ועוד. מרכז הצעירים מעניק סיוע למשפחות המעוניינות להגיע לערד הכולל, עזרה בהשגת מקום עבודה, מסע היכרות עם שוק הנדל"ן המקומי ועם מערכת החינוך ואפילו סיוע בהשתלבות בקהילה. מרכז הצעירים, ראוי לציין, הוא זה המפעיל את כל פעילויות הפנאי שצוינו לעיל. בקרוב, כך נמסר, יוקם במקום HUB, מרחב עבודה משותף, בו תהיה פינת ישיבה, סלון, מחשבים ושתייה חמה וכל אחד יוכל לבוא לעבוד בנחת בסביבה תומכת.

*הכל פתוח

אז אם אתם צעירים חסרי מנוח או שיש לכם ילדים בגילאים אלה (שלא יוצאים מהבית..) מתחם הקהילות יכול להיות המקום המשמעותי ביותר עבורכם. בין אם אתם מתגוררים במקום ובין אם אתם רק צריכים ייעוץ מקצועי ודחיפה קטנה קדימה, ניתן לפנות חופשי ליושבי מרכז הצעירים שבקומת הקרקע.

ואת המילה האחרונה נשמור לראש, העיר טלי פלוסקוב שחיברה את החוטים הרבים: "אני שמחה לראות כיצד חזון מתממש. שמנו לנו למטרה לדאוג לצעירים, דור העתיד של העיר, השקענו עבודה רבה בפרויקט זה של מרחב הצעירים, והנה קם לו מקום לתפארת. אני מזמינה צעירים מערד ומחוצה לה, המעוניינים בחיי קהילה ומימוש חזון ההתיישבות בנגב, להגיע לכאן".