הוסף למועדפים מערכת עיתון הצבי: 08-995-7777

ערד

והסביבה - ברוכים הבאים לערדניק, אתר החדשות המוביל בעיר ערד.

חדשות הספרייה

מאת: מערכת עיתון הצבי writer
אודות הכתב: לי יצחק – אחראית תרבות
תאריך: 2014-04-03 09:40:13

חדשות הספרייה
"חדשות הספרייה"

*איזה כיף שבכי של תינוק באמצע הרצאה נשמע טבעי לגמרי...

"אגדה תלמודית אומרת שתינוק נולד עם הידע של אבותיו, המלאך אומר לו לשמור בסוד את כל מה שהוא יודע, מניח אצבע מעל שפתיו וכך משכיח ממנו הכל. מגע המלאך מותיר חריץ קטן מעל השפה העליונה של התינוק ורק אז הוא יכול להשמיע את הבכי הראשון שלו..." האגדה חתמה את הסרט "הבכי הראשון" שקטעים ממנו הוקרנו אצלנו בספרייה במפגש הדולות הראשון בערד לרגל יום הדולות הבינלאומי.

זה היה כל-כך מרענן לראות נשים צעירות עם תינוקות במפגש הזה. זאת מניקה ופה בכי של תינוק ואף אחד לא מתרגש, מוסיקת הרקע הכי יפה בעולם!

הילרי המיילדת מ"סורוקה" מתפעלת מכל יולדת שלה שמגיעה וקוראת בהתלהבות: "כמה את רזה!" הרי בפעם האחרונה שהיא ראתה אותן הן היו בדיוק לפני לידה עם עוד כמה ק"ג... הילרי מסבירה על לידות טבעיות "כולנו נולדנו ללדת" היא אומרת. אמיצה פורסטר מקהילת הכושים העבריים בדימונה מספרת על הלידות ב"בית חיים", הלידות מתבצעות באופן טבעי בלבד (החל משנת 1972) עם תמיכה מלאה של נשות הקהילה. אמיצה מגדירה את יצירת החיים החדשים באופן הכי מרגש "ילד של החיים" היא אומרת ועבורה מדובר בתפיסת חיים.
אסתי דונסקי, דולה ומלווה ללידה תושבת ערד מנחה את הערב ומתארת את החשיבות בהכנה ללידה ובתמיכה לקראת, מיכל בן נר-כהן מספרת על חווית הלידה הן כמלווה של יולדות והן מהמקום של היולדת- אסתי הייתה הדולה של מיכל והילרי הייתה המיילדת. כולן מדברות על הצורך בביטחון, בתמיכה, בשקט ויותר מכל באמונה בגוף שלך, ביכולת ללדת וליצור חיים חדשים ממקום של עוצמה פנימית והמון רוגע.

היה ערב מקסים וכולנו מקווים שזה יהפוך למסורת, מומלץ מאוד לצפות בסרט התעודי "הבכי הראשון" ולהתרגש מהעוצמות...

*אוסף הבקבוקים הקטנים של ארז

במשך כל השנה אנחנו מציגים בספרייה תערוכות אוספים של תושבי ערד, לקראת חג הפסח תערוכה חדשה ומיוחדת בספרייה: "בקבוק לאליהו הנביא" – אוסף בקבוקי היין הקטנים של ארז. לארז אוסף של 1,840 בקבוקים מכל העולם. הכל התחיל כשאמו של ארז החליטה לעשות סדר במטבח ומסרה לארז את בקבוקי היין הקטנים, מאז ועד היום ארז ממשיך לאסוף ולשמור את האוסף הנדיר ב- 26 ויטרינות מעץ שארז בנה בעצמו.
בין בקבוקי היין באוסף: בקבוקים בצורת בתים הולנדים (נדירים וממוספרים) הבקבוקים מחולקים לטסים בחברת KLM במחלקה הראשונה. באוסף החברה 91 בקבוקים ומדי שנה מוסיפים לאוסף בקבוק חדש, בין הבקבוקים גם בקבוק בדוגמת הבית של אנה פרנק, ארז גאה במיוחד באוסף בקבוקי היין הישראליים אשר מהווים גאווה מקומית. האמיצים שיגיעו לספרייה יוכלו לראות גם את בקבוקי היין עם נחש הקוברה. התערוכה בעיצובה של הספרנית אביבה נבון, אם יש לכם אוסף מיוחד שאתם רוצים להציג בספרייה אתם מוזמנים לפנות אלינו בספרייה. פניות לארז בכל שאלה או בקשה לגבי אוסף הבקבוקים אפשר להעביר למייל: erez_155@walla.com.

 

*פרויקט בן- יהודה זכה השבוע בפרס יגאל אלון

לא כולם מכירים את הפרויקט המיוחד שזכה ביום שלישי השבוע בפרס ע"ש יגאל אלון למעשה מופת חברתי חלוצי לשנת 2014.
 פרוייקט בן- יהודה הוא מיזם התנדבותי שפועל מאז שנת 1999 ועוסק ביצירות מהדורות אלקטרוניות של נכסי הספרות העברית וריכוזן באתר אינטרנט לטובת הציבור בחינם ובאופן חופשי לשימוש. אין תשלום עבור השימוש במאגר ואין פרסומות בדפי האתר. המאגר הינו חופשי ומתאים לכל מי שחובב ספרות, סטודנטים, חוקרים, מורים ותלמידים ובעצם לכולם!
בפועל, קבוצה של כ- 250 מתנדבים ברחבי הארץ והעולם מקלידה ומגיהה את נכסי התרבות העברית שהפכו זה מכבר נחלת הכלל (כלומר שאינם מוגנים בזכויות יוצרים) וכן יצירות מוגנות שעבורן הפרויקט קיבל רשות פרסום מפורשת. .באתר יש למעלה מ-8,000 יצירות מאת למעלה מ-250 מחברים שונים.
מתנדבי הפרויקט מקלידים ידנית את החומרים הספרותיים, עיקר העבודה הוא העתקת וניקוד הטקסט כך שאם אתם מחפשים טקסט מסוים ואתם זוכרים רק שורה אחת עדיין תוכלו למצוא בקלות את השיר או הסיפור.
בספרייה שלנו בערד אוסף נדיר של יצירות ואנחנו מאפשרים להוציא את הספרים הנדירים מהספרייה ולהעתיק את הטקסטים עבור שימור היצירות במאגר.
כאן המקום לברך ולהודות במיוחד לגאווה המקומית שלנו- מתנדבות הפרויקט תושבות ערד: צחה וקנין, מרים גולדשטיין וקלרה יחזקאלי שעושות במלאכה במסירות ובאהבה למען מורשת התרבות של כולנו.
שווה להכנס : אתר בן יהודה : http://benyehuda.org/
 

*בשבוע הבא בספרייה:

לקראת חג הפסח ביום שני 7/4/14 בשעה 17:30 המופע -'קצב סובב עולם-מצרים'
עם המוזיקאי בני דגובס. סיפור מוזיקלי עם תופים, נגינה בסיטאר ובעוד – חגיגה מוסיקלית לכל המשפחה עם שירי חג הפסח -הכניסה חופשית!

שבוע נפלא מצוות הספרייה!