הוסף למועדפים מערכת עיתון הצבי: 08-995-7777

ערד

והסביבה - ברוכים הבאים לערדניק, אתר החדשות המוביל בעיר ערד.

המציאות הניסתרת/ בריאן גרין

מאת: מערכת עיתון הצבי writer
אודות הכתב: ‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏ד"ר דוד יששכרי
תאריך: 2014-04-10 13:16:59

המציאות הניסתרת/ בריאן גרין
"המציאות הניסתרת/ בריאן גרין"

בדרך כלל, ספרי המדע הפופולארי שאני קורא וסוקר (בהבדל מספרי ההיסטוריה) אינם "אקטואליים" דהיינו לא מתייחסים למשהו שהתרחש בשבוע או בחודש האחרון. לא כך הפעם, בנושא הנדון בשבועיים החולפים, אכן פרצה לחדשות בכל ערוצי התקשורת הידיעה בדבר גילוי מדעי ופורץ דרך הקשורה לאישוש "תיאוריית התפיחה (אינפלציה)" "ולמפץ הגדול". הפעם לא נדבר על המפץ הגדול שהראיות לקיומו פורסמו בכמה וכמה ספרים (והטוב שבניהם הוא "המפץ הגדול" מאת סיימון סינג, אשר ניסקר והומלץ כאן).

מודל התפיחה במסגרת המפץ הגדול הועלה כהשערה ע"י ההולנדי אלן-גות', ונועד להסביר את האחידות הבלתי צפויה של היקום אשר נצפתה בעיקר ע"י ג"ורג" סמוט שזכה על כך בפרס נובל ב- 2006.

 

COBE בתמונה: קרינת הרקע הקוסמית כפי שנצפתה בלווין

מודל התפיחה של גות', הסביר חלק ניכר מהתופעות הנצפות, אולם לא היה לו שום אישוש תצפיתי ישיר עד עתה.

בקיצור רב מאוד נכתוב כי מודל התפיחה נובע מתהליך המושפע משתי תיאוריות מדעיות בו-זמנית: תיאוריית העצמים הגדולים (עד מאוד) והיא תורת היחסות הכללית של איינשטיין, והתיאוריה של העצמים הקטנים ביותר: תורת הקוונטים. עד היום אין מסגרת מוסכמת שתאחד אותם (פרט לתורת המיתרים שעודנה נתונה לערעורים).

כאן קבור הכלב. עד היום תיאוריית הקוונטים יכולה לנבא הסתברויות, והיא עושה זאת בדיוק רב. אולם גורלו של מאורע בודד, עדין נבצר ממנה לחשב.

לכן, יש המשתמשים ב"טריק" האומר כי כל האפשרויות מתבצעות, אולם לא כולן ביקומינו חלק מהן מתרחש ב"יקום מקביל" (פרשנות היקומים המרובים של היו אוורט).

זה הרקע לספר הנוכחי. הוא סוקר כ- 8 תחומי מדע, בעיקר פיזיקה קוסמולוגיה ומחשוב, בהן הועלו הצעות בדבר קיום 'יקומים מקבילים'.

הספר פותח בסקירת מצב הידע הקוסמולוגי העדכני ומבחינה זו הוא כדאי לקריאה. אולם מעבר לכך, לי קשה לקבל אותו מכוון שרעיון ה'יקומים המקבילים' שבנוסף לזאת שהוא מהווה התחמקות ממצב חוסר ידע מדעי ככתוב לע"ל, הוא סובל (או נהנה) מכשלים לוגיים נוספים. במסגרת על-יקום-אין-סופי, קיימות כל האפשרויות. למשל קיים יקום אחד בו אתה ממש העתק שלך במצבך המדויק כמו "כאן" אך במקום לקרוא הצבי הוא (אתה) קורא "50 גוונים של אפור" או כל וריאציה אחרת. אם לא קיים יקום שכזה הרי הרב-יקום אינו אין-סופי, ואין לקוונטים 'מגרש משחקים' כדי לחולל את כל האפשרויות.

אם הרב יקום אינו אין-סופי, נשאלת השאלה, מה קיים מחוץ לרב יקום הזה, מדוע שלא נדון בעל-רב-יקום? ולדברים אין סוף (תרתי משמע).

כאן מוסיפים ה"מאמינים" עקרון נוסף שמוסיף אבסורד על אבסורד הנקרא "העיקרון האנתרופי" (האנושי, להבדיל ממושג האנטרופיה). העיקרון הזה אומר בגדול כי ליקומינו ישנן כל התכונות (והן רבות מיוחדות מאוד הדורשות "כוונון-עדין") להביא ליצירת חיים תבוניים, מכוון שאחרת לא היו כאן יצורים המסוגלים לשאול על תנאי היקום כמו פילוסופו-קוסמולגים. זוהי נבואה הנשענת ומאששת את עצמה ואי אפשר להסיק ממנה דבר בעל משמעות פיזיקאלית. לכן לדעתי 'השילוב המנצח' של 'רב-יקום-אין-סופי' עם העיקרון האנתרופי', הוא אבסורד שמאשש את עצמו טאוטולוגית, לא פחות מה'תיאוריה' האומרת כי הכול ברצונו של האל הטוב והמיטיב. לאחרונה לפחות יש משמעות במישורים התרבותיים והמוסריים בניגוד לריקנות של העקרונות הראשונים.

לכן, קשה לי לקבל את הספר העוסק במה שהוא לדעתי דיבורים חסרי טעם ותוכן.

אני מתפלא על פיזיקאים רציניים המבזבזים את זמנם על בוקי סריקי זה. מוטב שינצלו כישרונותיהם לפתרון בעיות מציקות יותר ביקומינו אנו: ניצול אנרגיית השמש בדרך יעילה יותר, קשירת היתוך גרעיני ליצירת אנרגיה נקייה, שיפור מערכות הנעה, תחבורה המונית זולה יותר, חיזוי אמין יותר של מזג אויר, חיזוי רעידות אדמה וגלי צונאמי, אפילו השלמת המודל הסטנדרטי של הפיזיקה וקידום "תורת המיתרים "ואפילו באם נרצה גם טיסות אמיתיות לחלל האמיתי.

קראתי כמובן את הספר עד סופו ולא השתכנעתי כי יש ממשות ברעיונות בדבר ה"רב-יקום". לכן לא אתן ציון לספר. מי שירצה לחפש את עצמו באיזשהו "יקום מקביל" וחושב שכך יפתור את בעיותיו ביקום שלנו – מוזמן להוציא את זמנו וכספו על הספר הזה.